اصغر سلیمی :جزییات جلسه امروز کمیسیون شوراها؛ تعیین تابعیت فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تا ۱۴۰۴ تمدید شد/ غیبت وزیر کشور به دلیل حضور در مناطق زلزله‌زده

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس از تمدید زمان تعیین تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تا سال ۱۴۰۴ خبر داد.

اصغر سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به برگزاری جلسه نوبت صبح امروز کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس از بررسی طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در این جلسه خبر داد و گفت: بر اساس تبصره یک این قانون مربوط به سال ۸۵ به افرادی که سنشان ۱۸ سال تمام بود، یک سال فرصت داده بودند تا نسبت به تعیین‌تکلیف وضعیت تابعیت خود اقدام کنند و صرفاً تا سال ۸۶ قادر به این کار بودند.

وی افزود: به این اعتبار این افراد می‌توانستند تا سال ۸۶ نسبت به تعیین‌تکلیف وضعیت تابعیت خود اقدام کنند و با این حال، برخی افراد بنا به دلایل مختلف نتوانستند در این راستا اقدام کنند و حدود ۱۰ سال اخیر بسیاری از این افراد بلاتکلیف بودند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: به این منظور در جلسه امروز قانون قبل را مورد بررسی مجدد قرار داده و پس از بحث و بررسی فراوان و  درنظر گرفتن ابعاد مختلف این مسئله، مقرر شد تبصره مذکور اصلاح شده و مهلت تعیین تکلیف تابعیت این افراد تا سال ۱۴۰۴ تمدید شود.

وی یادآور شد: پیش از این بنابر قانون افرادی که در ایران ازدواج کرده و فرزندشان در کشورمان متولد شده‌اند، صرفاً قادر بودند تا ۱۹ سالگی درخواست تابعیت کنند ولی در جلسه امروز با نظر نمایندگان، این امکان برای این افراد تا ۲۵ سالگی افزایش یافت.

نماینده اصلاح‌طلب مردم سمیرم در مجلس همچنین با اشاره به بررسی حکم تکلیفی تبصره ۱۳ بند ج قانون بودجه سال ۱۳۹۶ گفت: درحالی که بنابراین تبصره، قراربود مبلغ سیزده هزار و پانصد میلیارد ریال جهت پرداخت سهم دولت و تقویت صندوق بیمه محصولات کشاورزی به این صندوق اختصاص یابد، رییس صندوق بیمه کشاورزی و کارشناسان بانک کشاورزی در جلسه امروز گفت که این تخصیص اعتبار تاکنون صورت نگرفته و بر این اساس مقرر شد در بودجه سال آینده ردیف اختصاصی در این زمینه درنظر گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس همچنین از بررسی حکم تکلیفی ماده ۸۰ بند پ احکام قانون برنامه ششم توسعه کشور درخصوص پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه در این جلسه خبر داد و گفت: در این راستا، پس از بررسی با حضور معاونان و کارشناسان وزارت کشور، مقرر شد وزارت کشور جلساتی را در این زمینه تشکیل داده و از نمایندگان مجلس نیز برای حضور دعوت کند.

وی افزود: همچنین قرار شده گزارش‌هایی درخصوص مشکلات حوزه اجتماعی به‌صورت فصلی به کمیسیون شوراها ارائه شود.

سلیمی در پایان با بیان این‌که قرار بود وزیر کشور نیز در این جلسه شرکت کند تا درباره اولویت‌های وزارت کشور درحوزه امنیت، تقسیمات کشوری و آمایش سرزمینی و تکالیف قانونی محول در قانون بودجه سال ۹۶ با نمایندگان تبادل‌نظر کند، گفت: باتوجه به وقوع زلزله در استان کرمانشاه و برخی دیگر از مناطق غربی کشور، آقای رحمانی فضلی هم‌اکنون در محل حادثه حضور یافته و طبیعتاً امکان حضورش درجلسه امروز میسر نشد.