اسرائیل برای ایران وبسایت بازیافت آب راه‌اندازی می‌کند

انستیتوتحقیقات ایرانیان ترکیه _بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در پیامی ویدئویی به مردم ایران از راه‌اندازی وبسایتی به فارسی برای آموزش مقابله با بحران آب خبر داد.
آقای نتانیاهو در این پیام گفت: “امروز پیشنهاد بی‌سابقه‌ای برای ایران دارم، در مورد آب. مردم ایران قربانی رژیمی بی‌رحم و استبدادی هستند که حتی آب مورد نیازشان را از آنها دریغ می‌کند.”

“اسرائیل از مردم ایران حمایت می‌کند برای همین هم دلیل می‌خواهم به نجات تعداد بیشماری از مردم ایران کمک کنم.”

نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به آمارهای سازمان هواشناسی ایران گفت که “تقریبا ٩۶ درصد از مناطق ایران” از درجاتی از خشکسالی در رنج است.

او به اظهارات عیسی کلانتری، وزیر سابق کشاورزی، اشاره کرد که در سخنانی گفته بود “پنجاه میلیون ایرانی” به دلیل آسیب‌های محیط زیستی مجبور خواهند شد محل زندگی خود را ترک کنند.

آقای نتانیاهو گفت: “اسرائیل هم با چالش آب روبرو است” و افزود اما کشورش با استفاده از فناوری بسیار پیشرفته با این مشکل روبرو شده است و “تقریبا نود درصد آب در اسرائیل بازیافت می‌شود”.

او تاکید کرد که “اسرائیل کاردانی لازم برای جلوگیری از فاجعه زیست محیطی در ایران را دارد.”

وی افزود: “من می‌خواهم این دانش را با مردم ایران به اشتراک بگذارم.”

اما وی با اشاره به محدودیتهای سفر بین دو کشور گفت که “بنابراین باید خلاق باشیم”

در همین خصوص وی از راه‌اندازی یک سایت فارسی که با جزئیات به مردم ایران بگوید چگونه آب را بازیافت کنند، خبر داد و گفت که از این طریق به کشاورزان ایران نشان داده خواهد شد که چگونه محصولشان را حفظ کنند و غذای خانواده‌شان را تامین کنند.

در پایان این پیام آدرس یک کانال تلگرام به نام فناوری آب ذکر شده است.

نخست وزیر اسرائیل سپس با یادآوری اینکه کشورش ۹۰ درصد فاضلاب خود را تصفیه و بازیافت می‌کند و با استفاده از فناوری های پیشرفته به کشاورزی و آبیاری کمک می‌کند، می‌گوید که دولت او یک وبسایت برای ایرانیان راه اندازی کرده است تا روش های تصفیه و بازیافت فاضلاب را نشان دهد.
به گفته او در این وبسایت همچنین نشان داده می‌شود که چگونه کشاورزان ایرانی می‌توانند از محصولات خود محافظت کنند.
خشکسالی طی سال‌های اخیر حدود ۹۰ درصد ایران را تحت تاثیر قرار داده است و برخی از مقام‌های ایرانی گفته‌اند ممکن است ده‌ها میلیون نفر به دلیل خشکسالی ناچار به ترک شهر و روستای خود شوند.

ایران هنوز به این پیام واکنشی نشان نداده است.