بازگشت موفق دایناسورها به سینماهای آمریکا / "دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده" با 150 میلیون دلار شروع کرد

سرویس سینمایی هنرآنلاین: “دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده” (Jurassic World: Fallen Kingdom) از شرکت‌های یونیورسال و امبلین، دو هفته بعد از آغاز اکران در سطح بین‌المللی در آمریکای شمالی روی پرده رفت و از جمعه تا یکشنبه در ۴۴۷۵ سینما ۱۵۰ میلیون دلار فروخت. هرچند فروش فیلم بالاتر از انتظار بود، اما نتوانست به اندازه فیلم قبلی خود ظاهر شود.

“دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده” در سطح بین‌المللی نیز تاکنون ۵۶۱.۵ میلیون دلار به دست آورده و به این ترتیب با حساب بازار آمریکای شمالی در دنیا ۷۱۱.۵ میلیون دلار فروخته است.

به گزارش هالیوود ریپورتر، دنباله “دنیای ژوراسیک” به راحتی فیلم انیمیشن “شگفت‌انگیزان ۲” (Incredibles 2) از شرکت‌های دیزنی و پیکسار را پشت سر گذاشت. دنباله انیمیشن “شگفت‌انگیزان” این هفته ۸۰.۹ فروخت و ضمن این که در رده دوم جدول فروش قرار گرفت، بیشترین فروش هفته دوم یک فیلم انیمیشن در تاریخ سینمای آمریکا را به نام خود ثبت کرد. “شگفت‌انگیزان ۲” در ۱۰ روز اول اکران در این بازار ۳۵۰.۳ میلیون دلار به دست آورد. فیلم در ۲۸ بازار اول در سطح بین‌المللی نیز ۵۶.۸ میلیون دلار فروخت تا مجموع فروش جهانی خود را به ۴۸۵ میلیون دلار برساند.

تماشاگران در وبسایت سینمااسکور به فیلم جدید مجموعه سینمایی “ژوراسیک” درجه A- داده‌اند، در حالی که در وبسایت راتن تومیتوز تنها ۵۰ درصد منتقدان، نظر مثبت به فیلم دارند. تا پیش از اکران “دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده” پیش‌بینی شده بود این فیلم در ایالت متحده و کانادا با ۱۳۰ میلیون دلار کار خود را شروع کند.

“دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده” با هزینه‌ای حدود ۱۷۰ میلیون دلار تولید شده و میلیون‌ها دلار نیز صرف تبلیغات فیلم شده است. فیلم این هفته در ۶۸ بازار بین‌المللی ۱۰۶.۷ میلیون دلار فروش داشت که تنها ۲۰۲.۶ میلیون دلار آن در چین حاصل شد.

“دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده” در آمریکای شمالی ۲۸ درصد کمتر از “دنیای ژوراسیک” فروخت که ژوئن ۲۰۱۵ با ۲۰۸.۸ میلیون دلار – که آن زمان یک رکورد بود – کار خود را شروع کرد. فیلم اول بدون حساب نرخ تورم بهترین فروش افتتاحیه فیلمی از یونیورسال را در اختیار دارد، در حالی که “دنیای ژوراسیک ۲” در رده دوم است. دنباله “دنیای ژوراسیک” همچنین چهارمین فروش افتتاحیه برتر یک فیلم اکران‌شده در آمریکای شمالی از ابتدای سال ۲۰۱۸ تاکنون را به نام خود ثبت کرد. سه فیلم دیگر به ترتیب “انتقامجویان: جنگ بی‌نهایت”، “بلک پنتر” و “شگفت‌انگیزان ۲” هستند.

“دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده” را خوان آنتونیو بایونا فیلمساز اسپانیایی کارگردانی کرده است. کریس پرات و برایس دالاس هوارد نقش‌های خود در فیلم قبلی را تکرار کرده‌اند. جاستیس اسمیت، جیمز کرامول، توبی جونز، جرالدین چاپلین، جف گلدبلوم و دانیلا پینه‌دا نیز در دنباله “دنیای ژوراسیک” بازی می‌کنند.

در فیلم جدید، شخصیت‌های پرات و هوارد بعد از فوران آتشفشان، به جزیره رهاشده ایسلا نوبلار باز می‌گردند تا دایناسورها را نجات بدهند. آن‌ها هنگام انجام مأموریت به توطئه‌ای شوم پی می‌برند که می‌تواند تهدیدی برای انسان‌ها باشد.

کالین تره‌ورو که “دنیای ژوراسیک” را کارگردانی کرد، فیلمنامه “دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده” را با همکاری درک کانلی نوشته است. فیلم قبلی ۱۴ سال پس از فیلم سوم “پارک ژوراسیک” روی پرده سینماها رفت. “پارک ژوراسیک” و دنباله آن “دنیای گمشده پارک ژوراسیک” به ترتیب سال ۱۹۹۳ و ۱۹۹۷ اکران شدند. فیلم اول ۹۱۴.۷ میلیون دلار و فیلم دوم ۶۱۸.۶ میلیون دلار در دنیا فروخت. “پارک ژوراسیک ۳” به کارگردانی جو جانستن سال ۲۰۰۱ به نمایش درآمد، اما با ۳۶۸ میلیون دلار فروش در دنیا (۱۸۱ میلیون دلار در آمریکای شمالی) نتوانست به‌پای دو فیلم اول برسد.

استیون اسپیلبرگ دو فیلم اول را کارگردانی کرد و مدیر تولید فیلم سوم بود. او مدیر تولید “دنیای ژوراسیک” و “دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده” هم هست.

در همین حال، فیلم‌های “۸ یار اوشن” (Ocean’s 8) با بازی ساندرا بولاک، کیت بلانشت و آن هاتاوی، کمدی درجه R “گرگم‌به‌هوا” (Tag) با بازی اد هلمز، جرمی رنر، جان هام و هانیبال بورس و فیلم ابرقهرمانی “ددپول ۲” (Deadpool 2) از شرکت‌ فاکس قرن بیستم، به ترتیب در رده‌های سوم تا پنجم جدول فروش قرار گرفتند.

در حوزه نمایش محدود، کمدی درام “مرزها” (Boundaries) از شرکت سونی پیکچرز کلسیکس در پنج سینما ۳۰.۳ هزار دلار فروخت. ورا فارمیگا و کریستوفر پلامر در این فیلم بازی می‌کنند. داستان درباره زنی به نام لارا و پسرش است که وقتی پدرش جک که مردی بی‌خیال و قاچاقچی مواد مخدر است از آسایشگاه سالمندان اخراج می‌شود، در سفری در سراسر کشور با او همراه می‌شوند. “مرزها” را شین فسته کارگردانی کرده است.

“مرزها” هفته پیش خبرساز شد و این زمانی بود که پیتر فاندا که در فیلم نقشی مکمل دارد، در توئیتر مطلبی تحقیرآمیز درباره بارون ترامپ پسر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نوشت. فاندا بعداً توئیت خود را پاک و عذرخواهی کرد، اما این مانع از آن نشد که دفتر ملانی ترامپ همسر ترامپ موضوع را به سیا گزارش ندهد، در حالی که دونالد ترامپ جونیر از سونی پیکچرز کلسیکس خواست وارد عمل شود.

وسترن مستقل “دوشیزه” (Damsel) به کارگردانی دیوید زلنر و ناتان زلنر نیز در سه سینما ۲۱ هزار دلار فروخت. رابرت پاتینسن در این فیلم تاریخی نقش یک بازرگان در دهه ۱۸۷۰ را بازی می‌کند که به غرب آمریکا سفر می‌کند تا در کوهستان به نامزدش (با بازی میا واشیکوفسکا) ملحق شود. “دوشیزه” اولین بار در دنیا ژانویه پیش در جشنواره ساندنس نمایش داده شد و بعد در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم برلین نیز رقابت کرد.

جدول فروش فیلم‌ها در ایالات ‌متحده و کانادا (۲۲ تا ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸)

رتبه

عنوان فیلم

فروش جمعه تا یکشنبه (میلیون دلار)

تعداد سالن

متوسط فروش در هر سینما (دلار)

مجموع فروش (میلیون دلار)

بودجه (میلیون دلار)

هفته اکران

۱

“دنیای ژوراسیک: قلمرو سقوط کرده”

۱۵۰

۴۴۷۵

۳۳.۵۲۰

۱۵۰

۱۷۰

۱

۲

“شگفت‌انگیزان ۲”

۸۰.۹

۴۴۱۰

۱۸.۳۵۱

۳۵۰.۳

۲

۳

“۸ یار اوشن”

۱۱.۶

۳۶۵۶

۳.۱۸۷

۱۰۰.۳

۷۰

۳

۴

“گرگم‌به‌هوا”

۸.۲

۳۳۸۲

۲.۴۲۵

۳۰.۳

۲۸

۲

۵

“ددپول ۲”

۵.۲

۲۴۲۰

۲.۱۶۹

۳۰۴.۱

۱۱۰

۶

۶

“سولو: داستانی از جنگ‌های ستاره‌ای”

۴

۲۳۳۸

۱.۷۳۰

۲۰۲.۱

۵

۷

“موروثی”

۳.۸

۲۰۰۲

۱.۹۰۳

۳۵

۳

۸

“سوپرفلای”

۳.۳

۲۲۲۰

۱.۵۰۹

۱۵.۲

۱۶

۲

۹

“انتقامجویان: جنگ بی‌نهایت”

۲.۴

۱۴۵۶

۱.۷۰۵

۶۶۹.۴

۹

۱۰

“همسایه من نمی‌شوی؟”

۱.۸

۳۴۸

۵.۳۸۸

۴.۱

۳

علی افتخاری