صدای استفان هاوکینگ در کیهان طنین‌انداز می‌شود

انستیتوتحقیقات ایرانیان ترکیه _صدای استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری و کیهانشناس مشهور بریتانیایی هم اکنون به جایی در فضا فرستاده شده است.

در ابتکاری نمادین برای ارج گذاشتن به تلاش‌های این دانشمند که زندگی خود را صرف کشف اصرار کیهان کرد، حدود شش دقیقه از یکی از سخنرانی‌هایش به کمک یکی از ماهواره‌های وابسته به آژانس فضایی اروپا به مقصد یکی از نزدیکترین سیاهچاله‌ها به کره زمین که «۱A 0620-00» نام دارد، فرستاده شد.

این سخنرانی شش دقیقه‌ای که قطعه‌ای از موسیقی ونگلیس آهنگساز مشهور یونانی آن را همراهی می‌کند، پیام صلح و امید است و در آن استیون هاوکینگ از همه زمینی‌ها می‌خواهد با یکدیگر برای حفظ زمین همکاری کنند.

عملیات فرستادن صدای او به گیتی در روز جمعه همزمان با خاکسپاری استیون هاوکینگ انجام شد.

در این روز طی مراسمی با حضور هزاران تن از علاقمندان به نظریات استیون هاوکینگ که از بیش از صد کشور به لندن آمده بودند، خاکستر او در کلیسای «وست‌مینسر» شهر لندن در نزدیکی آرامگاه دو مرد بزرگ دیگرِ دنیای علم یعنی آیزاک نیوتن و چارلز داروین دفن شد.

این کلیسا که بیش از هزار سال قدمت دارد، آرامگاه چهره‌های برجسته دنیای علم و همچنین محل برگزاری مراسم رسمی مذهبیِ خاندان سلطنتی بریتانیا است.کیپ تورن، فیزیکدان آمریکایی و برنده جایزه نوبلدر مراسم خاکسپاری استیون هاوکینگ علاوه بر خانواده او، دانشمندانی از سراسر جهان از جمله کیپ تورن فیزیکدان سرشناس آمریکایی و برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ میلادی، مارتین ریس کیهان شناس و اختر فیزیکدان بریتانیایی و هموطنش برایان ادوارد کاکس، فیزیکدان ذرات حضور داشتند و برخی از آنها سخنرانی کردند.

از دیگر شرکت کنندگان در این مراسم می‌توان به بندیکت کامبربچ، بازیگر بریتانیایی اشاره کرد که در سال ۲۰۰۴ میلادی نقش استیون هاوکینگ را در فیلم او بازی کرده بود.

استیون هاوکینگ که از ۲۱ سالگی مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بود، سرانجام در ۱۴ مارس سال ۲۰۱۸ میلادی (۲۳ اسفند ۱۳۹۶) در سن ۷۶ سالگی درگذشت.آرامگاه استیون هاوکینگ در کلیسای «وست‌مینسر» شهر لندن