کمیساریای عالی پناهندگی سازمان ملل – آنکارا

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _ پناهنده کیست؟

مطابق کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنوپناهنده کسی است که خارج از وطن خود بوده،ترس موجه از مورد ظلم واقع شدن به دلیل نژاد، دین، ملیت، عقاید سیاسیو یا عضویت در یک گروه خاص اجتماعی داشته باشد و به خاطر این ترسقادر و یا مایل بدریافت حمایت در کشور خود نمی باشد.شما برای درخواست پناهندگی به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه مراجعه کرده اید. در ترکیه شما باید دو مرحله مختلف را تعقیب کنید: مرحله پناهجویی موقت دولت ترکیه و مرحله تعین وضعیت پناهندگی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد.دولت ترکیه تصمیم می گیرد که شما شامل پناهجویی موقت طبق قوانین پناهجویی ۱۹۹۴ و کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو هستید یا خیر. صلاحیت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بررسی تقاضای پناهندگی شما طبق قانون کمیساریایعالی پناهندگان سازمان ملل متحد ۱۹۵۰ و دیگر قطعنامه های مجمععمومی سازمان ملل است.در صورتی که بخواهید در ترکیه به صورت قانونی بمانید می بایست برای ثبت نام به مقامات دولت ترکیه مراجعه کنید.

چگونه خود را نزد مقامات ترکیه ثبت نام کنید؟

بخش اتباع بیگانه امنیت کل تحت نظر وزارت کشور مرجع ذی صلاح تقاضای پناهجویی در ترکیه میباشد. طبق قانون کشوری، متقاضیانی که بطور قانونی وارد ترکیه شده اند میتوانند به بخش اتباع بیگانه در هر شهری در خواست بدهند، اما متقاضیانی که به صورت غیر قانونی آمده اند باید درخواست خود را به اتباع بیگانه در شهری که از آن وارد ترکیه شده‌اند بدهند. در صورتی‌ که در ابتدا به دفتر کمیساریای عالی‌ پناهندگان سازمان ملل مراجعه کنید، کارمندان این سازمان در روز ثبت نام شما را نسبت به شهری که باید بروید مطلع میکنند.

دربخش اتباع بیگانه در شهرهای مشخص شده:

* از شما مدارکی را که به همراه خود آورده اید درخواست می کنند. گذرنامه شما را نگه داشته اصل مدارک دیگر را به شما بر می گردانند.

* اثر انگشت و عکس شما را می گیرند.

* فرم اظهارنامه ای را در رابطه با حقوق و وظایف شما در طی مدت اقامتتان در ترکیه به شما می دهند.

* فرم ثبت نام شما را در صورت لزوم با کمک مترجم پر می کنند.

* تاریخ مصاحبه به شما می دهند. این مصاحبه احتمالآ در طی سی روز پس از ثبت نام شما در بخش اتباع بیگانه انجام می شود.

* از شما درخواست می شود که آدرس خود را در آن شهر در اختیار بخش اتباع بیگانه قرار دهید.

* به شما در موردحضور در پلیس برای امضاء اطلاع میدهند.

* به شما و هر عضو خانواده کارت شناسایی رایگان داده می شود.

اجازه اقامت

خارجیها در ترکیه باید اجازه اقامت برای ماندن قانونی در این کشور دریافت کنند. مقدار این هزینه هر سال از طرف دولت ترکیه تعیین می شود. برای سال ۲۰۱۰ هر فرد بالغ (بالای ۱۸ سال) باید ۴۴۱٫۳۰ لیرترک پرداخت کند. این هزینه برای دریافت اقامت به مدت ۶ ماه میباشد. این هزینه برای کودکان ۲۸۸٫۱۵ لیرترک می باشد. اگر قادر به پرداخت این هزینه نمی باشید می توانید برای معافیت از پرداخت با تقاضای کتبی به فرمانداری شهر مراجعه کنید. درخواست معافیت در سایت دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد موجود میباشد.

http://www.unhcr.org.tr

در طی روند کشوری شما باید:

* در مصاحبه حضور داشته باشید.

* حقیقت را گفته و در مصاحبه همکاری لازم را بعمل آورید.

* مدارک لازم را در رابطه با مشکل خود به همراه داشته باشید.

* در مدت اقامت در ترکیه قوانین و مقررات این کشور را رعایت کنید.

* شهر محل اقامتتان را بدون اجازه بخش اتباع بیگانه ترک نکنید.

شما حق قانونی دارید که

* به اطلاعاتی در مورد حقوق و وظایفتان در طی مراحل کار به زبان خود و یا به زبانی که می فهمید دسترسی داشته باشید.

* با سازمانهایی که کمک رایگان به پناهجویان و پناهندگان می کنند در تماس باشید. شما همچنین می توانید با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در تماس باشید.

* تا نتیجه قطعی پرونده در ترکیه بمانید.

* فرزندانتان را به مدارس ترکیه بفرستید. برای کودکان بین ۶ تا ۱۴ سال تحصیلات یک حق رایگان میباشد. قابلیتهای زبان ترکی کودکان شما درجه تحصیلی فرزندتان را تعییین می کند.

* کاری پیدا کرده و بصورت قانونی کار کنید. این حق فقط در صورت گرفتن اجازه کار و داشتن کارفرما میسر است. کارفرما موظف به پرداخت هزینه ها و متقاعد کردن مقامات برای استخدام فرد خارجی می باشد. این مسئله مراحل طولانی دارد و فرصتهای کاری بسیار محدود می باشد.

* برای کمکهای مالی و پزشکی به بنیاد همبستگی و کمکهای اجتماعی مراجعه کنید. شما باید از طرف اتباع بیگانه در شهر به این مرکزفرستاده شوید.

* در رابطه با هرگونه بدرفتاری یا اخلال حقوق به دفتر دادستانی عمومی شکایت کنید.

* در شهرهایی که اقامت دارید از شعبات کانون وکلا تقاضای کمک حقوقی بطور رایگان بنمایید.

برای استفاده از این مزایا کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به منظور دادن مشاوره و راهنمایی حقوقی در خدمتتان است.

شماره شناسایی:

به منظور دستیابی به خدمات پزشکی، تحصیلی و اجتماعی از شما درخواست میشود که شماره شناسایی مخصوص خارجیان را ارائه دهید. شماره شناسایی به هر خارجی که دارای ۶ ماه اجازه اقامت باشد داده میشود. برای بدست آوردن این شماره باید شماره اقامت خود و دیگر اطلاعات لازم را در فرم مندرج درسایت ذیل وارد نمائید. http://tckimlik.nvi.gov.tr/web/foreignqueryidentitynumber.aspx

از تاریخ ۱/۵/۲۰۱۰ شماره شناسایی برای خارجیها زمانی که اقامت را دریافت میکنید صادر خواهد شد.

تعیین وضعیت پناهندگی از طرف کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ترکیه:

روزیکه به دفتر طرف کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا یا وان مراجعه کنید، به زبانهای زیر ثبت نام می شوید:

* دردفتر آنکارا به زبانهای: آمهاریک-عربی-انگلیسی-فارسی-فرانسه-کردی روسی-سومالی-اردو-ازبک و ترکی

*دردفتر وان به زبانهای: انگلیسی-فارسی-کردی و ترکی. زبانهای دیگر در صورت درخواست موجود میباشد.

* برگه پلیس برای شما صادر می شود که شما را به بخش اتباع بیگانه در شهری که برای شما از طرف امنیت کل انتخاب شده و میباید در آن ثبت نام شوید معرفی می کند.

* به شما تاریخ مصاحبه اصلی برای تعیین وضعیت پناهندگی داده می شود. به دلیل زیاد بودن مراجعات، تاریخ این مصاحبه ممکن است بطور متوسط تا دوازده ماه طول بکشد.

* ممکن است در صورت احتیاج یا درخواست شما برای خدمات پزشکی و روانشناسی به درمانگاه فرستاده شوید. این خدمات از طرف کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به صورت رایگان می باشد.

در طول مرحله تعیین وضعیت پناهندگی شما موظف هستید که:

* حقایق را بیان کرده همکاری نمایید.

* اگر مدارکی در رابطه با پرونده خود به همراه دارید تسلیم نمایید.

* اعضاء خانواده خود را که همراه شما هستند معرفی کنید. بزرگسالان بطور جداگانه مصاحبه خواهند شد.

* صبور باشید. سلسله مراتب کار شما اعم از مصاحبه و گرفتن نتیجه آن، و در صورت شناخته شدن بعنوان پناهنده، مراحل جایگزینی شما ممکن است تا سه سال طول بکشد.بخاطر شرایط فردی پرونده، این مدت میتواند طولانی تر شود.

راه حل دایمی

* بیاد داشته باشید که جایگزینی به کشوری دیگر حق مسلم نیست وتنها راه حل نهایی برای پناهندگان در ترکیه نمیباشد. کشورهای پناهنده پذیر برخی از ملیتها را برای جلوگیری از حرکت به کشور دوم نمیپذیرند.

* اگر می خواهید به طور داوطلبانه به کشور خود بازگردید، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در صورتی که بازگشت به کشورتان امکان

پذیر باشد، در شرایط خاص کمکهایی را فراهم می کند.

شما حق قانونی دارید که:

* به زبانی که تسلط دارید مصاحبه شوید.

* در طول مراحل پناهندگی دارای یک وکیل و یا نماینده حقوقی باشید که تحت مراحل تصدیق شده از دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد دارای شرایط واجد باشد.

* استیناف دهید. شما می توانید در مدت سی روز پس از دریافت جواب منفی از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به این تصمیم اعتراض کنید.

* در مورد تمامی امکانات حقوقی برای اعتراض به تصمیم گرفته شده در رابطه با وضعیت پناهندگی خود که از آن خوشنود نمی باشید، بصورت کتبی مطلع شوید.

* در مورد هرگونه اذیت و آزار- بدرفتاری و سوء استفاده بطور کتبی و با ابراز جزئیات و مدارک شکایت کنید. این شکایتنامه را می توانید در صندوق شکایات در خارج دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بیندازید. همچنین میتوانید شکایت خود را مستقیمآ به دفتر بازرس عمومی در ژنو به آدرس اینترنتی ذیل بفرستید:

[email protected]unhcr.org

شکایت شما با حساسیت پیگیری شده، کاملآ محرمانه نگاه داشته می شود.

تهدیدات لفظی و فیزیکی کارمندان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد خلاف قانون کشوری میباشد وکمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد هر شخصی که این تهدیدات را بکند به پلیس گزارش میدهد.

.لطفآ توجه داشته باشید که:

* در صورت عدم ثبت نام نزد مقامات ترکیه مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی شما درکمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد انجام نخواهد شد.

* بسیار مهم است که هم به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و هم به مقامات ترکیه حقیقت را بگویید. فریب عمدی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در رابطه با حقایق پرونده شما تقلب محسوب میشود.

* اظهارات شما و مدارکی که ارائه می دهید محرمانه نگاه داشته می شود.

* هیچ مدرکی را امضاء نکنید مگر اینکه آن را خوانده، درک کرده و تایید نمایید.

* توصیه می شود در طول اقامتتان در ترکیه بدنبال فرصتهایی به منظور یادگیری زبان ترکی باشید. یادگیری زبان ترکی به اندازه ای در زندگی روزمره به شما کمک کرده و امکان شرایط بهتری را برای شما فراهم میکند. بیاد داشته باشید که بر خلاف انتظارتان شما ممکن است در ترکیه بیش از انچه فکر می کنید بمانید. زبان ترکی را می توانید از طریق مراکز آموزش عمومی (هالک ایتیم مرکزی ) در شهر محل سکونتتان بیاموزید. این کلاسها رایگان می باشد و محدودیت سننی ندارد. می توانید از پلیس اتباع بیگانه در این مورد کسب اطلاع کنید.

*در طول اقامتتان در ترکیه، همانند اتباع خارجی دیگر، باید به آداب و رسوم کشور میزبان احترام بگزارید.

*در صورتیکه با یکی از اعضای خانوادتان به علت جنگ مسلحانه و یا شرایط خشونت ارتباطتتان قطع شده باشد می توانید از طریق وب سایت زیر تماس حاصل نمایید.

http://www.family links.icrc.org

* همه خدمات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد رایگان می باشد. این خدمات شامل خدمات ترجمه نیز می باشد.

خدمات مشاوره در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد

• مشاوره عمومی- برای سئوالات در مورد وضعیت پناهندگی خود می توانید با شماره های مربوطه تماس بگیرید:

• هر روز پس از ساعت ۱۰٫۰۰

تلفن تماس: ۴۰۵۸۰۶۶ (۰۳۱۲)

* مشاوره اجتماعی – برای سئوالات مالی و پزشکی خود می توانید با شماره های مربوطه تماس بگیرید:

در روزهای چهارشنبه بین ساعات ۱۴٫۰۰-۱۶٫۰۰ِ

تلفن تماس: ۴۰۹۷۰۰۶ (۰۳۱۲)

* مشاوره کشوری – برای سئوالات خود در مورد جایگزینی در کشوری و یا بازگشت داوطلبانه به کشور خود میتوانید با شماره های مربوطه تماس بگیرید:

ایرانیان در روزهای پنجشنبه بین ساعات ۹:۳۰-۱۲:۰۰ و ۱۴:۰۰-۱۵:۰۰

و سایر کشورها در روزهای پنجشنبه بین ساعات ۱۶:۰۰-۱۵:۰۰

تلفن تماس: ۴۰۹۷۰۰۵ (۰۳۱۲)

* شما همچنین می توانید از آخرین وضعیت پرونده خود از طریق سایت اینترنتی ذیل مطلع شوید:

sonuclar.unhcr.org.tr or results.unhcr.org.tr

لطفآ شماره پرونده و اطلاعات شخصی تان را با دیگران در میان نگذارید.

برای مطلع شدن از وضعیت پرونده تان با شماره ذیل نیز می توانید تماس حاصل کنید:

(۰۴۸۶) ۵۱۸ ۳۵ ۲۴

روزهای سه شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه بین ساعات ۱۰:۰۰-۱۲:۰۰ و نیز روز سه شنبه بین ساعات ۱۴:۰۰-۱۶:۰۰

بعلت کسرت تقاضای مشاوره تلفن های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بسیار مشغول می باشند. لطفآ صبور بوده دوباره شماره گیری نمایید.

همکاران کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه

ASAM

انجمن همبستگی با پناهجویان و مهاجران – آسام

SGDD – Ankara

Cinnah Caddesi No. 27/7

Çankaya – Ankara

Tel & Faks: 427 5583

E-posta: [email protected]http://www.sgdd.org.tr

SGDD – Kırşehir

Terme Caddesi

Ünsal Apt. Kat:3 No. 6

Merkez – Kırşehir

Tel : 0386 212 37 07

SGDD –Istanbul

Kamer Hatun Mahallesi

Hamalbaşı Caddesi No:22/3-4

Beyoğlu / İstanbul

Tel. : 0 212 251 67 44

SGDD – Afyonkarahisar

Marulcu Mah. Haci Felahi Cad. Gokpinar Apt. 35/1

Merkez / Afyonkarahisar

Tel & Fax: (0272) 214 49 13

SGDD – Konya

Aziziye Mahallesi Mimar Sinan Sokak No: 29/2

Karatay – KONYA

Tel & Fax: (0332) 350 66 30

SGDD – Amasya

Dere Kocacık Mahallesi Mustafa Kemal Paşa Cad.

Ferit Yıldırım İşhanı Kat:2/3

Merkez – AMASYA

Tel & Fax: (0358) 218 83 39 SGDD – Nevşehir

Camii Cedit Mah. Lale Cad.

Modern İşhanı No: 7 Kat:3 Daire:88

Merkez / Nevsehir

Tel/Fax: 0 384 212 18 52

SGDD – Gaziantep

Akyol Mahallesi Atatürk Bulvarı Murat Apartmanı No: 91 / 13 Merkez – Gaziantep

Tel & Fax:(0342) 230 33 45

SGDD – Niğde

Saruhan Mahallesi

Uzun Sokak Kardeşler Apt. No.2 Niğde

SGDD – Kayseri

Geher Nesibe Mahallesi

Tekin Sokak Hukuk Plaza

Kat:3 No.17

Kocasinan – Kayseri

Telefon & Faks: (0352) 222 6215

SGDD – Tokat

Ali Paşa Mah. Cumhuriyet Cad.

İslamoğlu İş Merkezi

Kat: 3 No: 27

Tokat

Telefon & Faks: (0356) 212 4022

موسسه توسعه منابع انسانی – HRDF

HRDF– Ankara

Cinnah Caddesi No.27/7

Çankaya – Ankara

Tel – Faks: (0312) 428

۳۰۱۱ HRDF – İstanbul

Abdülhak Hamit Caddesi

Elmas Apt. Kat:3 Daire:10

Talimhane / İstanbul

Tel: (0212) 254 1776

HRDF – Bilecik

Çarşı Polis Karakolu

Bilecik

HRDF– Kütahya

Ali Paşa Mahallesi

Belediye Kültür Sarayı Kat: 2

Kütahya

Tel: (0274) 212 1113

HRDF – Eskişehir

Gökmeydan Mahallesi

۱۹ Mayıs Caddesi No:1

Eskişehir

Tel: (0222) 240 3159

HRDF – Van

Zübeyde Hanım Cad.

Arpacılar Sok. Çarşı ۲۰۰۰ Pasajı Kat 2 No: 8-9

Van

انجمن های غیر دولتی برای کمک به پناهجویان و پناهندگان در ترکیه

برای کسب اطلاعات جامع در مورد خدمات موجود در شهر محل اقامتتان وانجمن های غیر دولتی می توانید به آدرس اینترنتی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مراجعه کنید:

http://info.unhcr.org.tr/index.php

Helsinki Citizens Assembly

Tomtom Mahallesi

Kumbaracı Yokuşu No. 50/3

Beyoğlu – İstanbul

Tel: (0212)292 4830

Faks: (0212)292 4833

E-posta: [email protected]hyd.org.tr

Kaos-GL – Ankara

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No.29/12 Kızılay

Tel: (0312) 230 6377

Faks (0312)230 0358

E-posta:www.kaosgl.com[email protected]

Multeci Der -Izmir

Anafartalar Cad. Salepçioğlu Vakıf İşhanı No: 96 / 511

Kemeralti / Konak –İzmir

Tel: (0232) 4835421

E-posta: [email protected]multeci.org.tr

[email protected]multeci.org.tr

İHD- İnsan Hakları Derneği

Tunalı Hilmi Cad. 104/4

Kavaklıdere / Ankara

Tel: (0312)4664913-14

E-posta: [email protected]ihd.org.tr or

[email protected]ihd.org.tr

HRFT – Türkiye İnsan Hakları Vakfı Van Ofisi

Hastane 2 caddesi Gorsoy Is Merkezi Kat 3 No 17 Merkez Van

Tel: 432 215 47 24

Fax: 432 215 47 21 VAKAD – Van Kadın Derneği

Sihke Caddesi Yüzüncü Yıl İş Merkezi A Blok Kat: 2 No: 49 Van

Tel: (0432) 2149015

(۰۴۳۲) ۲۱۴۴۵۸۷

E-posta: [email protected]gmail.com

[email protected]hotmail.com

Mazlum Der

Tel: (0212) 5262439 / 38

E-posta:

[email protected]mazlumder.istanbul.org

İHH – İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı

Tel: (0212) 631 2965

(۰۲۱۲) ۶۳۱ ۲۱۲۱

Kimse Yok Mu?

Bulgurlu Mah.

Aydınoğlu Sok.

No: 27 34696

Küçükçamlıca Üsküdar/ İstanbul

Tel:(0216)5218080

E-posta: [email protected]kimseyokmu.org.tr

Cansuyu Yardımlaşma

ve Dayanışma Derneği

Posta Kutusu 20

Dikmen/ Ankara

Tel: (0312) 2852002

E-posta:

[email protected]cansuyu.org.tr.

TEGV – Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Van Eğitim Parkı

Havaalani Yolu, Meteoroloji Yani Van

Tel: (432) 217 15 61

Fax: (432) 217 15 61

وکلای طرف قرارداد با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد

Hatay – Hatice Can

Ataturk Cad. 18/1 Hatay

Tel: 0326 213 43 91

Agri – Sinan Aras

Cumhuriyet Cad. Agri Ticaret Is Merkezi No :13 Agri

Tel: 0472 215 44 11

Izmir – Orcun Ulusoy

۲۱۳۱/۱۸ Sk. no:1 Da:11 Bayraklı İzmir

Tel: 0.232.4861337

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد

Ankara

Tiflis Cad. 212. Sok. No:3

Sancak Mah. 06550 ANKARA

Tel: (0312) 409 7000

Fax: (0312) 441 1738

e-mail: [email protected]unhcr.org

Van

Istasyon Mahallesi

Terminal 1. Sokak

Hayirlar Caddesi

No:40/2

Tel: (0432) 223 4858

Fax: (0432) 223 3244

http://www.unhcr.org.tr

source: http://www.irqo.org