نگرانی ترکیه از افزایش حملات رژیم اسد به غوطه شرقی

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _ سخنگوی وزرات خارجه ترکیه اظهار داشت که به دلیل ادامه محاصره رژیم اسد، یک بحران انسانی عظیم در غوطه شرقی در حال وقوع بوده و افزایش حملات این رژیم در روزهای اخیر به این منطقه نگران کننده است.

حامی آکسوی، سخنگوی وزرات خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای در رابطه با افزایش حملات رژیم در غوطه شرقی در سوریه اظهار داشت: این ناحیه یکی از چهار منطقه کاهش تنش اعلام شده در چارچوب نشست آستانه و توافقنامه های صورت گرفته است. اما به دلیل ادامه محاصره رژیم سوریه، یک بحران انسانی عظیم در غوطه شرقی در حال وقوع است و افزایش حملات این رژیم در روزهای اخیر در این منطقه نیز نگران کننده است.

وی افزود: تنها در حملات هوایی رژیم اسد در تاریخ ۶ فوریه بیش از ۱۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. رژیم اسد طی حملات هوایی در منطقه مذکور از سلاح های شیمیایی حاوی گاز کلر استفاده کرده است.

آکسوی افزود: در واقع، رئیس کمیسیون تحقیقاتی مستقل سازمان ملل متحد در امور سوریه طی بیانیه ای در تاریخ ۶ فوریه گفته که این کمیسیون تحقیقاتی در مورد سوء ظن هایی مبنی بر اینکه بمب های حاوی گاز کلر در غوطه شرقی و همچنین در منطقه سراقب ادلب مورد استفاده قرار گرفته را آغاز کرده است.

سخنگوی وزرات خارجه ترکیه گفت: ما تقاضای خود در خصوص پایان یافتن فوری حملات رژیم اسد علیه مردم غوطه شرقی٬ درک نگرانی های خود از وقوع بحران انسانی در منطقه و همچنین پایان یافتن نقض هایی که با روح اجماع در جلسات آستانه متناقض است را به نمایندگان کشورهای ایران و روسیه به عنوان کشورهای ضامن رژیم اسد اعلام کرده ایم.