وقتی قوه‌قصاییه، صداوسیما و آستان‌قدس به شفافیت تن‌ ندادند ؛ اطلاعات ۶۰ درصد از سازمان‌های دولتی در دسترس مردم

کانون فرهنگی هنری خنیا _ در حالی‌که تعداد قابل توجهی از سازمان‌های زیرمجموعه قوه مجریه و مققنه به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شده‌اند، از قوه قضاییه تنها یک سازمان به این سامانه پیوسته است.

به گزارش خبرآنلاین ؛ شفافیت در امور سازمان‌ها و موسسات دولتی و خصوصی همواره یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های جامعه بوده و هست، موضوعی که با شکل گیری کمیسیون و سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تا حدود زیادی توانسته جامه عمل به خود بپوشاند.

اما آنچه در روزهای اخیر بیش از پیش باعث پررنگ‌تر شدن مسئله شفافیت در امور شد، انتشار لیست شرکت‌ها و افراد دریافت کنندگان ارز دولتی از سوی بانک مرکزی بود که بار دیگر موضوع شفافیت را بر سرزبان‌ها انداخت.

طبق آیین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات هر شهروند ایرانی می‌تواند از هر موسسه عمومی و خصوصی ارائه دهند خدمات عمومی تقاضای اطلاعات کرده و آن سازمان هم در صورت آنکه درخواست مغایر با مسایل امنیتی و محرمانه نباشد موظف به ارائه آن اطلاعات است.

اطلاعات منتشر شده در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از سازمان‌ها و موسسات کشور که می‌توان گفت متقاضیان زیادی هم دارند تا به امروز و با وجود اهمیت مسئله شفافیت هنوز به این سامانه محلق نشده‌اند. طبق اعلام حسین انتظامی دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات حدود ۵۰۰ دستگاه که عمدتا خارج از قوه مجریه هستند هنوز به سامانه متصل نشده‌اند. (اینجا بخوانید)

 

رنگ آبی، نشان‌دهنده سازمان‌هایی است که به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شده‌اند
و رنگ خاکستری، نشانگر سازمان‌هایی است که هنوز به این سامانه نپیوسته‌اند

براساس اعلام سامانه از ۵۰۹ سازمان زیرمجموعه قوه مجریه، ۲۹۳ سازمان به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات متصل شده‌اند که این میزان نشانگر آن است که قوه مجریه در مسئله شفافیت پیشتازتر از سایر ارگان هاست.

در قوه مققنه که شامل شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی می شود، تنها مجلس شورای اسلامی به این سامانه پیوسته است و در کل از میان ۱۰ سازمان زیرمجموعه این قوه هشت سازمان در سامانه فعال هستند.

در قوه قضاییه که در بین قوا کمترین میزان اتصال به سامانه انتشار و دسترسی آزاد را در اختیار دارد، از ۱۱ سازمان مربوطه تنها یک سازمان که آن هم روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران است به این سامانه پیوسته است.

در مورد استانداری ها نکته جالب توجه پیوستن تمامی ۳۱ سازمان فعال به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است، از میان شهرداری های کشور هم از ۷۷ سازمان مربوطه تنها پنج سازمان به این سامانه ملحق شده اند.

سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه و نیروی انتظامی هم هنوز به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نپیوسته‌اند و از میان نهادهای حکومتی که بخش قابل توجهی از آن ها همچنان به سامانه متصل نشده اند، سازمان صداوسیما و آستان قدس رضوی بیشتر به چشم می‌آید.

هر یک از سازمان‌های متصل شده به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات زیرمجموعه‌هایی دارند که بعضی هایشان به سامانه متصل و برخی متصل نشده‌اند.

اینک به جزییات سازمان‌های متصل شده و نشده به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به تفکیک قوه مجریه، قوه مقننه، قوه قضاییه، نیروهای مسلح، بانک‌ها و موسسات اعتباری و سایر سازمان‌ها نگاهی می‌اندازیم.

قوه مجریه

سازمان‌های متصل سازمان‌های متصل نشده
بانک مرکزی (صفر فعال از ۳ زیرمجموعه) سازمان اسناد و کتابخانه ملی
جمعیت هلال احمر (صفر فعال از ۷ زیرمجموعه) نهاد ریاست جمهوری
سازمان انرژی اتمی سازمان اداری و استخدامی کشور
سازمان حفاظت محیط زیست (صفر فعال از ۲ مجموعه) معاونت اجرایی رییس جمهور
معاونت امور مجلس ریاست جمهوری معاونت حقوقی رییس جمهور
معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده وزارت اطلاعات
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (۸ فعال از ۱۱ زیرمجموعه) وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
وزارت امور اقتصادی و دارایی (۵ فعال از ۱۰ زیرمجموعه)
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (صفر فعال از ۷ زیرمجموعه)
وزارت دادگستری (۱ فعال از یک زیرمجموعه)
وزارت راه و شهرسازی (۱ فعال از ۱۶زیرمجموعه)
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات (۱۸۰ فعال از ۱۸۸ زیرمجموعه)
وزارت نفت (۴ فعال از ۴ زیرمجموعه)
وزارت ورزش و جوانان (صفر فعال از ۴ زیرمجموعه)
وزارت کشور (۴ فعال از ۴ زیرمجموعه)
بنیاد شهید و امور ایثارگران (۳ فعال از ۴ زیرمجموعه)
سازمان برنامه و بودجه (۳ فعال از ۴ زیرمجموعه)
سازمان میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری (۱ فعال از ۵ زیرمجموعه)
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (صفر فعال از ۱۳ زیرمجموعه)
وزارت آموزش و پرورش (۵ فعال از ۱۱ زیرمجموعه)
وزارت امور خارجه (صفر فعال از ۲ زیرمجموعه)
وزارت جهاد کشاورزی (۱۳ فعال از ۱۴ زیرمجموعه)
وزارت صنعت، معدن و تجارت (۲۳ فعال از ۹۱ زیرمجموعه)
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (۱۱ فعال از ۱۵ زیرمجموعه)
وزارت نیرو (صفر فعال از ۹ زیرمجموعه)
وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی (۵ فعال از ۳۴ زیرمجموعه)