ششمین گروه پناهجویان از جزایر اقیانوس آرام به امریکا رفت

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _ یک گروه سی و پنج نفری پناهجویان از کشور جزیره ای ناورو، در اقیانوس آرام به امریکا منتقل شد. این ششمین گروه پناهجویان است که طبق معاهده ای بین حکومت آسترالیا و امریکا، در ایالات متحده مسکن گزین می شوند.

یک گروه از پناهجویان که اغلب آنها مردهای مجرد از کشورهای  افغانستان، پاکستان، میانمار و بنگله دیش هستند روز یکشنبه ناورو را به مقصد ایالات متحده امریکا ترک کردند. لان رینتول، سخنگوی «ائتلاف برای آوارگان» گفته است که علاوه بر این افراد، یک خانواده سریلانکایی با چهار کودک نیز در این گروه شامل بوده اند.

با این گروه، شمار پناهجویانی که تاکنون از کمپ های تحت کنترول آسترالیا به ایالات متحده منتقل شده اند به ۱۸۷ تن رسیده است.

تصاویری که از سوی نهاد «ائتلاف برای آوارگان» منتشر شده، پناهجویان را در حال خداحافظی در میدان هوایی ناورو نشان می دهد

حکومت آسترالیا، در زمان ریاست جمهوری بارک اوباما، قراردادی را با ایالات متحده امضا کرد که به موجب آن پناهجویان از کمپ های برون مرزی آسترالیا در ناورو به امریکا منتقل شوند. این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده، آن را «قراردادی احمقانه» خوانده است.

 

 

حدود ۲ هزار پناهجو که خود را با قایق به سواحل آسترالیا رسانده اند، از سال ۲۰۱۴ تاکنون در کمپ های برون مرزی این کشور در ناورو و جزیره مانوس پاپوا گینه نو نگهداری می شوند. شرایط زندگی در این کمپ ها همواره مورد انتقاد شدید نهادهای مدافع حقوق بشر قرار داشته است.

رینتول همچنان گفته است که انتظار می رود یک پرواز دیگر نیز تا پایان ماه جاری میلادی انجام شود. او همچنان علاوه کرده که قرار است مقامات امریکایی هفته آینده به ناورو بازگردند و مصاحبه با پناهجویان را از سر بگیرند.

این در حالی است که هفته گذشته دو پناهجو توسط مردم محل مورد لت و کوب قرار گرفتند. این پناهجویان به بازار رفته بودند تا قسمتی از غذای خود را بفروشند و با پول آن کارت تلفن و دیگر نیازمندی های خود را بخرند.

رینتول با اشاره به وضعیت پناهجویان در این کمپ ها گفت: «حالا آنها محروم تر و نا امن تر هستند». او افزود: «ضروری است که همه آوارگان و پناهجویان به آسترالیا آورده شوند و تحت حفاظت قرار بگیرند»