مقامات تهران مایل به محبوبیت ترکیه در ایران نیستند

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ علم صالح استاد دانشگاه لنکستر بریتانیا در گفتگوی ویژه با آناتولی درخصوص عملیات شاخه زیتون گفت که تفکر حاکم در ایران بر این است که ترکیه نباید در ایران محبوب باشد.

دکتر علم صالح، استاد دانشگاه لنکستر بریتانیا در گفتگو با خبرگزاری آناتولی درخصوص عملیات شاخه زیتون نیروهای مسلح ترکیه در عفرین سوریه با اشاره به نگرانی های امنیتی آنکارا از امنیت مرزهای خود گفت: با شکست داعش در سوریه موازنه‌های قدرت در این کشور تغییر کرد و گروه ی.پ.گ از فرصت بوجود آمده از لحاظ جعرافیایی سود برد و این مساله بدون شک از لحاظ امنیت ملی و مرزهای ترکیه امری قابل قبول نیست.

وی با اشاره به اینکه مطبوعات و رسانه های ایران نمی خواهند ترکیه به عنوان قهرمان حل بحران در سوریه مطرح شود، گفت: «تفکر حاکم در ایران بر این است که ترکیه نباید در ایران محبوب باشد. از این رو مطبوعات و رسانه های ایران نمی خواهند ترکیه به عنوان قهرمان درمساله سوریه مطرح شود.

از سوی دیگر مناسبات امنیتی و سیاسی اخیر بین ایران، ترکیه و روسیه برای تهران بسیار حائز اهمیت است. ایران کاملا متوجه نگرانی های امنیتی ترکیه در مرزهای خود با سوریه است و اخبار رسانه ای ایران فقط مصرف داخلی دارد».

-ایران هیچ گاه عملیات ترکیه را محکوم نکرده است

صالح همچنین اظهار داشت: «با وجود درخواست ایران برای پایان دادن به عملیات ترکیه در سوریه هیچ یک از مقامات رسمی در محکومیت این عملیات سخنی نرانده اند و این به وضوح نشان دهنده خوشنودی ایران است. دمشق و تهران از عملیات ترکیه خرسند و خوشحال هستند چرا که همزمان با این عملیات روابط ترکیه و آمریکا نیز وارد مرحله جدیدی شده است. از دیگرسو حمایت آمریکا از ی.پ.گ باعث بی اعتمادی آنکارا نسبت به واشنگتن و ایجاد یک خطر امنیتی برای ترکیه شده است و ی.پ.گ اهداف استرتژیک آمریکا را در سوریه دنبال می‌کند».

-دوگانگی حکومت و رسانه های ایران در مواجهه با عملیات ترکیه

استاد دانشگاه لنکستر بریتانیا گفت: «ایران از همان ابتدا از موضع ترکیه در قبال بحران سوریه ناخشنود است. با این وجود عملیات ترکیه در عفرین علیه گروهی است که مورد حمایت آمریکا است. تضعیف ی.پ.گ از لحاظ سیاسی و امنیتی مطلوب ایران و سوریه خواهد بود. ایران خواهان ضربه خوردن ی.پ.گ به دلیل پشتیبانی آمریکا است ولی از طرف دیگر از قدرت گیری ترکیه ناخشنود است».

-موضع ایران در قبال ترکیه یک شبه تغییر نخواهد کرد

به باور دکتر علم صالح : «ایران، برای مدت طولانی و از آغاز بحران سوریه علیه مواضع ترکیه در سوریه بوده است و انتظار نمی رود که یک شبه این موضع تغییر کند. از طرفی دیگر ایران از وارد شدن ضربه هم به ترکیه و هم به گروه ی.پ.گ در خلال عملیات عفرین خوشحال خواهد شد چرا که هر دو به نوعی رقیب ایران در سوریه اند».

-تهران نگران واکنش کردهای ایران است

صالح در بخش دیگری از تحلیل خود گفت: «همان گونه که در مساله کوبانی شاهد بودیم تهاجم به این شهر حمله به کردها جلوه داده شد. امروز در منطقه ای زندگی می کنیم که هویت های فرامرزی به یکدیگر مرتبط شده اند و پروپاگاندا نقش مهمی در سیاسی کردن این هویت ها دارد. به همین دلیل به عنوان مثال برای کردهایی که در داخل مرزهای ایران زندگی می کنند فقط این مساله اهمیت پیدا می کند که آیا تهران در کنار آنکارا در عملیات عفرین حضور دارد یا نه. به همین دلیل حکومت ایران در این مورد بسیار محتاطانه عمل می کند».