بوزداغ: هنوز علت سقوط هواپیمای ترکیه در ایران مشخص نیست

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _سخنگوی دولت ترکیه در خصوص سانحه سقوط هواپیمای کشور در ایران اعلام کرد بر اساس اطلاعات دریافتی هنوز علت سقوط هواپیما مشخص نیست و نتیجه قطعی پس از بررسی جعبه سیاه مشخص خواهد شد.

بکر بوزداغ، معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه پس از نشست کابینه دولت به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کشور در مجتمع ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران در خصوص سانحه سقوط هواپیمای ترکیه در ایران گفت: در این هواپیما ۸ سرنشین و ۳ خدمه حضور داشتند که دو نفر از آنها تبعه اسپانیا بودند. به لاشه این هواپیما دست یافته اند. جعبه سیاه آن نیز پیدا شد. اجساد جان باختگان نیز پیدا شده و تحقیقات در این باره ادامه دارد.

وی افزود: از زمان وقوع این حادثه، یک مرکز بحران در نخست وزیری ترکیه تشکیل شد. بر اساس اطلاعات دریافتی هنوز علت سقوط هواپیما مشخص نیست. در این رابطه تخمین هایی زده می شود و نتیجه قطعی پس از بررسی جعبه سیاه مشخص خواهد شد.

بوزداغ در ادامه گفت: از خداوند برای جان باختگان سانحه سقوط جت کشورمان در ایران طلب رحمت و برای بازماندگان نیز صبر مسئلت می کنم.

سخنگوی دولت ترکیه همچنین درباره عملیات شاخه زیتون با بیان اینکه از زمان آغاز این عملیات تاکنون ۳۳۸۱ تروریست از پای در آمده اند و ۲۱۲ منطقه از جمله ۱۷۵ روستا و ۳۷ نقطه استراتژیک تحت کنترل درآمده است، اظهار داشت: تمام مناطق استراتژیک در مجاور عفرین به کنترل در آمده است. ان شاء الله به زودی مرکز عفرین نیز از لوث تروریست‌ها پاکسازی شده و مردم منطقه از ظلم و فشار تروریست‌ها نجات خواهند یافت.

بوزداغ با بیان اینکه عملیات شاخه زیتون که به منظور پاکسازی منطقه از عناصر تروریستی و نجات مردم منطقه از ظلم این تروریست‌ها و تامین آرامش، ثبات و صلح در منطقه آغاز شده است، با موفقیت ادامه دارد، افزود: ” از زمان آغاز عملیات شاخه زیتون ۴۲ سرباز قهرمان ما شهید و ۲۰۲ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند. همچنین در اثر پرتاب موشک‌ از سوی عفرین به ترکیه نیز ۷ شهروند ما شهید و ۱۲۵ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند”.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۰۲ کیلومتر مربع مساحت نیز به کنترل نیروهای مسلح کشور درآمده است، تصریح کرد: در حال حاضر کنترل بیش از نیمی منطقه به دست آمده است، زیرساخت های مناطق پاکسازی شده از لوث تروریست‌ها به سرعت بازسازی شده و خطرهای امنیتی در آنجا رفع و برای غیرنظامیان جای امنی ایجاد خواهد شد.

بوزداغ افزود: ترکیه نسبت به جان غیرنظامیان حساس است. هیچ غیرنظامی مورد هدف قرار نگرفته است. تا کنون حتی از بینی یک غیرنظامی هم خون نیامده است. نیروهای مسلح ترکیه برای نجات غیرنظامیان در عفرین حضور دارد.

سخنگوی دولت ترکیه همچنین در ارتباط با عملیات ضد تروریستی در شمال عراق نیز اظهار داشت: “مذاکرات با دولت عراق در فضای مثبتی صورت گرفته است. دولت عراق نیز با ترکیه در خصوص گروه تروریستی به اشتراک نظر رسیده است. در این راستا مبارزه با تروریسم در عراق نیز بطور قاطعانه ادامه خواهد داشت”.

بوزداغ در این باره افزود: “اگر عملیاتی صورت گیرد، چه زمانی اجرایی خواهد شد؟ زمانی که آغاز شود، همگی خواهیم دید. هیچ کس از من انتظار اعلام تاریخ مشخصی نداشته باشد. هنگامی که جنگنده‌ها و سربازان ما را دیدند آن موقع متوجه خواهند شد که عملیات شروع شده است”.