افرادی که اقامت سویدن را ندارند می‌توانند در امتحان کنکور شرکت کنند

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه_تولا کسمن، رئیس اداره دانشگاه‌های کشور، در مصاحبه با بخش فارسی|دری رادیو سویدن در رابطه با چگونگی امتحان کانکور می‌گوید: هر فردی که مایل باشد می‌تواند در امتحان کانکور اشتراک کند. این در حالی است که سن متقاضیان، مقطع تحصیلی، نداشتن شهروندی و یا نداشتن اجازه اقامت سویدن نمی تواند مانع اشتراک افراد به امتحان کانکور شود.

تولا کسمن در ادامه افزود؛ مهم این است که افراد بدانند این امتحان به زبان سویدنی است و تثبیت هویت افراد نیز شرط حتمی است. افراد با پاسپورت کشور خود که در آن اطلاعات به زبان انگلیسی درج است می‌توانند تثبیت هویت کنند.

تولا کسمن:  تمرین، تمرین و باز هم باید تمرین کنید، روزنامه‌های سویدنی بخوانید، رسانه‌ها را دنبال کنید و دانش‌تان را در زبان سویدنی بالا ببرید زیرا برای کامیاب شدن در امتحان کانکور زبان سویدنی شما باید خوب باشد.

در امتحان کانکور امسال بیشتر از ۷۶-هزار تن خود را ثبت نام کرده‌اند که این آمار نسبت به سال قبل کاهش پنجاه درصدی داشته است. به نقل از تولا کسمن، رئیس اداره دانشگاه‌های کشور، یکی از دلایلی که افراد کمتری در کانکور امسال خود را ثبت نام کرده‌اند این است که تعداد زیادی ترجیح می‌دهند قبل از دوره دانشگاه کار کنند. علاقمندی جوانان به کار باعث کاهش شرکت‌کننده در کانکور شده است.

ابوالفضل عزیزی: ما افغان‌های تازه وارد در آینده سویدن نقش مهمی خواهیم داشت و به همین منظور باید به ادامه تحصیل فکر کنیم.

ابوالفضل عزیزی از پنج سال به این سو در کمون اوسترشون سویدن زندگی می‌کند. او که برای اشتراک در کانکور امسال درخواست فرستاده است، در مصاحبه‌ی با بخش فارسی|دری رادیوی سویدن در باره مشکلاتی که به‌عنوان یک جوان تازه‌وارد سد راه‌ش بود صحبت می‌کند.

امتحان کانکور در سویدن در دو دوره بهاری و پاییزی به تاریخ ۱۴ اپریل و ۲۱ اکتوبر برگزار می‌شود. ریاضی، انگلیسی، و سویدنی تنها مضمون‌های هستند که در کانکور از آن‌ها امتحان گرفته می‌شود. افراد در زمان ثپت نام باید ۴۵۰ کرون بپردازند. این امتحان که تنها به زبان سویدنی است نتیجه آن به مدت پنج سال اعتبار دارد. اما امتحان کانکور تنها گزینه ورود به دانشگاه‌های سویدن نیست.