وضعیت بغرنج پناهجویان آفریقایی در اسرائیل

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _ مقامات اسرائیل حدود ۴۰ هزار تن از پناهجویان آفریقایی موجود در این کشور را مجبور به انتخاب زندان یا سفر بی‌پایان کرده اند.

هالافوم سلطان، اریتره‌ای یکی از آن پناهجویان است که ۷ سال پیش به دلیل خطر جانی، خانواده‌اش را ترک کرده به اسرائیل گریخته است.

او برای این کار، ۳۵۰۰ دلار به قاچاقیان انسان پرداخت کرده است. وی نخست به اتیوپی که با کشورش در جریان جنگ بوده، پس از آن نیز به سودان رفته است.

پس از سودان برای مهاجران غیرقانونی دو گزینه وجود دارد؛ عبور از بیابان پرخطر صحرا و لیبی رفتن به اروپا یا رفتن به اسرائیل از طریق مصر. قاچاقچیان انسان نیز برای سلطان گزینه دوم را ترجیح داده‌اند.

– آفریقایی های که از فشار در کشورش گریخته‌اند

سلطان که ۳۴ سال سن دارد، همانند بسیاری از آفریقایی‌ها در اسرائیل، از فشار در کشورش گریخته است.

وی در تظاهرات‌ ضد دولتی در دوره دانشگاه شرکت کرده و بارها بازداشت و به مرگ تهدید شده است.

او فکر کرده که با توجه به تاریخ اسرائیل که “پر از نسل کشی و کوچ اجباری” است، از وی استقبال می شود، ولی به گفته او توسط دولت این کشور مورد تبعیض و نفرت قرار گرفته است.

وی در این زمینه می گوید: “تمام مقامات و مردم اسرائیلی مخالف پناهجویان نیستند، ولی دولت و پلیس و برخی شهروندان مورد حمایت دولت این کشور، نسبت به این قشر به ویژه آفریقایی‌های سیاهپوست نفرت دارند”.

مجلس اسرائیل دسامبر ۲۰۱۷ قانون اخراج اجباری پناهجویان را تصویب کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ماه گذشته (ژانویه) اظهار داشت که “این قانون برای تامین امنیت در مرزها لازم است. از این با مهاجرت غیرقانونی مقابله خواهیم کرد. مهاجران غیرقانونی نیز اخراج خواهند کرد.”

– اسرائیل دو گزینه در برابر پناهجویان قرار می‌دهد: یا ترک کشور یا زندان”

اسرائیل دو گزینه در برابر پناهجویان قرار می‌دهد؛ در مقابل دریافت ۳۵۰۰ دلار و بلیت، اسرائیل را ترک و به کشور خود یا به کشور سوم بروند یا در صورت اقامت، با حبس‌ بلندمدت مواجه خواهند شد. این قانون از تاریخ ۳۱ مارس سال جاری اجرایی می شود.

بر اساس گزارش مرکز پناهجویان آفریقایی‌تبار اسرائیل، بیشتر آنها طی سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ از درگیری‌ها و قتل‌عام ها در کشورهایی از قبیل اریتره و سودان فرار کرده و به اسرائیل پناه آورده بودند.

بسیاری از آنها حتی اگر به کشور ثالثی بروند نیز، همچنان ترس استرداد و کشته شدن در وطن شان را دارند.

قبل از تصویب این قانون اجباری در طول چهار سال اخیر حدود ۲۰ هزار تن در قالب “برنامه خروج داوطلبانه” از اسرائیل اخراج شدند.

– ترس از افتادن به دست داعش یا “برده” شدن

خبرها حاکی از افزایش ترس پناهجویانی مانند هالافوم سلطان است که منتظر عاقبت خودشان هستند.

سلطان، در باره شنیده هایش از عاقبت افرادی که از اسرائیل اخراج شده اند را چنین تعریف می کند: “سر یکی از پناهجویانی که از اسرائیل اخراج شده بود، در لیبی توسط داعش بریده شد. برخی تبدیل به برده شدند، بعضی به دریای مدیترانه رسیدند و فقط تعداد اندکی از آنان خود را به اروپا رسانده اند.”

هالافوم چون نوانسته در طول این ۷ سال گواهی پناهجویی در اسرائیل را دریافت کند، در کارهای ساختمانی مشغول بوده و اکنون در یک مرکز آموزشی که برای پناهجویان اریتره ای تاسیس شده است، کار می کند. وظیفه وی سازماندهی پناهجویان است.

او نتوانسته برای خانواده خود کاری انجام دهد، چون پس از فرار از اریتره فشار بر خانواده اش بیشتر و همسر و فرزندانش نیز مجبور به فرار از کشور شده اند. آنان اکنون در یک اردوگاه پناهجویی در اتیوپی هستند. راه و مسیر فرار سلطان خطرناک بوده و نخواسته خانواده اش را نیز درگیر چنین ریسکی کند. البته او تمایلی به ارائه اطلاعات بیشتر از خانواده اش ندارد.

– “زندان را ترجیح می دهم، حداقل زنده می مانم”

سلطان تصمیم خود را درباره خروج از اسرائیل یا زندانی شدن در این کشور را نیز گرفته است. “زندان را ترجیح می دهم. در این صورت حداقل زنده می مانم.”

مدافعان حقوق بشر در اسرائیل و سازمان های یهودی‌ که این قانون را برخلاف اعتقادات مذهبی خود می دانند، با آن مخالفند. در مقابل احزاب راست این کشور خواهان اخراج پناهجویان هستند.