نابغه هشت‌ساله در آستانه ورود به دانشگاه

انستیتوتحقیقات ایرانیان ترکیه _پسری هشت ساله در هلند شگفتی آفریده است: لاورنت سیمونز دیپلم خود را در سن پایین گرفته و منتظر است که بعد از تعطیلات تابستان وارد دانشگاه شود.

پسربچه‌ ‌بلژیکی ـ هلندی ساکن هلند با بهره هوشی ۱۴۵ از همه استانداردهای هوش و ذکاوت بالاتر رفته است.

نام این پسر ۸ ساله لاورنت سیمونز است و رسانه‌ها او را با آلبرت اینشتین و استفان هاوکینگ مقایسه کرده‌اند.

او به‌تازگی دیپلم تحصیلات دبیرستانی را گرفته و به دنبال دانشگاهی برای ادامه تحصیل در رشته ریاضیات است. با این همه این پسربچه اهل آمستردام قرار نیست سر کلاس درس بنشیند بلکه تحصیلات دانشگاهی او به صورت خصوصی انجام خواهد گرفت.

لاورنت دبستان و دبیرستان را با رکوردی بالا به پایان رساند. به دلیل توانایی بالای او، مدرسه برایش بسته خاص آموزشی در نظر گرفت و کلاس‌هایش خصوصی بود.

الکساندر پدر بلژیکی‌الاصل او می‌گوید، وقتی پسرش شروع به آموختن می‌کند با سرعتی بسیار بالا پیشرفت می‌کند. لاورنت به دلیل مشغولیت بیش از حد والدینش در مطب دندانپزشکی‌ ۶ سال از عمر خود را نزد پدربزرگ و مادربزرگ خود در “اوستانده” (اوستاند) بلژیک به سر برد. او در آمستردام یک دوره آموزشی را با یک متخصص قلب طی کرد و در تعطیلات تابستان نیز دوره‌هایی برای تیزهوشان را گذراند.

“تیزهوش و نابغه”

وب‌سایت اشپیگل آنلاین آلمان در گزارشی در این باره می‌نویسد، تیزهوش به افرادی گفته می‌شود که بهره هوشی‌شان متجاوز از ۱۳۰ است. در مورد بهره هوشی ۱۴۰ به بالا می‌توان از نبوغ سخن گفت. اما بهره هوشی ۱۴۵ یا بالای آن به گفته ایزابل فوهرینگر، رئیس بنیاد “روباهان کوچک” در ویس‌بادن آلمان “تنها به ۱/ ۰ درصد تعلق دارد، یعنی از هر هزار نفر تنها یک نفر.”

لاورنت سیمونز وقتی مدرک دیپلم را به دست گرفت واکنشی مثل بقیه دیپلمه‌ها داشت. او گفت، برای رسیدن به این مدرک سخت تلاش کرده و با تبسمی بر لب افزود که به این موفقیت افتخار می‌کند.

لیدیا، مادر او می‌گوید، لاورنت موقع خواندن درس اغلب موزیک با صدای بلند گوش می‌دهد و در بقیه موارد اغلب ساکت و گوشه‌گیر است و تنها می‌گوید: «یاد گرفتن را دوست دارم.»

لاورنت بیشتر مایل است اوقات خود را با دوستان یا پدربزرگ و مادربزرگش بگذراند. او هنوز شغل خاصی را مد نظر ندارد. اما حالا که به تعطیلات تابستان نزدیک می‌شویم و خانواده‌اش مایلند به ماربیای اسپانیا رفته و بعد با توری اروپایی به بادن ـ ورتمبرگ آلمان بیایند.