آفرین نیساری و کارن وفاداری “با تودیع وثیقه آزاد شدند”

آهاد _به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، آفرین نیساری و همسرش کارن وفاداری شهروندان زرتشتی ایرانی ـ آمریکایی که به ترتیب به ۱۶ و ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند با وثیقه‌ی ۴۰ میلیارد تومانی آزاد شدند.

کانون مدافعان حقوق بشر در گزارشی در ۳۰ تیر (۲۱ ژوئیه) از آزادی آفرین نیساری و کارن وفاداری، شهروندان زرتشتی ایرانی ـ آمریکایی با تودیع یک وثیقه‌ی ۴۰ میلیارد تومانی از زندان اوین خبر داده است.

آفرین نیساری و همسرش که یک گالری هنری به نام “آن” را در ده ونک تهران اداره می‌کردند در تیرماه ۱۳۹۵ بازداشت شده و در دادگاه بدوی به “اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی” و “نمایش و فروش آثار هنری مغایر با موازین اسلامی” متهم شدند.

 

به نوشته سایت کانون مدافعان حقوق بشر، این دو نفر توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بودند و پس از سپری کردن بیش از پنج ماه زندان انفرادی به بندهای عمومی انتقال یافتند.

دادگاه بدوی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، نیساری و وفاداری را به ترتیب به ۱۶ و ۲۷ سال زندان محکوم کرد و حکم به مصادره کلیه اموال و املاک ‌وفاداری داد. بعد از آن پرونده برای تجدید نظر به شعبه ۳۶ به ریاست قاضی احمد زرگر فرستاده شد.

از اتهامات دیگر این زوج که توسط دادستان تهران مطرح شده بود “برگزاری مهمانی‌های مختلط و داشتن مشروبات الکلی در منزل” بود، بی‌آن‌ که اشاره شود برگزاری مهمانی مختلط و داشتن مشروبات الکلی در آیین زرتشتی تعریف دیگری دارد.

کارن وفاداری مهندس الکترونیک و آفرین نیساری مهندس معماری است. این زوج سه فرزند دارند که همگی در آمریکا زندگی می‌کنند. گالری هنری، خانه، اتومبیل و اموال این دو نفر در ۳۰ تیرماه ۱۳۹۵ ضبط شد.

شیرین عبادی، وکیل سرشناس ایرانی چندی پیش با اشاره به فشار بر خانواده این دو بازداشتی به رسانه‌ها گفته بود: «در حقیقت حکومت ایران کارن وفاداری را به خاطر ثروتمند بودن و نیز تابعیت آمریکایی‌اش دستگیر کرده تا از دولت آمریکا باج بگیرد.»

یک منبع دیگر که مایل به افشای نامش نیست نیز در فوریه امسال به دویچه وله فارسی گفت، این پرونده “ساختگی” است و هدف از آن “تنها ضبط اموال این خانواده است که از خانواده‌های سرشناس و ثروتمند زرتشتی هستند”.