اهدای جایزه صلح و تفاهم بین‌المللی به نوید کرمانی

 

انجمن همبستگی همه ایرانیان دنیا (آهاد) _ نوید کرمانی، نویسنده و شرق‌شناس آلمانی ایرانی‌تبار برنده جایزه “ماریون دونهوف برای صلح و تفاهم بین‌المللی” شد. نوید کرمانی یکی از شخصیت‌های برجسته و مبلغ گفت‌وگو میان اسلام و مسیحیت است.

 

 

به گزارش انستیتو تحقیقات ایرانیان ترکیه،  هفته‌نامه‌ی معتبر آلمانی “دی تسایت” روز سه‌شنبه (۱۶ شهریور / ۶ سپتامبر) اعلام کرد که جایزه “ماریون دونهوف برای صلح و تفاهم بین‌المللی” امسال نصیب نوید کرمانی، نویسنده و شرق‌شناس آلمانی ایرانی‌تبار شده است.
ماریون گرفین دونهوف (Marion Gräfin Dönhoff) از ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۳ سردبیر و صاحب امتیاز هفته‌نامه‌ی معتبر “دی تسایت” بود. خانم دونهوف یکی از برجسته‌ترین خبرنگاران آلمانی پس از جنگ جهانی دوم بود.
او پس از پایان جنگ زندگی خود را وقف صلح و تفاهم بین‌المللی کرد و می‌کوشید شرق و غرب را به نوعی به هم نزدیک کند. از آپارتاید در آفریقای جنوبی انتقاد می‌کرد و خواستار آزادی اندیشه بود.
ماتیاس ناس، رئیس هیات داوران جایزه “ماریون دونهوف برای صلح و تفاهم بین‌المللی” در مورد این انتخاب گفت: «نوید کرمانی پلی میان اسلام و مسیحیت بنا کرده است. او متفکری منتقد و هم‌زمان آشتی‌دهنده فرهنگ‌هاست.» ماتیاس ناس در ادامه گفت: «کرمانی در شرایط سخت سیاسی و اجتماعی الگویی اخلاقی شده است.»
جایزه “ماریون دونهوف برای صلح و تفاهم بین‌المللی” روز چهارم دسامبر سال جاری (۲۰۱۶) از طرف مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا، در تآتر شهر هامبورگ به نوید کرمانی اهدا می‌شود.
نوید کرمانی در ۱۹۶۷ در شهر زیگن آلمان متولد شده و تحصیلات خود را نیز در آلمان انجام داده است. دین و زندگی در جوامع چندفرهنگی و همچنین جایگاه فردیت در دنیای مدرن از مشغله‌های ذهنی نوید کرمانی است.
او مولف کتاب‌های متعدی در زمینه اسلام، سیاست و فرهنگ است و موفق به دریافت جوایز مختلفی شده که یکی از مهم‌ترین آنها جایزه صلح ناشران آلمان در سال ۲۰۱۵ میلادی است. او در آخرین روز برگزاری نمایشگاه جهانی کتاب فرانکفورت جایزه صلح ناشران آلمان را دریافت کرد.
کرمانی در مراسمی که روز یکشنبه (۱۸ اکتبر/ ۲۶ مهر) با حضور یک‌هزار نفر در کلیسای پاول فرانکفورت Paulskirche بر پا شد، در نطق تشکر خود از “تلاش ناکافی جامعه بین‌الملل برای حل بحران در سوریه و عراق” انتقاد کرد و از جامعه بین‌الملل خواست که به جنگ در سوریه و عراق پایان دهد.
بنا به گزارش خبرگزاری آلمان برخی از محافل حزب سوسیال دمکرات آلمان علاقه دارند نوید کرمانی را به عنوان نامزد خود برای مقام ریاست جمهوری این کشور معرفی کنند. البته کرمانی هنوز از سوی هیچ حزب سیاسی به عنوان نامزد احتمالی معرفی نشده و خود نیزتا کنون هیچ نظر یا سخنی در این مورد ابراز نکرده است.
خبرگزاری آلمان در گزارشی تصریح کرده که در صورت معرفی کرمانی به عنوان نامزد حزب سوسیال دمکرات (یا حتی با حمایت احزاب دیگر) می‌توان آن را نشانه آشکاری علیه رشد گرایشات راست‌گرایانه و پوپولیستی در آلمان دانست.
نوید کرمانی در پارلمان آلمان به مناسبت ۶۵‌‌سال تدوین قانون اساسی این کشور سخنرانی مهمی ایراد کرد که بازتاب گسترده‌ای در محافل سیاسی و رسانه‌ای آلمان داشت.