پیرترین اورانگوتان سوماترایی جهان در استرالیا مُرد

انستیتوتحقیقات ایرانیان ترکیه _پیرترین اورانگوتان سوماترایی جهان که نامش در کتاب رکورد‌های گینس ثبت شده است، در ۶۲ سالگی در یک باغ وحش در استرالیا مُرد.

 

به گزارش رادیو نشاط ، «پوآن»، پیرترین اورانگوتان سوماترایی جهان در ۶۲ سالگی در باغ وحش «پرس» در استرالیا جان خود را از دست داد.

این اورانگوتان از سال ۱۹۶۸ در این باغ وحش زندگی می کرده است و در سال ۲۰۱۶ در رکوردهای گینس به عنوان پیرترین اورانگوتان سوماترایی جهان شناخته شد. یکی از مسئولان این باغ وحش گفت: این حیوان که گونه آن به شدت تحت انقراض است به ندرت می تواند به سن ۵۰ سال برسد.

پوآن که در سال ۱۹۵۶ در جنگلهای سوماترای اندونزی به دنیا آمده بود، در کل ۵۴ اولاد در سراسر آمریکا، اروپا و دیگر نقاط جهان از خود برجای گذاشت.

این مسئول باغ وحش اعلام کرد که برخی از اولاد این اورانگوتان پیشتر به جنگل و حیاط وحش بازگردانده شده اند و تعدادی از آنها در باغ وحش ها زندگی می کنند.

گزارشها حاکی از آن است که این اورانگوتان پیش از مرگ مژه هایش به رنگ خاکستری در آمده و حرکاتش کند شده بود. بر اساس آمار «صندوق جهانی حیات وحش»، در کل ۱۴۶۰۰ اورانگوتان سوماترایی در جهان وجود دارد.

اورانگوتان سوماترایی یکی از دو گونه موجود اورانگوتانهاست. این گونه در جزیره سوماترای اندونزی یافت می شود و از گونه بورنئویی آن کوچکتر و کمیاب تر هستند.