آمریکا طی ۶ هفته ۲۰۰۰ کودک و والد مهاجر را از هم جدا کرده

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _بنابر آمارها اداره مرزبانی و دادگستری آمریکا که سیاست‌های بسیار سخت‌گیرانه‌ای در مرزهای جنوبی این کشور پیش گرفته‌اند تنها ظرف ۶ هفته گذشته ۲۰۰۰ کودک را که به همراه والدین‌شان به طور غیرمجاز وارد خاک آمریکا شده بودند جدا و در مراکز موقت اسکان داده‌اند.

در پی ادامه سیاست‌های سخت‌گیرانه دولت دونالد ترامپ علیه مهاجرانی که به طور غیرقانونی وارد آمریکا می‌شوند، در چند هفته اخیر مرزبانان این کشور شروع به بازداشت بزرگسالان و اعزام آنها به بازداشتگاه‌های موقتی کرده‌اند؛ اقدامی که منجر به جداشدن آنها از کودکانشان شده است.

همزمان در واشنگتن، پایتخت، اعتراض‌ها به اجرای این سخت‌گیری‌ها بالا گرفته به طوری که پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که ارشدترین جمهوری‌خواه کنگره هم شناسایی می‌شود گفته از این اقدام وزارت دادگستری راضی نیست.

این در حالی است که جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا که همیشه از مدافعان سیاست‌های ضدمهاجرتی بوده، در یک هفته گذشته بارها تلاش کرده سیاست “تحمل صفر” که هیچ گونه تسامحی برای عبور غیرقانونی از مرزها در نظر نمی‌گیرد را تبیین کند. آقای سشنز حتی روز گذشته با اشاره به یکی از آیه‌های انجیل، کتاب مقدس مسیحیان، تلاش کرد وجاهت شرعی برای سیاست‌های خود فراهم کند.

اگرچه این قانون جدید نیست و در زمان روسای جمهوری قبلی چون باراک اوباما هم در سطح بسیار محدودی به اجرا گذاشته می‌شد اما ناظران می‌گویند تفسیر مجرمانه خواندن عبور غیرقانونی از مرزهای آمریکا که بستر قانونی این جداسازی‌ها شده در دولت‌های قبلی به ویژه برای کسانی که برای بار نخست به طور غیرقانونی وارد آمریکا شده بودند بیشتر جنبه یک بزه و جرم مدنی داشت و به همین علت هم موجب جدایی کودکان از والدین نمی‌شد.

اما اکنون با وارد کردن اتهام مجرمانه عبور غیرقانونی مهاجران بزرگسال روانه زندان می‌شوند و کودکان همراه آنها تحت عنوان “فرد صغیر بدون سرپرست” به وزارت سلامت و بهزیستی سپرده می‌شوند.

این کودکان کجا هستند؟

هنوز آمار مشخصی از تعداد دقیق این کودکان جداشده وجود ندارد اما گزارش جدیدی که وزارت امنیت داخلی آمریکا منتشر کرده تعداد آنها را ۱۹۰۴ کودک اعلام کرده که در حافاصل میانه ماه آوریل گذشته تا پایان ماه مه گذشته از والدینشان جدا شده‌اند.

جزئیات بیشتری درباره گروه سنی و مشخصات این کودکان منتشر نشده است.

سرپرستی این کودکان تا زمان مشخص شدن وضعیت والدینشان در دادگاه، به وزارت سلامت و بهزیستی سپرده شده که آنها را به مراکز اقامتی دولتی و یا سرپرستی موقت افراد خیر منتقل کرده است.

سازمان ملل متحد، چند روز پیش رسما با صدور بیانیه‌ای خواستار توقف جدا کردن کودکان از والدین در مرزهای جنوبی آمریکا شده بود.

اما جف سشنز، وزیر دادگستری که گفته می‌شود در یک سال و نیم گذشته در حال اجرا کردن مو به موی سیاست‌هایی که است که خود در سال ۲۰۱۵ تحت عنوان اصلاحات قوانین مهاجرتی به جمهوری خواهان پیشنهاد کرده بود، با دفاع از این جداسازی‌ها گفته همراه داشتن کودک نباید سپری برای مصونیت مهاجرانی شوند که به طور غیرقانونی مرز را رد می‌کنند.