تاکید دبیرکل ناتو بر نگرانی های مشروع امنیتی ترکیه

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _ دبیرکل ناتو ضمن تاکید بر نگرانی های مشروع امنیتی ترکیه اعلام کرد هیچ کشور عضو ناتو به اندازه ترکیه هدف حملات تروریستی قرار نگرفته است و این کشور حق دارد این نگرانی‌های امنیتی را رفع کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» طی نشست خبری در مقر این سازمان در بروکسل اظهار داشت: ترکیه نگرانی های مشروع امنیتی دارد، هیچ کشور عضو ناتو به اندازه ترکیه هدف حملات تروریستی قرار نگرفته است. ترکیه حق دارد این نگرانی های امنیتی را رفع کند.

وی در ادامه افزود: ترکیه هفته گذشته ناتو را در جریان عملیات شاخه زیتون قرار داد. با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و رهبران ترک در رابطه با وضعیت سوریه به صورت منظم در تماس هستیم.

استولتنبرگ همچنین تاکید کرد: از ترکیه توقع داریم به اطلاع رسانی هم‌پیمانان ناتو ادامه دهد. ترکیه حق دارد نگرانی های مشروع امنیتی خود را حل کند.

از سوی دیگر دبیرکل ناتو خاطر نشان کرد: از مذاکرات میان ترکیه و آمریکا در رابطه با عملیات شاخه زیتون ابراز خرسندی می کنیم.

وی در خصوص قرارداد خرید سامانه S-400 میان ترکیه و روسیه نیز گفت: اعلام جزئیات این قرارداد به ترکیه بستگی دارد. از سوی دیگر از توسعه سیستم دفاع هوایی مشترک ترکیه با ایتالیا و فرانسه به عنوان دو عضو دیگر ناتو خرسند هستیم.