دکتر نسیم امیرعلیان یکی از پنج دانش‌مند منتخب استرالیا در سال ۲۰۱۸ از نگاه اِی‌بی‌سی

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _شبکه‌ی خبری اِی‌بی‌سی هفته گذشته پنج زن را به‌عنوان برترین دانش‌مندان سال ۲۰۱۸ انتخاب و معرفی کرد.

 

مترجم: آروین خادم‌صمیمی

به گزارش رادیو نشاط ، شبکه‌ی خبری اِی‌بی‌سی هر سال پنج دانش‌مند برتر را انتخاب می‌کند و به ‌آن‌ها فرصت می‌دهد تا علاقه‌مندی، اهداف و دستاوردهاشان را از طریق این شبکه به‌اشتراک بگذارند. امسال برای نخستین بار در تاریخ چهارساله‌ی این برنامه، هر پنج دانش‌مند منتخب این شبکه خانم هستند و خانم دکتر نسیم امیرعلیان دانشمند ایرانی تبار در لیست منخب پنج دانش‌مند برتر سال ۲۰۱۸ قرار دارد. این دانش‌مندان و نخبگان جوان در زمینه‌های مختلف علمی تلاش می‌کنند تا پاسخ‌های برای مهم‌ترین سوالات دنیا بیابند.

مصاحبه شبکه خبری اِی‌بی‌سی با دکتر نسیم امیرعلیان، دانش‌گاه کوئینزلند، انستیتو تحقیقات مهندسی بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی استرالیا

لطفا درباره‌ی تحقیقات‌تون برامون بگید: من در زمینه‌ی مهندسی مواد نانو کار می‌کنم. سال ۲۰۱۳ در حین تحقیقاتم در مقطع دکترا، یک فیبر منحصر‌به‌فرد با تکنولوژی بسیار جدید (از نانو فیبرهای سلولزی) رو کشف کردم که از علف اسپینیفکس استرالیا با استفاده از روش‌های ساده، مقرون‌به‌صرفه و سازگار با محیط‌زیست جدا شد. این نانوفیبرها معادلات را در صنعت ساخت تغییر خواهند داد.

من در حال حاضر در تلاشم تا اختراع پتنت‌شده‌م رو در کاربردهای ملموس و واقعی غشاهای لاستیکی فوق نازک و مستحکم در ساخت کاندم و دست‌کش، تقویت سیمان، تقویت جعبه‌های مقوایی بازیافتی و فیبرهای کربنی تجدیدپذیر دوست‌دار محیط‌زیست به اثبات برسونم.

اهمیت تحقیق شما چیه:

تحقیق من با استفاده از بخش عظیمی از منابع پایدار که نادیده گرفته شده، توسعه‌ی صنعت ساخت مبتنی بر مواد نانوسلولزی جدید، مواد خام و افزودنی‌هایی با پتانسیل صادر کردن، ایجاد مشاغل جدید و کمک به مدیریت منابع محیط‌زیستی، مزایای اجتماعی، زیست‌محیطی و اقتصادی برای استرالیا به‌همراه داره.

کار من به‌طور هم‌زمان بازار شروع به‌کار یک شرکت بومی رو کلید خواهد زد. جوانان بومی منطقه‌ی ایندلیاندجی-دیدانو که منبع اصلی علف اسپینیفکس است قادر خواهند شد به‌عنوان راه‌بران عملیات و تکنسین‌های این صنعت آموزش ببینند. این تجربه و آموزش، افراد بومی‌ را به‌عنوان حرفه‌ای‌های این شغل (هم رده‌ی تکنسین‌های فرآیندهای معدنی و ساخت) آماده می‌کند و می‌تواند مشوق آن‌ها در تحصیلات آتی‌شان در STEM باشد.

بهترین قسمت تحقیقات‌تون چیه؟

در ارتباط بودن با چالش‌های دنیای واقعی و پبدا کردن راه‌حل برای این چالش‌ها.

اسامی چهار دانش‌مند دیگر منتخب شبکه‌ی اِی‌بی‌سی عبارت است از:

·         دکتر ناتاشا هرلی واکر، اختر فیزیک‌دان، مرکز ملی تحقیقات رادیویی نجوم، دانش‌گاه کرتین·

دکتر کیتلین کرتیس، اختر فیزیک‌دان، مرکز تحقیقات سیاست‌های آینده·

دکتر بلیندا لیدل، برنامه‌های بازیابی و بررسی آسیب‌های روانی پناهندگان، دانش‌کده روان‌شناسی دانش‌گاه نیو‌ساوت‌ولز سیدنی ·

دکتر کاترین گرانگر، کمک به ارتقای کیفیت زندگی بیماران سرطانی، بیمارستان سلطنتی ملبورن و استادیار دانش‌گاه ملبورن