شمس‌الواعظین: انباشت مطالبات خطرناک است روزنامه‌نگاران زیر یک سقف

شرق: افطاری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران با حضور صدها روزنامه‌نگار و در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد. در این نشست، چهره‌های شناخته‌شده‌ای از نسل‌های مختلف روزنامه‌نگاران حضور داشتند؛ سردبیران، مدیرمسئولان، برخی وکلای دادگستری و نمایندگان مجلس.
عباس عبدی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، پشت تریبون رفته و گفت: «قصد سخنرانی ندارم. به همه همکاران عزیز و میهمانان گرامی خوشامد می‌گویم. پس از حدود ۱۰ سال چنین جمعی را تشکیل داده‌ایم. امیدواریم که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران که خانه همه ما است، به‌زودی بازگشایی شود و دوباره به روزهای اوج رسانه‌ای بازگردیم؛ روزهایی که جامعه سرشار از امید به آینده بود».
ماشاءالله شمس‌الواعظین، از روزنامه‌نگاران قدیمی که این سال‌ها با بی‌مهری برخی نهادها مواجه شده نیز درباره وضعیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران سخن گفت؛ اینکه «تقاضای نزدیک به چهار هزار عضو این انجمن برگزاری مجامع عمومی این صنف بوده که برای سال‌ها با آن موافقت نشد. حالا در همین زمینه هیئت‌مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران خواسته صمیمانه‌ای دارد؛ بگذارید انتخابات برگزار شود، ما نامزد نمی‌شویم، بگذارید یک عده دیگر سر کار بیایند. ما نمی‌خواهیم مادام‌العمر در پی اداره انجمن باشیم، اما یادمان باشد که هنوز سایه مطالبات روزنامه‌نگاران قبل از من درباره امور سندیکایی بر سر من یکی سنگینی می‌کند. مطالبه صنفی که مورد توجه قرار نگیرد، از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود، اما حذف نخواهد شد. می‌خواستیم مجمع عمومی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را با چهار هزار عضو برگزار کنیم و برخی مسئولان با این خواسته به‌حق موافقت نکردند. البته بماند که بستن درِ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران از سال ۸۸ به بعد اقدام نادرستی بود».
او همچنین تأکید کرده: «نگران انباشته‌شدن مسائل صنفی و حرفه‌ای هستم. برای کشور خطرناک است. نسل به نسل این مطالبات سینه‌به‌سینه می‌رود و بالاخره باید فردی و نهادی پیدا شود تا خود را در قبال این مطالبات پاسخ‌گو بداند. باید توجه کنید که انباشت مطالبات و تعلیق امور، خطرناک است. متأسفانه هر جای کشور که نگاه کنیم، یک موضوع معلق هست که هنوز تکلیفش مشخص نشده است. امیدوارم از یک جایی این موضوع خاتمه پیدا کند. یکی از بهترین مسیرها، رشد و توسعه نهادهای مدنی و حضور انجمن‌های صنفی و سندیکایی است».
قدمت سندیکای روزنامه‌نگاران مصر؛ ۱۸۶۴
شمس‌الواعظین، از روزنامه‌نگاران پیش‌کسوت، با اشاره به دیداری که از کشور مصر داشته است، گفت: «در ابتدای درِ ورودی سندیکای روزنامه‌نگاری مصر نوشته تأسیس ۱۸۶۴. هیچ‌وقت یادم نمی‌رود وقتی وارد ساختمان سندیکای روزنامه‌نگاران مصر و وقتی وارد نهادهای مدنی می‌شدیم، در واقع وارد تاریخی می‌شدیم که به صورت بتن‌آرمه کشور را محکم نگه داشته بود. همان‌طور که می‌دانید مصر هم چندان کشور پیشرویی از نظر آزادی بیان و آزادی مطبوعات نبود، به‌ویژه بعد از کودتای ژنرال سی‌سی. مکتب روزنامه‌نگاری مصر هنوز در سراسر خاورمیانه و جهان عرب پیشرو است و اکثر مجریان شبکه‌های معتبر جهان و روزنامه‌نگاران موفق، در مدرسه و کلاس‌های روزنامه مصر تحصیل کرده‌اند».
او اشاره کرد تمام این مقدمه برای یادآوری این نکته است: «پیش از انقلاب ایران، سندیکای روزنامه‌نگاران ایران و دو روزنامه اگرچه رقیب کیهان و اطلاعات، هم‌سطح روزنامه‌نگاری مدرن منطقه و خاورمیانه نظیر الاهرام حرکت می‌کردند و روزنامه‌نگاری مدرن را در کشور مدیریت می‌کردند. پس از گذشت ۴۰ سال ما نباید خواهان بازگشت به نقطه ماقبل ۴۰ سال شویم و نباید به عقب بازگردیم و برای کشور خوب نیست و درست نیست. همه‌چیز را نباید موقتی کرد. وقتی شما یک نهاد حرفه‌ای و صنفی را سیاسی و نظیر احزاب سیاسی جلوه می‌دهید، آرام‌آرام این موقتی‌بودن و موقتی‌نگاه‌کردن به خود دولتمردان نیز بازمی‌گردد. بگذارید این مسائل تمام شود. بگذارید نقطه پایانی بر حل این مسائل گذاشته شود».
قصد نامزدشدن نداریم
او به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی ایران به یکی از سخنان حجت‌الاسلام اژه‌ای اشاره کرد و خواستار این شد که اجازه برگزاری مجمع عمومی این نهاد صنفی داده شود و تأکید کرد که «اعضای هیئت‌مدیره قصد ادامه حضور در این هیئت‌مدیره و نامزدشدن برای هیئت‌مدیره را ندارند. خود من به‌عنوان یک عضو شاید بخواهم بازنشسته شوم. هرچند قلم و نویسندگی بازنشستگی ندارد، اما به‌دلیل دوره‌ای‌کردن مدیریت انجمن‌های حرفه‌ای و صنفی مطمئن باشند از این هفت نفر حتی یک نفر هم قصد تجدید حضور خود را ندارد. ما می‌خواهیم نسل بعدی بیاید انجمن جدید را مدیریت کند و پیش ببرد. او همچنین ابراز امیدواری کرد: «این پیام سازنده به گوش مسئولان برسد و ما را از این رسالت سنگینی که بر دوش داریم برهانند تا مدیریت نسل بعدی را خود نسل بعد بر عهده داشته باشند». او ادامه داد: «البته روزنامه‌نگاری روزنامه‌نگار است که آزادی‌خواه باشد، ضد سانسور،  طرفدار آزادی بیان و… باشد. امیدوارم این وضعیت به شکل عادی استمرار پیدا کند و شاهد اراده روزنامه‌نگاران برای ادامه مسیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران باشیم. امیدوارم با توجه به این خواسته نه روزنامه‌نگاران آزار ببینند نه مسئولان».
ما بی‌شماریم
فریدون صدیقی سخنران پایانی این مراسم بود که با مطایبه سخن خود را شروع کرد: «آن موقع که جوان بودیم، پرپشت بودیم، سیگار می‌کشیدیم، باسواد بودیم، کم بودیم، اما انبوه شدیم، اضافه شدیم تا شما آمدید. خرسندم و پر از شعف و احترامم که هر روز دارید متکثر می‌شوید، بی‌شمار می‌شوید و هر صدایی را باید فریاد بزنید، گروهی از ما هستند تا فریاد بزنند». او یادی کرد از چند اسم بزرگ عرصه قلم و فرهنگ که در چند سال گذشته به خاک تن سپردند: «مهدی سحابی ارجمندم، استادم علیرضا فرهمند، حسین قندی عزیزم، محمد حیدری و… و بسیاری از کسانی که در این مدت رفتند. آرزو دارم که بی‌شمارتر از قبل باشید و باشیم». از دیگر افراد درگذشته در یکی، دو سال گذشته نظیر محمدرضا رستمی، مردوخی، عطارپور، مهدی نعمت‌زاده، علیرضا تلیانی، مریم زنگنه و…. نیز یاد شد، همچنین استادان و بزرگان روزنامه‌نگاری شرکت‌کننده در مراسم بارها مورد تشویق قرار گرفتند و عکسی یادگاری با حضور وزیر کار در پایان مراسم گرفته شد.
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران فعالیت خود را از پنجم دی ۹۶ آغاز کرد. پس از سال ۸۸ که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران بسته شد، فعالیت‌های صنفی روزنامه‌نگاران محدود شد. در این میان برای شکل‌گیری انجمن روزنامه‌نگاری استان تهران تلاش‌های متعددی شد. مجمع انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، دوم دی‌ ۱۳۹۵ برگزار شد و اساسنامه‌اش به تصویب رسید و هیئت‌مدیره انتخاب شدند، اما متأسفانه در مرحله‌ بعدی، احراز شرایط گروهی از هیئت‌مدیره از سوی مراجع ذی‌صلاح نیامد. بعد از پیگیری‌های متعدد، اعضای هیئت‌مدیره انجمن با هدف رفع مشکل و تشکیل انجمن صنفی آبان‌ماه ۹۶، به‌طور دسته‌جمعی استعفا دادند و در حقیقت راهی باز شد تا انجمن دوباره تشکیل شود. بعد از آن هیئت مؤسس، دوباره آگهی برگزاری مجمع را داد. سرانجام مجمع عمومی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران پنجشنبه ۲۳ آذر۹۶ برگزار شد و عباس عبدی (رئیس هیئت‌مدیره)، کامبیز نوروزی (نایب‌رئیس)، آزاده محمدحسین، مژگان جمشیدی، پژمان موسوی، شبنم رحمتی و امیرعباس نخعی به‌عنوان اعضای اصلی هیئت‌مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران برگزیده شدند. از پنجم دی و پس از صدور گواهی‌نامه ثبت انجمن صنفی فعالیت اجرائی خود را آغاز کرد.