سفیر ایران: برای تحقق تجارت ۳۰ میلیارد دلاری بین ایران و ترکیه تلاش می کنیم

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _سفیر ایران در آنکارا گفت ترکیه در بین ۱۵ کشور همسایه ایران٬ مهمترین کشور است. هدف ما رسیدن به حجم تجاری ۳۰ میلیارد دلاری بین دو کشور است.

ازمیر/خبرگزاری آناتولی

محمد ابراهیم طاهریان فرد سفیر ایران در آنکارا طی سخنانی در نشست مشترک اتاق بازرگانی ازمیر گفت: بین دو کشور ترکیه و ایران ۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک وجود دارد. ترکیه در بین ۱۵ کشور همسایه ایران٬ مهمترین کشور است.

طاهریان فرد با اشاره به حجم ۱۲ میلیارد دلاری مبادلات تجاری بین ترکیه و ایران، اظهار کرد: این حجم با همکاری دوجانبه بخش خصوصی دو کشور به راحتی می تواند ۲-۳ برابر شود زیرا هدف ما رسیدن به حجم تجاری ۳۰ میلیارد دلاری بین دو کشور است.

وی افزود: “بخش خصوصی در ترکیه قوی و با تجربه است. ما نیز به عنوان ایران در راستای پیشرفت بخش خصوصی تلاش می کنیم. ترکیه اولین انتخاب و مقصد گردشگران ایرانی است. هر سال تعداد گردشگران ایرانی که به ترکیه سفر می کنند افزایش می یابد. تلاشها برای برقراری تجارت با پول ملی بین دو کشور صورت گرفته است. این امر در مدت زمان کوتاهی ممکن خواهد شد».

جمال الماس اوغلو معاون اتاق بازرگانی ازمیر نیز در این مراسم اظهار داشت: ایران دارای سهم ۳۳۰ میلیون دلاری در بازار گردشگری منطقه اژه است. پتانسیل همکاری های زیادی در زمینه گردشگری و همچنین تجارت بین ترکیه و ایران وجود دارد.

وی افزود: در حالی که تعداد ایرانیانی که در سال ۲۰۱۴ به ترکیه سفر کرده بودند ۱.۶ میلیون نفر بود این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۲.۵ میلیون نفر افزایش یافت.انتظار می رود تعداد گردشگران ایرانی در سال ۲۰۱۸ به بیش از سه میلیون نفر برسد. توسعه همکاریها در بخش گردشگری بسیار مهم است».