مرگ یک پناهجوی ایرانی دیگر در جزیره نائورو

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _یک سازمان حمایت از حقوق آوارگان و پناهجویان در استرالیا روز جمعه، ۲۵ خردادماه، از مرگ یک پناهجوی ایرانی دیگر در جزیره نائورو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این پناهجوی ایرانی که نام او هنوز منتشر نشده ۲۶ سال داشته، دچار بیماری افسردگی بوده و بنا بر قرائن دست به خودکشی زده است.

Behrouz Boochani

@BehrouzBoochani

According to RAC. sadly another tragic death in the Australian prison camp. A 26 year old Iranian man found dead in his family tent in Nauru. It’s belives that he committed suicide. His death comes only three weeks since a Rohingya refugee died on Manus Island.

طبق گزارش‌ها، پناهجوی مذکور «حدودا پنج سال پیش» به همراه مادر و برادرش توسط دولت استرالیا به کشور جزیره‌ای نائورو فرستاده شده بود.

این نخستین بار نیست که یک پناهجوی ایرانی در کمپ‌های آوارگان استرالیا قربانی خودکشی می‌شود.

در مردادماه سال ۹۶ نیز مقام‌های استرالیایی اعلام کردند که یک شهروند ایران با نام «حامد شمشیری‌پور»، ۲۸ ساله، ظاهراً «خود را حلق‌آویز کرده است».

در تلاش برای منصرف کردن پناهجویان از ورود به خاک استرالیا از راه دریا و با قایق، دولت این کشور چند سالی است که این آوارگان را به دو جزیره نائورو و مانوس می‌فرستد.

این در حالی است که از همان ابتدا شرایط زندگی در کمپ‌های این دو جزیره و روند رسیدگی به پرونده این پناهجویان مورد انتقاد مدافعان حقوق بشر و سازمان ملل بوده است.

از جمله در آبان‌ماه ۹۶، سازمان ملل ضمن هشدار درباره وضعیت اضطراری بازداشتگاه پناهجویان استرالیا، واقع در پاپوآ گینه نو، از مقامات کانبرا خواست نسبت به رفع تنش چند روزه میان پناهجویان و مسئولان ذی‌ربط اقدام کنند.

در همین زمینه وزارت کشور استرالیا تنها اعلام کرده است که از مرگ پناهجوی ایرانی باخبر است، اما در این باره اظهار نظر نخواهد کرد.

ای‌ین رینتول، از سازمان ائتلاف کنش برای آوارگان، قربانی خودکشی را «مردی جوان و محبوب که برای برادر و مادرش هر کاری می‌کرد» توصیف کرده است.

به گفته آقای رینتول، دولت استرالیا «به طور مداوم» به درخواست کمک پناهجویان در نائورو و مانوس بی‌توجهی کرده و «تمام پناهجویان و آوارگانی» که در این دو جزیره زندگی می‌کنند «از نوعی بیماری روانی رنج می‌برند».

به گفته این مدافع حقوق بشر، از سال ۲۰۱۳ تاکنون خودکشی جوان ایرانی پنجمین مرگی است که در نائورو اتفاق می‌افتد.

طبق گزارش سازمان ائتلاف کنش برای آوارگان، هنوز ۱۶۰۰ نفر در کمپ‌های دو جزیره نائورو و مانوس نگهداری می‌شوند.

بنا بر تحقیقات و آماری که پارلمان استرالیا منتشر کرده است، اکثریت پناهجویان در مانوس و اردوگاه دیگر در نائورو را ایرانیان تشکیل می‌دهند.