جزئیات قانون جدید اقامت برای پناهجویان نوجوان تنها

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه_روز گذشته قانون اقامت براساس آموزش در لیسه، از سوی پارلمان سوید تصویب شد. قرار است این قانون از اول جولای به مرحله اجرا گذاشته شود. جوانان پناهجویی که به درخواست پناهندگی خود جواب منفی دریافت کرده‌اند، تا آخر ماه سپتمبر سال جاری وقت دارند که درخواست دوباره بدهند.

متقاضیان اقامت باید مدرکی داشته باشند که بیانگر علاقه و برحال بودن شان در یکی از مراکز آموزش زبان و یا هم لیسه باشد.

به باور محمود رضایی از شبکه جوان در سویدن، تثبیت هویت حتمی نیست ولی فرد باید به اشکال مختلف تلاش کرده باشد که هویت خود را تثبیت کند. وی همچنان اضافه می‌کند: جوانانی که بعد از ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ در اداره مهاجرت انگشت نگاری شده ولی مدرکی از زمان ورود خود به سویدن را در دست دارند نیز شامل این قانون می‌شوند.

– اگر فرد به اداره مهاجرت مراجعه کرده ولی نظر به دلایلی باید منتظر انگشت نگاری می‌ماند، براساس قانون جدید او می‌تواند درخواست دوباره بدهد.

یکی از شرایط قانون جدید طوری بیان می‌دارد که افرادی که مرتکب جرم شده‌اند نمی‌توانند اقامت دریافت کنند. محمود رضایی به بخش فارسی|دری رادیوی سویدن بیان می‌دارد که یک تعداد جوانان که از سوی پُلیس پرس و جو شده‌اند فکر می‌کنند که مرتکب جرمی شده‌اند.

– مجرم کسی است که جرمی را مرتکب شده و دادگاه برای وی مجازات تعیین کند. فردی که از سوی پُلیس پرس و جو می‌شود، مجرم نیست.

اقامت براساس آموزش در لیسه دائمی نیست.

– پناهجویانی که دوره آموزش زبان را سپری می‌کنند، اقامت ۱۳ ماهه دریافت می‌کنند. به آنعده از جوانانی که در لیسه درس می‌خوانند اقامت سه ساله داده خواهد شد.

زمان درخواست دوباره به اداره مهاجرت سه ماه است و بین اول جولای سال ۲۰۱۸ تا آخر ماه سپتمبر ادامه خواهد یافت.