عبدالفتاح مورو: پیشرفت اقتصادی ترکیه مایه خشم قدرتهای خارجی است

خانه ایرانیان مقیم ترکیه_نایب رئیس مجلس تونس ضمن تمجید سیاست‌‌های ترکیه، پیشرفت چشمگیر اقتصادی آنکارا را موجب خشم قدرت های خارجی دانست.

تونس/‌عادل الثابتی/‌خبرگزاری آناتولی

عبدالفتاح مورو، نایب رئیس مجلس و جنبش النهضه تونس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: تجارب ترکیه منبع الهامی برای اعراب و مسلمانان جهان بوده و تداوم پیشرفت اقتصادی آن، خشم قدرتهای خارجی را برانگیخته است.

ادامه مصاحبه اختصاصی این اندیشمند و سیاستمدار تونسی به شرح زیر است:

”تجربه حزب عدالت و توسعه و توانایی آن در مقابله با مشکلات اقتصادی برای ما حائز اهمیت است. ترکیه نمونه موفق دموکراسی در جهان اسلام بوده و ثابت کرد شاخه های مختلف اسلامی نیز می توانند به مذاکره بنشینند.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ ژوئن ترکیه را از نزدیک دنبال می کنیم. رفتار عاقلانه ترکیه در سیاست خارجی بسیار مهم بوده، زیرا به لحاظ تغییرات منطقه ای و بین المللی از موقعیت حساسی برخوردار است.

رویکرد مثبت ترکیه در انقلاب اعراب موجب راه اندازی کمپینی علیه آن شد، انقلابیون یا حامیان آن تاوان سنگینی می دهند. انقلاب همواره یک مدل جدید به دولت عرضه می کند اما منطقه ما علی رغم تشکیل دولت های ملی در پی استقلال هنوز این را فرا‌نگرفته است.

ترکیه یکی از کشورهایی است که از چشم انداز وسیعی در دموکراسی برخوردار بوده و به دموکراسی به عنوان راهی برای خروج از بحران می نگرد، موضوعی که اغلب کشورها با آن مخالف هستند به این دلیل ترکیه را در موقعیت ناراحت کننده قرار می دهند.

آنکارا هیچ گاه به دنبال تسلط بر جهان عرب نبوده و تصور نمی کنم ترکیه چنین اهدافی در سر داشته باشد. این کشور همواره حامی توسعه جهان اسلام و عرب بوده و کشورهای جهان سوم را به تامین اقتصاد اشتراکی به منظور حفظ اقتصاد کشورهای خود فراخوانده است”.