روزانه ۴ دروغ از سوی ترامپ بیان می‌شود.ولیعهد سعودی تحت نفوذ ترامپ است/الیاس حضرتی

نماینده مردم تهران در یادداشتی در روزنامه اعتماد به ریشه یابی حوادث اخیر کشور عربستان و نحوه اثرگذاری رییس جمهور آمریکا در این کشور پرداخته، وی با استناد به گزارش اخیر واشنگتن پست مبنی بر ۱۳۱۸ «ادعای نادرست» از سوی ترامپ وی را «امپراتور دروغ» نامید.

اعتمادآنلاین| متن کامل یادداشت الیاس حضرتی  نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به این شرح است:
اقدامات ماه‌های اخیر حاکمان عربستان این پرسش را طرح کرده است که این اقدامات از چه منبعی سیراب می‌شود؟ بطور قطع بخشی از این اقدامات ریشه در ذهنیت‌های ولیعهد جدید و بلندپرواز عربستان دارد. ولی رفتارهای اخیر او که بسیار حیرت‌انگیز است و فرا رفتن از همه عرف‌های سیاسی بین‌المللی است را باید به مسائل دیگر مرتبط کرد. این نوع رفتار که نخست‌وزیر یک کشور دیگر را احضار کنید و متن استعفا به او بدهید که بخواند و سپس در عمل او را محصور کنید، بدترین نوع دخالت در امور داخلی یک کشور دیگر است، که حتی در نظام‌ کمونیستی شوروی سابق و در برخورد با رهبران احزاب برادر! نیز مسبوق به سابقه نیست. جالب اینکه در اوج دخالت در امور داخلی لبنان و حتی تحقیر نخست‌وزیر آن کشور و حامیان او، متن استعفا در اعتراض به دخالت کشور دیگر یعنی ایران است که جز احترام متقابل به امور داخلی لبنان اقدام دیگری انجام نداده است و اگر هم نفوذی در منطقه دارد به دلیل پایگاه مردمی آن است و ربطی به تبعیت بی‌اختیار مثل نحوه رفتار جناح نخست‌وزیر لبنان با عربستان سعودی ندارد.
ریشه و منبع اصلی اقدامات اخیر سعودی را باید در ترامپ یا همان «امپراتور دروغ» جست‌وجو کرد. همان زمانی که نخستین سفر خارجی او به مقصد ریاض بود و با رقص شمشیر و گرفتن ١٠٠ میلیارد دلار همه گونه چراغ سبز را برای محمد بن سلمان روشن کرد. ولی این اتفاق در ساختار ایالات متحده اگر بی‌سابقه نباشد حداقل کم‌سابقه است. اینکه رییس‌جمهور ایالات متحده سیاستی تا این حد متعارض با وزارت امور خارجه خود را پیشه کند، نشان‌دهنده یک وضعیت جدید و غریب در کاخ سفید و واشنگتن است. تقریبا تعارض در اکثر موارد میان آنها وجود دارد و آخرینش درباره لبنان است. این وضعیت و رفتار محمد بن سلمان را می‌توان در ذیل امپراتوری دروغ و تقلب و بی‌مسوولیتی طبقه‌بندی کرد. به احتمال زیاد هیتلر را اگر بتوان زنده کرد، در دروغگویی در برابر ترامپ به‌شدت کم خواهد آورد زیرا اخیرا اعلام شده است که طی کمتر از ده ماه گذشته، ترامپ ١٣١٨ اظهارنظر نادرست یا همان دروغ ابراز کرده است. یعنی حداقل روزانه بطور متوسط ۴ اشتباه و دروغ از زبان وی تراوش کرده است. این نتیجه مطالعه‌ای است که از سوی گروهی از حقیقت‌یاب‌ها از نظرات ابراز شده وی کشف شده است. برای اینکه اهمیت هر دروغی که رییس‌جمهور امریکا می‌گوید را بدانیم کافی است گفته شود که حمله به عراق و بحران‌های ناشی از آن‌که آمدن بلای داعش فقط یک جزء این بحران است، فقط به دلیل تاکید بر یک گزاره دروغ آشکار و ساختگی شخص جرج بوش رخ داد که اثبات دروغ بودن این گزاره زمان زیادی طول نکشید. این گزاره که عراق دارای سلاح‌های کشتارجمعی است، یک دروغ ساختگی و کاملا آگاهانه برای حمله به عراق بود؛ دروغی که به علت آن صدها هزار نفر کشته شدند و فجایعی در منطقه رخ داد که هیچگاه از خاطره جمعی مردم نخواهد رفت. این کارخانه تولید دروغ همچنان در حال تولید و انتشار اخبار جعلی است؛ اخباری که در مورد همه حوزه‌ها به سرعت تولید و از طریق توییتر یا سخنرانی منتشر می‌شود و بخشی از آنها نیز درباره خاورمیانه، ایران، لبنان، عراق و سایر کشورهای منطقه است.
مساله مهم‌تر از اصل دروغ‌های ترامپ، اثرات این رفتار بر هم‌پیمانان منطقه‌ای آن کشور است و بطور مشخص این اثرات در رفتار محمد بن سلمان بازتاب یافته است. در توضیح رویدادهای یمن، یا لبنان یا ایران به صراحت دروغ می‌گویند. دروغ آنها نیز از نوع آشکار است، یعنی اصرار دارند که مخاطب متوجه شود که آنان آشکارا می‌خواهند دروغ بگویند، با علم به اینکه مخاطب می‌داند که اظهارات آنان دروغ است، آن را بیان می‌کنند و این یکی از بدترین انواع دروغ است.  رفتار عربستان سعودی با سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان مصداق چنین گزاره‌ای است. چنان آشکار دروغ می‌گویند که گویی اصرار دارند مخاطب نیز متوجه این عمد آنان شود. قرار داشتن رهبری جهان عرب در دست چنین افرادی نه‌تنها برای خودشان، بلکه برای کل منطقه خطرناک است. به نظر می‌رسد که برخی دیگر کشورهای منطقه از جمله ترکیه و تا حدی مصر نیز نباید از این وضع راضی باشند. زیرا آنان نیز به نوعی مجبور به ورود به بازی‌هایی می‌شوند که ساخته و پرداخته عربستان است. بنابراین ایران می‌تواند بطور نسبی برای بازگرداندن رهبری جهان عرب به مصر به این کشور کمک کند. هرچند انجام چنین ایده‌ای شاید بسیار سخت باشد، زیرا مصر دچار بحران‌های عمیق داخلی است، ولی این امکان وجود دارد که با تقویت نسبی مصر مانع از یکه‌تازی سعودی‌ها شد. فراموش نکنیم که مصر با سیاست‌های سعودی‌ها در سوریه مخالف است و به احتمال زیاد با قدرت‌گیری بیش از حد آنان نیز مخالف است. مصر برای مواجهه با سعودی باید حامیان مطمئن داشته باشد.