روزنامه‌ «روچ» به زبان بلوچی در ایران منتشر خواهد شد

 

انجمن همبستگی همه ایرانیان دنیا (آهاد) _ روزنامه «روچ» به زبان بلوچی پس از اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران از هفته آینده در استان سیستان و بلوچستان این کشور فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی،  روزنامه «روچ» به دو زبان بلوچی و فارسی پس از اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران از اول بهمن ماه امسال و در سالگرد تولد ابوالقاسم شاعر نامی فرودسی در سطح استان سیستان و بلوچستان این کشور منتشر خواهد شد.

در این زمینه، محمود براهویی سردبیر روزنامه «روچ» در مصاحبه با خبرنگار آناتولی گفت:

“روزنامه جدیدی را که قرار است منتشر کنیم “روچ”؛ به معنی روز، نام دارد. آن را به‌صورت روزانه و مرتب با محتوی تولیدی منتشر خواهیم کرد. فعالیت روچ در زادروز ابوالقاسم فروسی آغاز خواهد شد”.

وی درباره فعالیت نشریات بلوچی در ایران از گذشته تاکنون نیز اظهار داشت:

«اولین روزنامه بلوچی «روزدرآ» بود که از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ منتشر می‌شد. بعد از انتشار هفته‌نامه “مرز پرگهر” بنده مجوز بخش زبان بلوچی برای آن را نیز گرفته و از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ منتشر کردم.

بعدها چند نشریه دیگر برای انتشار به دو زبان فارسی و بلوچی از دولت مجوز گرفتند. البته برخی اصلا منتشر نشدند و چند نشر دیگر نیز به صورت نامنظم منتشر می‌شدند. سردبیر اکثر این نشریات نیز خودم بوده ام».

این روزنامه نگار باسابقه بلوچ درباره میزان نشریات در استان بلوچستان ایران نیز اعلام کرد:

“تعداد نشریات بلوچی نسبت به زبان‌های دیگر بسیار کم است. برای مثال، در کردستان حدود ۱۸۰ مجوز فارسی-کردی و در دو استان آذربایجان غربی و شرقی تقریبا ۴۹۰ مجوز آذری-فارسی وجود دارد، ولی ما تنها حدود چهار تا پنج مجور نشریات بلوچی داریم که به دلایل مشکلات مالی نامنظم فعالیت می‌کنند”.

✍️ دیدگاه شما 🙏