“برخی نمایندگان مجلس ایران مانند سخنگوى گروه تروریستی پ.ک.ک نطق می‌کنند”

یک کارشناس مسائل ایران و خاورمیانه در مصاحبه با آناتولی گفت که برخی نمایندگان کرد در صحن علنی مجلس ایران بسان نماینده گروه تروریستی پ.ک.ک ایراد نطق می کنند، درحالیکه فعالیت شاخه ایرانی پ.ک.ک یعنی پژاک در این کشور ممنوع است.

علیرضا اردبیلی کارشناس مسائل ایران و منطقه خاورمیانه و مدیر سایت تحلیلی تریبون در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی در خصوص دلایل انجام عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در عفرین با اشاره به تلاش آنکارا برای رفع نگرانی امنیتی در مرزهایش از راه‌های سیاسی اظهار داشت: “ترکیه ماه ها و شاید سال ها صبر و برای حل سیاسی نگرانی های امنیتی خود تلاش کرد، ولی هیچ کدام از وعده هاى آمریکا مبنی بر خروج نظامیان موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه از مناطق تصرف شده در سوریه محقق نشده است.لذا ترکیه برای تامین امنیت در مرزهای خود عملیات شاخه زیتون را آغاز کرد”.

-نحوه انعکاس عملیات شاخه زیتون در ایران

این کارشناس سیاسی درخصوص نحوه برخورد حکومت ایران با گروه های کرد گفت: «کسانی که ارتباط بسیار اندکی با گروه های مسلح کردی دارند در ایران اعدام می شوند ولی همین گروه ها یا زیرشاخه های آن در سوریه و ترکیه از سوی ایران حمایت می شوند. این مساله فقط مختص دولت یا رسانه های رسمی نیست. برای مثال افراد منسوب به گرایشات چپ در ایران به طرفداران لیبرالیسم و رابطه با آمریکا لعنت می فرستند ولی حمایت آمریکا از گروه های مسلح تروریست در ترکیه و سوریه برای این افراد مهم نیست و هوادار این گروه های تروریستی هستند».

وی اضافه کرد: «از سوی دیگر می بینم که برخی نمایندگان کرد در صحن علنی مجلس ایران بسان نماینده گروه تروریستی پ.ک.ک ایراد نطق می کنند و این در حالی است که جلوی فعالیت شاخه ایرانی پ.ک.ک یعنی پژاک در ایران گرفته می شود. مقامات رسمی در ایران نیز از زبان دمشق سخن می گویند همانند سخنان دیروز حسن روحانی و اشاره وی به حفظ حاکمیت سوریه».

اردبیلی با اشاره به رویکرد جانبدارانه رسانه های ایران چه در داخل یا خارج این کشور گفت: «برای مثال رسانه بی بی فارسی با انکار حضور پ.ک.ک در لیست تروریسم آمریکا و اتحادیه اروپا سعی در القای این مطلب دارد که فقط ترکیه پ.ک.ک را گروهی تروریستی می داند. در واقع در خصوص موضوعات مرتبط با ترکیه در رسانه های ایران همگرایی بی سابقه ای وجود دارد که بعضا شائبه هدایت از یک مرکز خاص به ذهن متبادر می شود».

-موضع گروه های سیاسی کرد

مدیر سایت تحلیلی تریبون سیاسی در خصوص موضع گروه‌های سیاسی کرد ایران درباره عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه تصریح کرد: «گروه های سیاسی کرد در ایران به غیر از طرفداران گروه تروریستی پ.ک.ک عموما درخصوص عملیات ترکیه در عفرین سکوت یا برعلیه پ.ک.ک/پ.ی.د موضع گیری کرده اند. برای مثال آسو صالح از مسئولین شاخه جوانان حزب دموکرات کردستان ایران سه سال پیش و همزمان با وقایع کوبانی با انتشار مقاله ای به افشای ماهیت و اهداف پ.ک.ک در جریان خلال وقایع کوبانی پرداخته است. حتی این فعالان کرد به طور مرتب سخنان انتقاد آمیز عثمان اوجالان در خصوص گروه تروریستی پ.ک.ک را در رسانه های خود منتشر می کنند».

-واکنش در رسانه های روسیه

کارشناس مسائل روسیه انعکاس عملیات ترکیه در عفرین در رسانه های روسی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: برخلاف ایران واکنش رسانه های روسی به عملیات ترکیه در عفرین مثبت بوده است. برای مثال افرادی مانند ولادیمیر ژیرینوفسکی و الکساندر دوگین به تمجید از اردوغان و عملیات شاخه زیتون پرداخته اند. این در حالی است که . ژیرینوفسکی منتقد پوتین و الکساندر دوگین از طیف نزدیک به حاکمیت روسیه است ولی تمامی جریان های سیاسی در روسیه مایل به تقویت روابط روسیه با ترکیه هستند.