راهکار وزارت علوم برای تامین ارز دانشجویی/اعلام نتیجه بررسی این پیشنهاد در هفته جاری

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _وزیر علوم از پیشنهاد روشی مستقیم و کوتاه برای رفع مشکل تامین ارز دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور به بانک مرکزی خبرداد و گفت: نتیجه نهایی بررسی این پیشنهاد اوایل این هفته اعلام می‌شود.

دکتر منصور غلامی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اعلام این مطلب به آخرین پیگیری‌های وزارت علوم برای حل مشکل تامین ارز مورد نیاز دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج از کشور اشاره کرد و افزود: قرار بود برای رفع مشکل دانشجویانی که از طریق صرافی ها و بدون مراجعه به سازمان امور دانشجویان ارز مورد نیاز را دریافت می‌کردند جلسه ای را با بانک مرکزی داشته باشیم تا بطور کلی یک روش مستقیم و کوتاه برای حل این مشکل تعریف کنیم تا در صورت تایید به دانشجویان ابلاغ شود.

وی در ادامه در خصوص پیشنهاد وزارت علوم برای رفع مشکل تامین ارز بخشی از دانشجویان مستقل در تهیه ارز خود نیز تصریح کرد: پیشنهاد ما این بود دانشجویانی که خارج از سیستم سازمان امور دانشجویان در خارج از کشور تحصیل می‌کنند و ارز مورد نیاز آنها از طریق خانواده‌های این دانشجویان تامین می‌شود، بتوانند گواهی اشتغال به تحصیل را به تایید سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در محل تحصیل خود برسانند و از این طریق ارز مورد نیاز را از طریق بانک مرکز دریافت کنند.

وزیر علوم تاکید کرد: در صورتی که این پیشنهاد وزارت علوم برای رفع مشکل تامین ارز دانشجویان با بانک مرکزی نهایی شود به اطلاع دانشجویان خواهد رسید. امیدواریم اوایل این هفته تصمیمات نهایی برای رفع مشکل دانشجویان گرفته شود.

دکتر غلامی در پایان در خصوص تامین ارز سایر دانشجویان نیز گفت: با همکاری بانک مرکزی سعی شده تا نام دانشجویانی که از قبل پرونده‌ای در سازمان امور دانشجویی به صورت بورسیه یا به صورت ارز بگیر و هزینه شخصی داشتند، به بانک مرکزی ارایه شود تا مانند روال قبل توسط سازمان امور دانشجویان معرفی و در سامانه ثبت نام و به بانک معرفی شوند. هیچ تغییری در این روند اتفاق نیفتاده است غیر از اینکه توقف چند روزه جبران می‌شود.