دادگاه عالی استرالیا باید در مورد پناجویان پاپواگینه نو که به آمریکا اعزام نمی شوند تصمیم بگیرد

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _پاپوا گینه نو از دولت استرالیا خواست تا هرچه سریعتر با تعیین فرصت نهایی، درمورد خروج پناهجویان که در بازداشتگاه مانوس در این کشور به سرمی برند، اقدام کند.

 

به گزارش رادیو نشاط ، صدها پناهجو استرالیا که درسال های اخیر سعی کردند از طریق مرزهای ابی و خشکی وارد استرالیا شوند، توسط ماموران مرزی بازداشت و به دستور دولت استرالیا در دو جزیره دور افتاده و مانوس پاپواگینه نو و نائورو در شرایط بازداشت به سر می برند.
شبکه ای بی سی استرالیا به نقل از ‘پتروس توماس’ وزیر مهاجرت پاپوا گینه نو گفت : مقام های این کشور نگران آن هستند که پناهجویان زیادی که در مانوس حضور دارند مشمول قرارداد مشترک استرالیا و آمریکا برای جابه جایی نشوند، زیرا تاکنون تعداد زیادی از درخواست های آنها در این زمینه توسط آمریکا رد شده است.
وی افزود: تاکنون اکثر تلاش ها برای جابه جایی مهاجران از بازداشتگاههای مانوس شکست خورده است.
به گفته وی کامبوج تنها کشوری است که اعلام کرده می تواند پناهجویان استرالیا را تحت فرایندی خاص تحویل بگیرد.
دولت پاپوا گینه نو درهفته گذشته در گفت و گوهای مشترک با وزیران کشور و امور خارجه استرالیا از آنها خواست تا هرچه سریعتر پناهجویان مستقر در جزیره مانوس به کشور ثالثی انتقال پیدا کنند.
طبق این گزارش تاکنون فقط ۸۴ نفر از ۶۰۰ نفر پناهجویان ساکن مانوس به امریکا اعزام شده اند.
مالکوم ترنبول نخست وزیر استرالیا و باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۶ توافق کردند پناهجویان استرالیا به آمریکا منتقل شوند.
این قرار داد پس از روی کار آمدن بوش در آمریکا با مخالفت وی روبه رو شد اما پس از مدتی روند اجرایی شدن آن با شرایط جدید آغاز شد.
بر اساس توافق استرالیا با آمریکا قرار است یکهزار و ۲۵۰ نفر از پناهجویانی که در این ارودگاهها و مراکز بازداشتگاهی نگهداری می شوند به آمریکا انتقال داده شوند.
همچنین طبق این توافق تعدادی از مهاجران آمریکای مرکزی از کشورهای ‘السالوادور’، ‘گواتمالا’ و ‘هاندوراس’ که در ارودگاهی در ‘کاستاریکا’ نگهداری می شوند، به استرالیا اعزام می شوند.
مسئولان استرالیایی اعلام کردند با این وجود پناهجویان احتمالا باید بیش از ۴ سال برای اسکان دوباره در انتظار باشند.
وزیر کشور پاپوا گینه نو دراین زمینه توضیح داد: این نگرانی جدی وجود دارد که تعداد زیادی از مهاجران غیرقانونی مشمول شرایط این قرارداد نشده و مجبور به ماندن در مانوس باشند.
وی افزود: با توجه به این شرایط و اینکه اقدامات تاکنون برای استقرار مجدد پناهجویان به کشورهای دیگر شکست خورده است ، استرالیا باید اقدام جدی برای خروج آنها از پاپوا گینه نو انجام دهد.
وی گفت: نه تنها دولت بلکه پناهجویانی که در مانوس قرار دارند از مقام های پاپوا گینه نو خواسته اند تا زمینه خروج آنها از این جزیره فراهم شود، بنابراین دولت استرالیا مسئول اصلی اقدامات لازم در این زمینه است.
اکنون دهها نفر ازپناهجویان استرالیا در دو جزیره مانوس و نائورو در پاپوا گینه نو و نائورو در شرایط نامساعد به سر می برند. تعدادی اتباع ایرانی نیز در میان این مهاجران که از کشورهای مختلف آسیایی هستند، وجود دارند.
این وزیر پاپوا همچنین گفت: براساس قرارداد موجود میان استرالیا و پاپوا گینه نو پناهجویان استرالیا درآینده باید استقرار مجدد پیدا کنند اما دولت پاپوا می خواهد از جابه جایی این مهاجران به کشوری دیگر اطمینان حاصل کند.
طبق این گزارش اکنون دادگاه عالی استرالیاست که باید در مورد سرنوشت افرادی که به آمریکا اعزام نمی شوند تصمیم بگیرد.
جولی بیشاپ وزیر امور خارجه استرالیا نیز در این زمینه اعلام کرد: تاکنون هیچ کشوری به جز کامبوج با استقرار این مهاجران در شرایط خاص موافقت نکرده است.
وی گفت : در دیداری که با نخست وزیر کامبوج داشته در این زمینه صحبت کرده و اکنون قرارداد میان دو کشور در مورد جابه جایی مهاجران روی میز است.
وزیر امورخارجه استرالیا افزود: اما دولت کامبوج صرفا با رضایت مهاجران برای انتقال آنها را می پذیرد.
طبق این گزارش دولت پاپوا گینه نو در حال بررسی و حل و فصل پرونده ۱۰۰ نفر از پناهجویان است که در جزیره مانوس قرار دارند.