اعترافات سردار در مورد عاشورای ۸۸ / نرگس مستوفی

نجات در این مصاحبه به صراحت اعلام می‌کند که در همان زمان رهبری تاکید کرده بود که بعضی از اتفاقات رخ داده در روز عاشورای ۸۸ را به رهبران جنبش سبز و معترضین انتخابات نسبت ندهند. اما هیچ کدام از افرادی که رهبری به آنها توصیه کرده بود به توصیه او عمل نکردند. از همان لحظه اول، رسانه‌های رسمی چون صدا و سیما با تحریف وقایع عاشورای ۸۸ و وارونه نشان دادن آن، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را دو عامل اصلی وقایع ۸۸ و توهین به امام حسین (ع) خواندند و عکس آنان را در کنار خیمه‌های آتش‌زده منتشر کردند….

کلمه – نرگس مستوفی:

جمعه شب گذشته سردار نجات، قائم مقام سازمان اطلاعات سپاه در شکبه‌ پنج سیما حضور یافت و به مسائل سیاسی روز از جمله حصر و وقایع سال ۸۸ پرداخت.

او در بخشی از این گفت‌وگوی تلویزیونی با اشاره به وقایع عاشورای ۸۸ تعریف کرد: “آن روزی که آن اتفاقات عاشورا افتاد که یک عده‌ای در روز عاشورا حمله کردند و آن شعارها را هم دادند، بلافاصله از طرف دفتر آقا برای ما پیام آوردند از طرف ایشان و گفتند این را بدانید این آقایانی که فتنه‌گر هستند انها اهل این کار نیستند که می آیند خیمه امام حسین را آتش می‌زنند! اینها کار ضد انقلاب است، این را به آنها نسبت ندهید! با اینکه ما می‌توانستیم با اینهمه خیانتی که آنها کردند، بگوییم کار آنها است، اما آقا حاضر نشدند این مقدار هم ما در کارمان اشتباه بکنیم.”

نجات در این مصاحبه به صراحت اعلام می‌کند که در همان زمان رهبری تاکید کرده بود که بعضی از اتفاقات رخ داده در روز عاشورای ۸۸ را به رهبران جنبش سبز و معترضین انتخابات نسبت ندهند. اما هیچ کدام از افرادی که رهبری به آنها توصیه کرده بود به توصیه او عمل نکردند. از همان لحظه اول، رسانه‌های رسمی چون صدا و سیما با تحریف وقایع عاشورای ۸۸ و وارونه نشان دادن آن، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را دو عامل اصلی وقایع ۸۸ و توهین به امام حسین (ع) خواندند و عکس آنان را در کنار خیمه‌های آتش‌زده منتشر کردند.

این روند تا امروز ادامه داشته و هرسال در سالگرد عاشورای خونین تهران، با ساخت مستندهای دروغین معترضین به انتخابات خرداد ۸۸ و محصورین را مقصر اصلی اتفاقات آن روز نشان داده و با فریب افکار عمومی نخست وزیر دوران دفاع مقدس و همراهانش را مخالف حسین و دین قلمداد کرده‌اند.

در عاشورای تهران، معترضین به انتخابات خرداد ۸۸ حسین‌گویان به خیابان آمدند و علمدار کربلا را صدا کردند. همان طور که میرحسین موسوی در بیانیه‌ شماره ۱۷، آنان را مردمی خداجوی خطاب کرد: “باز همه ملت‌ها و جهانیان شاهد بودند که در میان طوفانی از تهدیدها و تبلیغات و تکفیرها و اهانت‌ها، عزاداران حسینی در این روز مقدس حسین حسین گویان به صورت مسالمت‌آمیز و بدون شعارهای تند روانه میدان‌ها و مسیرهایی شدند که خود انتخاب کرده بودند و این بار نیز چون دفعات گذشته با اعمال تحریک‌آمیز مواجه شدند، خشونت‌های غیرقابل باور چون زیر کردن راهپیمانان، تیراندازی نیروهای لباس شخصی که امروز هویت آنها بر کسی پوشیده نیست و روز به‌روز پرده از چهره آنان و سرانشان کنار زده می‌شود، فاجعه‌ای را آفرید که اثرات آن به این زودی از صحنه سیاسی کشورمان رخت برنخواهد بست.”

نجات می‌گوید: “با اینکه ما می‌توانستیم با اینهمه خیانتی که آنها کردند، بگوییم کار آنها است، اما آقا حاضر نشدند این مقدار هم ما در کارمان اشتباه بکنیم.” او در حالی با افتخار چنین ادعایی را مطرح می‌کند که گویی در این سال‌ها چنین کاری را انجام نداده‌اند. نه تنها آنها حقیقت را وارونه نشان دادند و به عزاداران حسینی تهمت زدند و چشم بر شهادت خواهرزاده میرحسین موسوی، شبنم سهرابی، مصطفی کریم‌بیگی، امیر ارشد تاج و دیگر شهدای آن روز بستند.

میرحسین موسوی در باره وقایع عاشورای ۸۸ و عملکرد صدا و سیما نوشت: “مشاهده فیلم‌های تکان‌دهنده عاشورا نشان می‌دهد که اگر شعارها و حرکات جاهایی به سمت افراط غیر قابل قبول کشانده می‌شود، ناشی از به زیر انداختن افراد بی‌گناه از روی پل‌ها و بلندی‌ها، تیراندازی‌ها و آدم زیر کردن‌ها و ترورهاست. جالب آنکه در بعضی از این فیلم‌ها دیده شده است که مردم در پشت چهره نیروهای انتظامی و بسیجی مهاجم برادران خود را می‌بینند و در شرایط بحرانی و پر از خشم و هیاهوی آنروز سعی می‌کنند بدان‌ها آسیبی نرسد. اگر صدا و سیما یک جو انصاف و عقل داشت می‌توانست برای تلطیف فضا و نزدیک کردن مردم به همدیگر گوشه‌ای از این صحنه‌ها را نشان دهد. ولی هیهات! جریان روزهای بعد از عاشورا و گسترش دستگیری‌ها و دیگر تمهیدات دولتی نشان می‌دهد که مسئولان اشتباهات گذشته را این بار در وسعت بیشتر تکرار می‌کنند و آنها می‌اندیشند سیاست ارعاب تنها راه حل است.”

نجات و همکارانش حرکت خودجوش مردم را که میرحسین موسوی نیز دربیانیه شماره ۱۷ خود بر آن تاکید کرد بود را به کشورهای بیگانه ربط دادند و در تمام این سال‌ها نیز بارها نوشتند و مدعی شدند که چرا رهبران جنبش سبز هیچ‌گاه با توهین‌کنندگان به عاشورای ۸۸ و کشورهای بیگانه مرزبندی نکرده‌اند، در حالیکه میرحسین در همان بیانیه به صراحت نوشته بود: “من لازم می‌دانم قبل از آنکه راه حل خودم را برای خروج از بحران مطرح سازم، بر هویت اسلامی و ملی و مخالفت سلطه بیگانگان و وفادار به قانون اساسی ما و جنبش سبز تاکید نمایم. ما پیروان اباعبدالله حسین علیه السلام هستیم. ما شیفتگان حریتی هستیم که منادیش آن امام مظلوم بود. ما پیرو کسی هستیم که در قلمرو وسیع اسلامی ربودن خلخالی از پای یک زن را برنمی تابید. ما معتقد به تفسیر رحمانی از اسلام هستیم که انسانها را یا هم کیش هم می دانند و یا همسانانی در خلقت. نگاهی که بر کرامت ذاتی انسان باور دارد و برنمی تابد که ضارب او در زندان با غذایی جز شبیه غذای او نگهداری شود و یا مورد شکنجه و امثال آن قرار گیرد.”

او همچنین در بخش دیگری از بیانیه خود نوشت: ما نه آمریکایی هستیم و نه انگلیسی. تا حال نه کارت تبریکی برای روسای کشورهای بزرگ فرستاده ایم و نه امید یاری آنها را داریم و می دانیم با اصالت قدرت در روابط بین اللمل هر کشور به دنبال منافع ملی خود است و ما بیزار از کسانی هستیم که بر عرف و اعتقادات دینی و ملی ملت خود احترام نمی گذارند. و مضحک است که بما تهمت اهانت به قرآن، عاشورای امام حسین یا پاره کردن عکس حضرت امام قدس سره زده شود. مسلما حرمت شکنی اگر در روز عاشورا صورت گرفته باشد مورد تایید ما نیست، اما بدترین نوع حرمت شکنی را کشتن بندگان بیگناه و عزادار در روز عاشورا و در ماههای حرام می دانیم.”

با وجود آنکه میرحسین موسوی و مهدی کروبی بارها و بارها در مورد عاشورای ۸۸ گفتند و نوشتند اما امپراطوری دروغ و تهمت لحظه‌ای ساکت ننشست و حتی با وجود ادعای ولایتمدارانی به راحتی سخن رهبری را پشت گوش انداخته و برخلاف نظر صریح او عمل کرد.