تغییرات پیش‌نهادی جدید قانون شهروندی استرالیا این ماه اعلام می‌شود

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _پیتر داتون وزیر مهاجرت استرالیا ،طرح تغییرات جدید قانون شهروندی استرالیا را با برچسب “فوریت بررسی” امضا کرد و این طرح همین ماه در پارلمان ارائه می‌شود.

 

مترجم: آروین خادم‌صمیمی

به گزارش رادیو نشاط ، خانم لیندا گدس معاون سیاسی وزارت امور داخلی اعلام کرد: «قانون جدید شهروندی استرالیا با قید فوریت امضا شده و در دستور کار نشست زمستانی پارلمان قرار گرفته است.»
طبق اعلام پارلمان جلسات زمستانی برای تاریخ‌های هجدهم تا بیست‌ویکم و بیست‌وپنجم تا بیست‌وهشتم ژوئیه برنامه‌ریزی شده‌اند اما رسیدگی به این قانون هنوز در لیست برنامه‌ها دیده نمی‌شود. این شد که خبرنگار شبکه‌ی اِس‎بی‌اِس با دفتر وزارت امور داخلی تماس گرفت تا درخصوص موضوع تحقیق کند. سخن‌گوی وزارت تاریخ را تایید نکرد و گفت: «موضوع زمان اعلام قانون در حیطه‌ی کار دولت است.»
با بی‌نتیجه ماندن تماس، خبرنگار اِس‌بی‌اِس برای بررسی موضوع نامه‌ای به پیتر داتون نوشته و هم‌چنان منتظر دریافت پاسخ است.
سناتور مک‌کین از مخالفان قوانین سخت‌گیرانه شهروندی استرالیا و از اعضای حزب سبز، به خبرنگار اِس‌بی‌اِس گفت هنوز هیچ رونوشتی از قانون جدید را ندیده است. اما با سایر سناتورها در تلاشند تا با تغییراتی که پذیرفتن شهروندی مهاجران را سخت می‌کند مخالفت و آن را متوقف کنند.
سال گذشته اولین تلاش دولت ترن‌بل برای تغییر این قانون با مخالفت حزب‌ کارگر، سبزها و تیم نیک زنوفن، ناکام ماند.
نسخه‌ی پیشین این قانون الزامات بسیاری درخصوص قانون شهروندی استرالیا ایجاد می‌کند. این تغییرات شامل افزایش دوره‌ی اقامت دائم از یک به چهار سال، سطح زبان انگلیسی متوسط و آزمون‌های ارزشی جدید و بررسی‌های شخصیتی بیش‌تر است.
افرادی که پتانسیل دریافت شهروندی استرالیا را دارند باید با احترام به ارزش‌ها و اصول زندگی در استرالیا، هماهنگ شدن خود با جامعه را بیش‌تر نشان دهند.
در هجدهم اکتبر ۲۰۱۷، لایحه‌ی اصلاحیه‌ای که تبدیل وضعیت مهاجران به شهروند را طولانی‌تر و سخت‌تر می‌کرد در اثر عدم ارائه‌ی به‌موقع به سنا، ناکام ماند و حذف شد. هم‌چنین الزامات تبدیل وضعیتی که در تارنمای وزارت امور داخلی قرار داده شده بود حذف شد و سخن‌گوی این وزارت‌خانه توضیحی درمورد چرایی حذف این اطلاعات نداد و گفت: « اطلاعات مورد نیاز برای هر تغییری در قوانین تبدیل وضعیت به شهروندی استرالیا در تارنما ارائه خواهد شد.»
در حال حاضر بیش از دویست هزار نفر متقاضی تبدیل وضعیت به شهروندی استرالیا منتظر دریافت پاسخ هستند. سناتور نیک مک‌کین معتقد است: «معطل نگه داشتن بیش از بویست هزار درخواست تبدیل وضعیت، نشان می‌دهد که این سازمان منابع و توان کافی برای رسیدگی به این امور را ندارد و دولت باید این کار را تسهیل کند.»