سفر بیش از ۲.۵ میلیون گردشگر ایرانی به ترکیه

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ روزنامه «دنیای اقتصاد ایران» طی گزارشی اعلام کرد سال ۲۰۱۷ بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان این کشور به ترکیه سفر کردند.

روزنامه «دنیای اقتصاد» ایران در شماره امروز خود طی گزارشی اعلام کرد: در سال ۲۰۱۷ شمار ایرانیان بازدیدکننده از ترکیه به ۲ میلیون و ۵۰۲ هزار نفر رسید که نسبت به سال قبل از آن رشد ۵۰.۲۵ درصدی را ثبت کرده است.

در این گزارش همچنین همچنین آمده است:

“حدود ۳ میلیون و ۶۹۱ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۷ از ۴ مقصد؛ یعنی ترکیه، دبی، جمهوری آذربایجان و گرجستان بازدید کرده‌اند. حدود ۲.۵ میلیون نفر این گردشگران به ترکیه رفته اند. بدین ترتیب ایران به‌عنوان مبدا سوم گردشگری ترکیه جایگاه خاصی در این صنعت داشته باشد.

ایران پس از روسیه و آلمان در رده سوم مبادی برتر گردشگری ترکیه جای گرفته است. ۷.۷۲ درصد از کل گردشگران ورودی به ترکیه را ایرانیان تشکیل می‌دهند. این آمار در سال ۲۰۱۵ حدود ۱.۷ میلیون نفر و در بیشترین مقدار خود در سال ۲۰۱۰ به ۱.۸۸۵ میلیون نفر رسیده بود.

در مجموع، عملکرد سال ۲۰۱۷ ترکیه در زمینه گردشگری بسیار قابل توجه بوده و توانسته در طول یک‌سال پس از بحران‌های سال ۲۰۱۶ این کشور، حدود ۷ میلیون و ۵۸ هزار نفر به این کشور جذب کند.

شمار گردشگران بین‌المللی در ترکیه به ۳۲ میلیون و ۴۱۰ هزار نفر رسید. حدود ۱۲ درصد از این میزان رشد، ناشی از افزایش ۸۳۷ هزار نفری ایرانیان بوده است. نکته دیگر اینکه با وجود رشد تقریبا ۲۸ درصدی تعداد گردشگران خارجی ترکیه در سال ۲۰۱۷، تعداد ایرانیان در این سال بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است”.