عامل قتل ۸ شهروند ترک در آلمان به حبس ابد محکوم شد

خانه ایرانیان مقیم ترکیه_بئاته چه‌په، از اعضای گروه NSU (ناسیونال سوسیالیست‌های زیرزمینی) و عامل قتل ده نفر، از جمله ۸ شهروند ترک در آلمان به حبس ابد محکوم شد.

مونیخ/خبرگزاری آناتولی

بئاته چه‌په، از اعضای گروه NSU (ناسیونال سوسیالیست‌های زیرزمینی) و عامل قتل ده نفر از جمله ۸ شهروند ترک در آلمان به حبس ابد محکوم شد.

منفرد گوتزال، رئیس دادگاه عالی مونیخ، پس از پنج سال دادرسی حکم خود را در خصوص پرونده بئاته چه‌په اعلام کرد. وی به جرم ارتکاب قتل، عضویت در گروه تروریستی و مشارکت در چندین جنایت دیگر به حبس ابد محکوم شده است.

دادگاه همچنین رالف ووهلبن٬ آندره اممینگر و هولگر گ را به اتهام کمک و همکاری با گروه تروریستی NSU به ترتیب به ده، ۲.۵ و سه سال حبس محکوم کرد.

کارستن س. که در دادگاه به جرم خود اعتراف کرده بود نیز به موجب قانون نوجوانان٬ به سه سال زندان محکوم شد.

نئونازی هایی که در سالن دادگاه حضور داشتند، بعد از اعلام حکم مبنی بر محکومیت آندره اممینگر به ۲.۵ سال حبس، وی را تشویق کردند. این امر سبب واکنش هئیت رئیسه دادگاه شد.

چه‌په و سایر اعضای گروه NSU متهم بودند که در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷، ده نفر از جمله ۸ ترک را در آلمان کشته اند. این گروه همچنین دو بمب‌گذاری در کلن انجام داده است. موارد متعدد دزدی نیز از جمله اتهامات آن‌هاست.

این مساله به صورت تصادفی در چهارم نوامبر ۲۰۱۱ برملا شد. اووه بُرنهارت و اووه موندلُز، دو قاتل پرونده، بعد از حمله مسلحانه به یک بانک و پیش از دستگیری خودکشی کرده بودند.

این پرونده از سال ۲۰۱۳ در دادگاه مونیج در حال رسیدگی بود. بئاته چه‌په تنها متهم زنده این پرونده چند روز پیش از تسلیم شدن آخرین خانه مورد استفاده این گروه تروریستی را به آتش کشیده بود.