عارف : از دولتی حمایت کردیم که اصلاح‌طلب نیست

محمدرضا عارف روز گذشته در نشست خبری تأکید کرد: گفت‌وگو در ذات انقلاب و فرهنگ ماست و ما همواره از آن استقبال کرده‌ایم اما شاید یکی از چالش‌های کشور و انقلاب این است که با هم گفت‌وگو نمی‌کنیم. رئیس فراکسیون امید مجلس با اشاره به طرح گفت‌وگوی ملی، گفت: در همان ماه‌های ابتدایی مجلس دهم موضوع گفت‌وگوی ملی را مطرح کردیم که روند کندی داشت، اما راضی هستیم، کار سختی است چون باید جریانات سیاسی و اجتماعی را به این نتیجه برسانیم که منافعشان در گفت‌وگوست.به گزارش «ایسنا» عارف با اشاره به موضوع شبکه‌های اجتماعی، گفت: امروز شبکه‌های جدی پتانسیل و ظرفیت بالایی دارند که باید از آن استفاده کرد نه اینکه به آن نگاه حذفی داشت. متأسفانه معمولا نگاه ما به فناوری‌های جدید حذفی بوده که این را می‌توان در دهه‌های گذشته دید چون ما آمادگی استفاده از فناوری را نداریم که این هزینه‌های زیادی را به ما تحمیل می‌کند. باید راهبردمان استفاده حداکثری از فناوری‌های روز باشد بر این اساس باید شبکه‌های داخلی توان رقابت با شبکه‌های اجتماعی خارجی را داشته باشند نه اینکه صورت‌مسئله را پاک کنیم؛ این هنر نیست. باید راهبردی را دنبال کنیم که امکان رقابت از لحاظ سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوا داشته باشیم اما ما غافلیم و برخوردمان با شبکه اینترنت منفی است، حال اینکه شبکه اینترنت یک راه و شاهراه است، محتوا هر چیزی می‌تواند باشد اما آیا می‌توان برای این موضوع اتوبان را بست و اجازه راه را نداد؟عارف در واکنش به سؤال انتقادی یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا شیوه فراکسیون امید تنها حمایت بی‌چون‌وچرا از دولت بوده و انتقادی مطرح نمی‌کند، گفت:‌ ما از آقای روحانی حمایت کردیم اما در عین حال معتقدیم که دولت باید پاسخ‌گو باشد. حمایت ما از دولت برای پاسخ‌گویی است و نه رودررویی با مردم، ما در انتخابات برنامه داشتیم، دولت هم برنامه داشت، ما از دولتی حمایت کردیم که اصلاح‌طلب نیست ولی معتقدیم که باید برای انجام کار حمایت صورت گیرد تا ان‌شاءالله کارآمدی افزایش پیدا کند.وی درباره موضوع سؤال از رئیس‌جمهور و نظر فراکسیون امید، اظهار کرد: ما مخالف سؤال از رئیس‌جمهور نیستیم اما احساس می‌کنیم که پشت سؤال از رئیس‌جمهور انگیزه سیاسی قرار دارد، اگر انگیزه پاسخ‌گویی و بیان مطالبات باشد، از آن استقبال می‌کنیم. ما قداستی برای سؤال از رئیس‌جمهور قائل نیستیم و آن را حق مجلس می‌دانیم.عارف ادامه داد: همان‌گونه از اصولگرایان خواستیم که پاسخ‌گو باشند، ما هم پاسخ‌گو خواهیم بود؛ ما مثل اصولگرایان نیستیم که وابستگی‌شان به احمدی‌نژاد را انکار کردند.
مسئله رفع حصر با منافع ملی گره خورده
رئیس شواری عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: ما رفتار رقبایمان را در مجموع قابل قبول می‌دانیم و معتقدیم ریشه‌های عدم انسجام و وحدت‌بخشی مسائل مثل رفع حصر است؛ در این باره کارگروهی تشکیل دادیم و پیگیری‌هایی کردیم البته بنا نداشتیم عملکرد کارگروه خیلی رسانه‌ای شود زیرا در این موضوع باید به گونه‌ای پیش برویم که همه احساس برد کنند،‌ این مسئله با منافع ملی گره خورده و نباید پیروزی و شکست جریانی مطرح شود. البته گشایش‌هایی صورت گرفته و امیدواریم اصل این موضوع حل شود.او با بیان اینکه موضوع ممنوع‌التصویری سیدمحمد خاتمی بارها پیگیری شده، افزود: در این رابطه ملاحظاتی وجود دارد که ما سعی کردیم آن را پیگیری کنیم تا حل شود.
ممنوع‌الورودشدن خبرنگار به مجلس،‌ پاک‌کردن صورت‌مسئله است
عارف در پاسخ به سؤال دیگری درباره مطالبات خبرنگاران پارلمانی گفت: ما آمادگی داریم که در فراکسیون امید کارگروهی تشکیل دهیم تا مطالبات خبرنگاران پارلمانی را احصا و آنها را پیگیری کنیم تا خبرنگاران حضور جدی و مؤثرتری در مجلس داشته باشند. امنیت شغلی و مصونیت‌دادن به خبرنگاران مسائل مهمی است. گاهی مشاهده می‌شود که به خاطر یک مقاله یک روزنامه بسته می‌شود، اگر فردی خطایی کرده باید با آن فرد برخورد شود،‌ ما توجه نمی‌کنیم که این موضوع چه آثاری در پی دارد. البته خود خبرنگاران هم باید در جایگاه اصلی خودشان قرار گیرند ولی موضوعاتی مثل ممنوع‌الورودشدن خبرنگار به مجلس،‌ پاک‌کردن صورت‌مسئله است.
محدودیت‌های سفر مولوی عبدالحمید پیگیری می‌شود
نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه با اشاره به تذکر جمعی از نمایندگان درباره محدودیت‌های سفر مولوی عبدالحمید، گفت: این موضوع هم از سوی آقای صادقی در فراکسیون پیگیری می‌شود.رئیس کمیسیون آموزش مجلس در پاسخ به سؤالی درباره پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی، گفت: ما از دی ماه این موضوع را از طریق دانشگاه تهران و معاون فرهنگی پیگیری می‌کردیم،‌ جلساتی هم تشکیل دادیم که این مسئله به عنوان یک مسئله درون‌دانشگاهی تلقی شود و با برخورد قضائی مواجه نشویم. خود دانشگاه هم کمک کرد تا بچه‌هایی که دستگیر شده بودند، آزاد شوند. در فاز بعد با محکومیت چند نفر کارگروهی با مسئولیت خانم سعیدی در فراکسیون تشکیل شد؛ البته ابتدا گفته شد این افراد هشت نفر هستند اما مشخص شد کمترند، یکی از آنها هم فارغ‌التحصیل شد. آقای کاظمی نماینده ملایر به عنوان رابط ما با قوه قضائیه عضو این کارگروه شد و چند نفر از جوانان بیرون را در این کارگروه قرار دادیم،‌ جلساتی هم با وزیر علوم داشتیم و تذکری به دانشگاه تهران دادیم که وظیفه دارد موضوع را جدی‌تر پیگیری کند. همچنین در کمیسیون وزیر را خواستیم چراکه معتقدیم سال تحصیلی باید با آرامش شروع شود، وزیر علوم هم به صورت جدی درگیر این مسئله است. ما این موضوع را برای پنج، شش دانشجو به این شکل پیگیری کردیم. حالا می‌توانید قضاوت کنید که آیا من در بزنگاه‌ها وارد می‌شوم یا نه.
باید موضوع حصر در شورای عالی امنیت ملی حل شود
رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان سپس به پرسشی از خبرنگار روزنامه «سازندگی» درباره ورود محافظه‌کاران به جرگه اصلاح‌طبان، پاسخ داد: این موضوع را روزنامه شما مطرح می‌کند و جای دیگر خبری نیست، هیچ اصلاح‌طلبی از پشت کوه نیامده، همراهی با امام قبل و بعد از انقلاب از سوی بسیاری از اصلاح‌طلبان وجود داشته و مشخصا سردمدار این بحث روزنامه شماست، اما این بحث جز ایجاد اختلاف در جریان اصلاحات بهره‌ای برای هیچ کس نداشته است. او در پاسخ به سؤالی درباره انجام اقداماتی برای رفع هر چه سریع‌تر حصر با توجه به لزوم هم‌گرایی و وحدت در جامعه به دلیل تحریم‌های پیش‌رو، گفت: ما برای رفع حصر تقسیم کاری را در کارگروه فراکسیون انجام دادیم که طی آن باید ملاقات با افراد تأثیرگذار صورت می‌گرفت تا در نهایت به شورای عالی امنیت ملی برسیم. جلساتی تشکیل شد که کمک‌هایی نیز صورت گرفت.عارف توضیح داد: قرار بود با رؤسای قوا جلساتی داشته باشیم، ‌با رئیس قوه قضائیه جلسه خیلی خوبی داشتیم که آثار آن را بعدا دیدیم، با رئیس مجلس هم جلسه‌ای داشتیم که خیلی خوب بود ولی کمیته ما در صف ملاقات با رئیس شورای عالی امنیت ملی ماند. انتظار می‌رفت آقای روحانی به عنوان رئیس‌جمهور و فردی که با حمایت اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات شده سریعا ملاقاتی را می‌گذاشتند البته ما نظرات خود را منعکس کردیم، اما انتظار می‌رفت که هر چه سریع‌تر جلسه با آقای روحانی برگزار شود چون در نهایت باید موضوع حصر در شورای عالی امنیت ملی حل شود. او تأکید کرد: بعد از این روند اگر لازم باشد با مقام معظم رهبری هم ملاقات خواهیم داشت و پیگیری می‌کنیم. البته احساس می‌کنیم می‌توان مسئله را از طریق شورای عالی امنیت ملی پیگیری کرد. احساس می‌کنم عزم عمومی بین مسئولان و حتی بین اصولگرایان برای حل‌وفصل موضوع وجود دارد، امیدوارم در آینده حل شود.عارف در پاسخ به اینکه آیا با مقام معظم رهبری درباره رفع حصر دیدار می‌کنید،‌ ادامه داد: ما برنامه زمان‌بندی داریم، ‌با احتیاط آن را دنبال می‌کنیم ولی مانعی برای دیدار با مقام معظم رهبری وجود ندارد، حتی اگر به نتیجه هم رسیدیم تقاضای ملاقات را خواهیم داشت تا اگر ایشان امر فرمودند به ملاقات‌شان برویم.عارف در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه گفته شده او، علیجانی و حضرتی در انتخاب شهردار تهران تأثیرگذار بودند، گفت: بنده در مورد آقای حضرتی اطلاعی ندارم، اما درباره آقای علیجانی و خودم با قاطعیت می‌گویم که چنین چیزی درست نیست و آن را تأیید نمی‌کنم.رئیس فراکسیون امید در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه چرا این فراکسیون اولویتی درباره مباحث اقتصادی ندارد و تنها اولویت خود را به موضوع رفع حصر قرار داده، ‌گفت: کمیته رفع حصر در ماه‌های ابتدای تشکیل مجلس دهم تشکیل شد چون از مطالبات اول مجلس بود که باید آن را پیگیری می‌کرد ولی اولویت اصلی ما موضوعات اقتصادی است. در این‌باره  هر هفته جلساتی با تعدادی از کارشناسان برجسته کشور داریم و دنبال راهکارهای کوتاه‌مدت و میان‌مدت برای حل مشکلات اقتصادی هستیم. کمیته ویژه اقتصادی هم تشکیل شده، ‌همان‌طور که کمیته ویژه سیاسی را هم تشکیل دادیم تا بدانیم در شرایط سیاسی چه کمکی می‌توان به دست‌اندرکاران امر کرد.

عارف درباره طرح مباحثی مبنی بر تعیین گزینه‌ای برای جایگزینی او در شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، گفت: سازوکار شورای عالی به گونه‌ای است که آن را می‌توان دموکراتیک‌ترین شورا نامید. این شورا دارای ۲۸ عضو حقوقی و ۱۵ عضو حقیقی است که در نهایت آنها برای تعیین رئیس رأی‌گیری می‌کنند. نمی‌توان بر اصلاح‌طلبان گزینه‌ای را تحمیل کرد و از بیرون به آنها گفت که چه فردی رئیس شورا شود، خود آنها تعیین‌کننده هستند. او درباره موضوع تشکیل پارلمان اصلاحات، گفت: ما با تشکیل پارلمان اصلاحات دنبال جمع‌شدن اصلاح‌طلبان به دور هم هستیم تا افراد مختلف در این قالب جمع شوند.
آیه قرآن خواندند ولی روی تفاهم خود نماندند
عارف در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر لزوم اجماع سه فراکسیون سیاسی مجلس در موضوعات مهم کشور، گفت: ما تاکنون با آقایان تفاهم کردیم، آنها در جلسه‌ای برای ما آیه قرآن خواندند اما در نهایت  روی تفاهم خود نماندند. با  وجود این‌، ما آمادگی داریم در موضوعات مهم کشور با آقایان تفاهم، وحدت و انسجام داشته باشیم و حتی دستمان را دراز می‌کنیم. رئیس فراکسیون امید در پاسخ به اینکه آیا این فراکسیون موافق مسکوت‌ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) بود، گفت: قبل از طرح این موضوع در مجلس بحثی مطرح نشد، صبح که در مجلس حاضر شدیم این موضوع بیان شد که ممکن است به دلیل فضای ایجادشده این لایحه رأی نیاورد. نماینده دولت هم تقریبا موافق بود به نحوی اقدام شود که نتیجه نهایی آن رأی‌آوردن این لایحه شود از این‌رو با اقدامی منجر به تأخیر در بررسی این لایحه شود که نتیجه نهایی آن رأی‌آوری باشد، نیز موافق بود.
عارف در عین حال گفت:‌ در همان زمان یک‌سری از اعضای فراکسیون اعلام کردند که این لایحه می‌تواند رأی لازم را از مجلس کسب کند به همین دلیل بهتر است که به مسکوت ماندن دو ماهه آن رأی ندهیم. ما دیر به این جمع‌بندی رسیدیم یعنی اگر حتی پنج ثانیه بیشتر وقت داشتیم مسکوت‌ماندن این لایحه رأی نمی‌آورد. به هر حال خوشبختانه مجددا FATF به ما تا آخر آبان وقت داده که می‌توانیم تا آن زمان درباره CFT تصمیم‌گیری کنیم.