استاد دانشگاه تهران: اختلافات آمریکا با آنکارا به دلیل دموکراتیک بودن ترکیه است

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اعلام اینکه آمریکا با رژیم‌های دیکتاتوری بهتر همکاری می‌کند، اختلافات اخیر میان واشنگتن و آنکارا را به دلیل نظام دمکراتیک ترکیه دانست.

جعفر حق پناه، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به اختلافات اخیر میان ترکیه و آمریکا، گفت: “اصولاً آمریکا با رژیم‌های دیکتاتوری بهتر همکاری می‌کند. ترکیه یک کشور دموکراتیک است که افکار عمومی نقش مهمی در این کشور دارد. افکار عمومی ترکیه نیز گرایش­‌های آمریکا ستیزی پیدا کرده‌اند”.

حق پناه در خصوص امکان شکل­ گیری تنش جدید میان آنکارا و واشنگتن در منبج سوریه، بیان داشت: “واشنگتن و آنکارا علی­رغم اختلافات می­‌توانند دست به موازنه سازی بزنند”.

وی که در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم سخن می‌گفت، با توجه به راهبرد واشنگتن در مواجهه با بحران­‌های منطقه­‌ای گفت: “اگر از منظر استراتژی خاورمیانه‌ای آمریکا نگریسته شود، واشنگتن به‌ عنوان نمونه در مورد بحرانی که در سوریه پیش آمده است، درصدد مداخله پرهزینه برای مدیریت بحران‌های منطقه‌ای نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه واشنگتن سعی دارد با متحدان منطقه‌ای خود نوعی موازنه سازی انجام دهد، تصریح کرد: “عربستان و اسرائیل متحدان اصلی آمریکا (در منطقه) محسوب می­‌شوند”.

حق پناه در مورد اختلافات کنونی آمریکا و ترکیه نیز گفت: “علی‌رغم اینکه بین آنکارا و واشنگتن اتحاد استراتژیک برقرار است؛ اما در بسیاری از جنبه‌ها نیز ممکن است رقابت و اختلاف‌نظرهای جدی وجود داشته باشد”.

وی همچنین با اشاره به نگاه آنکارا به تهدیدات امنیتی در نزدیکی مرزهای جنوبی ترکیه ادامه داد: “نیروهای دموکراتیک سوریه (گروه تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د) برای ترکیه یک تهدید به‌ حساب می‌آیند؛ لذا چالش کنونی بین آنکارا و واشنگتن جدی است”.