افزایش میزان مهاجرت و فرار سرمایه‌ها از ایران

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _نایب رئیس اتاق بازرگانی چین و ایران گفت علاوه بر ۱.۵ میلیون نفر از ایرانیانی که درخواست مهاجرت داده‌اند، آمارهای بانک مرکزی نیز نشانگر فرار سرمایه‌هاست.

مجیدرضا حریری نایب رئیس اتاق بازرگانی چین و ایران اعلام کرد: “یک و نیم میلیون ایرانی در صف مهاجرت به استرالیا و کانادا هستند. حتی مردم عادی و متوسط هم به فکر خروج از کشور از طریق خرید خانه و ویلا شده‌اند”.

به گزارش روزنامه «جوان» وی با بیان اینکه آمار بانک مرکزی فرار سرمایه را نشان می‌دهد اظهار داشت:

“انتقاد اصلی از دولت این است که خیلی دیر وارد فاز تدافعی شد. از ۱.۵ سال پیش معلوم بود که احتمال دعوای ترامپ و ایران وجود دارد. نباید برای عادی جلوه دادن اوضاع، اقدامات سختگیرانه را عقب انداخت.

تعریف صرافی در دنیا با آنچه اکنون در کشور ما جاری است، متفاوت بوده و بنابراین هر چه به سمت شفاف‌سازی پیش برویم و منابع را مدیریت کنیم، شاهد کاهش رانت‌ها و کاهش فشار قیمت‌ها بر مردم خواهیم بود”.

گفتنی است در دسامبر ۲۰۱۷، دکتر حسین عبده تبریزی، اقتصاددان، مدیر اولین بانک غیردولتی در ایران با عنوان «ایران نوین» و موسس روزنامه «سرمایه» در میزگرد “صلح، اقتصاد و چالش فقر” که توسط گروه علمی-تخصصی انجمن جامعه شناسی این کشور برگزار شد، اعلام کرد: ۱.۵ میلیون ایرانی در صف مهاجرت‌اند