استفاده از هواپیمای ارتش استرالیا برای کنترل کشتی‌های کره‌ی شمالی

 انستیتوتحقیقات ایرانیان ترکیه _ هواپیماهای استرالیا و کانادا برای کنترل کشتی‌های کره‌ی شمالی به ژاپن فرستاده می‌شوند.

 

مترجم: آروین خادم‌صمیمی

به گزارش رادیو نشاط ، یک هواپیمای ارتش استرالیا به ژاپن فرستاده می‌شود تا به متوقف کردن کشتی‌های کره‌ی شمالی که درحال دور زدن تحریم‌های بین‌المللی هستند کمک کند.

استفاده از هواپیمای نظارتی پی‌۸‌اِی با نام پسایدین (خدای دریا) برای تسهیلات ایالات‌متحده در ژاپن محدودیت دارد و این هواپیما در کنار هواپیماهای کانادایی برای کنترل محموله‌های پیونگ‌یانگ در آب‌های آزاد به‌کار گرفته خواهد شد.

سازمان ملل مدت‌هاست به کره‌ی شمالی برای استفاده از روش قاچاقی انتقال قایق‌به‌قایق در دورزدن تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ی برنامه‌ی تسلیحات هسته‌ای مشکوک شده است.

نخست‌وزیر مالکوم ترن‌بل در گفت‌وگوی روز شنبه با خبرنگاران گفت: «این بخشی از آمادگی هم‌کاری ما با متحدان‌مان در اعمال تحریم‌های سازمان ملل است و بسیار اهمیت دارد که این کار انجام شود. آن‌چه درحال رخ‌ دادن است دور زدن تحریم‌ها با قاچاق کالا از روش قایق‌به‌قایق است و به‌طور مشخص باید نظارت لازم برای مشخص شدن موضوع انجام شود و پس از آن باید کسانی‌که با خوش‌حالی در این زمینه فعال بوده‌اند مسئولیت کارشان را بپذیرند و با عواقب آن مواجه شوند.»

این گسترش هم‌کاری دقیقا یک روز بعد از دیدار تاریخی سران دو کره اتفاق افتاده است. آقای ترن‌بل از انجام این دیدار اظهار شادمانی کرد و هم‌چنین هشدار داد: «پیش از این هم سپیده‌دمان دروغین وجود داشته است.»