گفتگو با سید نادر آموزگار ، نویسنده ، مترجم و روزنامه نگار : هدف ترامپ از انتخاب روز سیزدهم آبان برای آغاز تحریم ها تحقیر هیات حاکمه بوده است / دوایر مافیایی نظام احتمالا دوباره سیاست منحوس و خونبار النصر بالرعب قدیمی خود را برای مهار نارضایتی های گسترده داخلی از سر می گیرند / شایعات پیرامون نفوذ نیرو های اطلاعاتی ایران در اروپا برای ترور مخالفین مبتنی بر واقعیات نیست

 

 

حسن مقیمی _  آمریکا دو مرحله تحریمی را در برنامه خود داشت. اول تحریم ۱۵ مرداد بود که بیشتر،تحریم فلزات و تحریم‌های مرتبط با اشخاص بود. بخش فلزات گرانبها و سایر فلزات مورد نیاز صنایع را در ۱۵ مرداد مشمول تحریم قرار داده بودند. دور دوم تحریم‌ها ۴ نوامبر (۱۳ آّبان) است. قرار براین است که در این تاریخ بخش انرژی به طور ویژه نفت و پتروشیمی مشمول تحریم باشد. تحریم مبادلات مالی و پولی نیز در همین زمان آغاز می‌شود. از سویی دیگر دانمارک، ایران را به تلاش برای اجرای نقشه ترور یک فرد در خاک این کشور متهم کرده و ضمن “غیرقابل قبول” خواندن این “اقدام ایران” سفیرش را از تهران فراخواند.وزیر خارجه دانمارک گفته معتقد است حکومت ایران پشت طرح ترور در خاک دانمارک بوده است. ادعایی که تهران به شدت آن را تکذیب کرده است.

 

 

به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی این موضوع ، نگام با سید نادر آموزگار ، نویسنده ، مترجم و روزنامه نگار گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید:

 

نگام : سیزدهم آبان ماه نزدیک است .با توجه به آغاز دور دوم تحریم ها آیا این روز کماکان بعنوان برندی در تقویم چهل ساله جمهوری اسلامی باقی می ماند یا تبدیل به لکه ننگی ویران تر از آنچه از قبل بود می گردد؟

سیزده آبان یادآور خاطرات زیادی در تاریخ انقلاب اسلامی است و انتخاب آن توسط ترامپ به عنوان روز آغاز تشدید تحریم های ضد نظام قطعا با هدف تحقیر هیات حاکمه بوده است.

البته به نظر می رسد بعضی خراب کاری ها در اقتصاد ملی که منجر به سقوط شدید ارزش ارز ما شد عمدا و علاوه بر جبران بخشی از بدهی های دولت به منظور نوعی تست کردن میزان تحمل مردم و کلیت نظام در برابر تشدید تحریم ها بوده است.

 

نگام : حاکمیت با پرداختن به موضوع قتل جمال خاشقچی قصد در بی ارزش خواندن اقدامات آمریکا در این روز را دارد.آیا از دیدگاه شما بی تفاوتی مسئولین را می توان بر اطمینان خاطر آنها از آینده دانست یا این هم نوعی لجباز ی سیاسی است ؟
به موازات مانوری که نظام ما برای تخریب سعودی ها در قضیه قتل فجیع خاشقچی انجام داد ، هم رسانه های جهانی مثل BBC مصاحبه ای با او را پخش کرد که نشانگر خصومت شدید وی علیه مواضع منطقه ای ایران و تایید همه ی سیاست های ریاض بود و هم‌ ترکیه با شدت خیلی بیشتری از ما روند آینده سیاسی بن سلمان را دنبال کردند.
هر یک از این طرف ها قطعا اهدافی متفاوت را در این بازی سیاسی دنبال می کند که خصومت قدیمی ایران و سعودی و تحریم های قطر توسط آن نظام به نظر پررنگ تر از بقیه احتمالات باشد.

 

نگام : در چند روز اخیر کشورهای اسکاندیناوی بر علیه ایران بپاخاستند و موافق اعمال شدیدترین تحریم ها بر علیه ایران شدند.آیا ایران می تواند از پس این تحریم ها برآید یا باز هم فشار بر دوش مردم خواهد افتاد؟
اتهام مشکوک یکی از کشور های حوزه اسکاندیناوی مبنی بر “قصد” حمله تروریستی توسط یک ایرانی و بزرگنمایی مساله با فراخوانی سفیر و دعوت از دیگر کشور های اروپایی به همراهی ، قبل از روشن شدن ابعاد قضیه بیشتر شبیه توطئه ای علیه تلاش کل اتحادیه اروپا برای تن ندادن به تحریم های یک جانبه آمریکاست، که مع الاسف علیه نظام نیست، بلکه عمدتا علیه ملت آسیب دیده ماست.

 

نگام : اخیرا بعنوان حذف فیزیکی در برخی از نقاط اروپا شنیده شد که نیروهای اطلاعاتی نفوذ کرده اند .آیا با توجه به چنین شرایط سختی که کشور در آن قرار دارد.این گفته ها نوعی توطئه از بیرون از کشور برای انزوای بیشتر ایران نیست؟
شایعات پیرامون نفوذ نیرو های اطلاعاتی ایران در اروپا برای ترور مخالفین مبتنی بر واقعیات نیست.
اما امکان ترور حکومتی بودن یک زندانی سیاسی در اوین و قتل فجیع یک دانش پژوه منتقد نظام به عنوان خودکشی و خود سوزی به شدت بالاست و دوایر مافیایی نظام احتمالا دوباره سیاست منحوس و خونبار النصر بالرعب قدیمی خود را دارند برای مهار نارضایتی های گسترده داخلی از سر می گیرند.

 

نگام : لطفا اولین کلمه یا جمله ای که با دیدن اسامی و کلمات زیر به ذهنتان می رسد را برای ما بیان بفرمایید؛

 

* محمود احمدی نژاد :  جاسوس وقیح

* ۱۳ آبان : شوم و پرحادثه

 

*میر حسین موسوی : میر ِ دل ها

 

*سید علی خامنه ای : منفور در داخل و خارج

 

*صادق زیباکلام : نام و فامیلی کاملا با مسما

 

*دونالد ترامپ : خان خله ی ینگه ی دنیا

 

*یارانه : پول دوتا چیپس و چهارتا پفک

 

*سید احمد علم الهدی : حیفِ اسم بابانوئل

 

*ارز : برای ایرانی مایه ی خفت

 

*محمودرضا خاوری : دزدِ فراری که کانادا شریکش شد

 

*بابک زنجانی : شریکِ دزد

 

*۸۱ میلیون ایرانی : سفیل و سرگردان

 

*حقوق بازنشستگی : مایه ی خجالت پدربزرگ ها و مادربزرگ ها

 

*دلار جهانگیری : فقط در جیب خودش است

 

*حاکمان جمهوری اسلامی ایران : شکست قطعی یک پروژه ی بزرگ

 

*ایران : وطن زخم خورده ی ما