حوزه توانایی پاسخگویی به همه نیازها را ندارد/ بررسی استنادات قرآنی دعای کمیل/ لزوم پا دررکابی روحانیت در مسائل جدید کلامی

کانون نواندیشی دینی مدارا _ به گزارش ایکنا

 

در حاشیه حوزه وقایع و حوادث مربوط به حوزه های علمیه را بدون هیچگونه پیشداوری و قضاوت صرفا جهت اطلاع خوانندگان از منابع مختلف انتخاب و گزارش می کند.

 

روحانیت نسبت به مسائل جدید کلامی پا در رکاب باشند

آیت الله جعفر سبحانی در نخستین جلسه از سلسله جلسات مسائل جدید کلامی در سالن اجتماعات مدرسه علمیه عالی نواب مشهد، با بیان این که اینان معتقدند دین جنبه فردی و شخصی داشته و مربوط به درون خانواده است، گفت: اگر این سخن را منحصر به انجیل بدانید حق با شماست اما دین اسلام بر همه زندگانی بشر احاطه دارد و معتقد است که دین اجتماعی بوده و در قلمرو امنیت اجتماعی و اعتلای ارزش های اخلاقی نقش موثر و سازنده ای دارد.

او با بیان این که روحانیت باید نسبت به مسائل جدیدی که در علم کلام پیش آمده روشنگری  کرده و پادررکاب باشند، خاطر نشان کرد: این بحث ها و مانند آنها  سبب شده تا برخی تصور کنند علم جدیدی به نام کلام جدید به وجود آمده در صورتی که اینطور نیست و همه این ها مسائل جدیدی هستند که در علم کلام شکل گرفته است./حوزه

 

حوزه توانایی پاسخگویی به همه نیازها را ندارد

حجت الاسلام ابوالقاسم دولابی، رئیس پژوهشگاه فقه نظام اگر همین امروز اصلاحات ساختاری برای اعمال آموزه‌های فقه انجام شود، حوزه هنوز آمادگی ندارد که نیاز جامعه را تأمین کند. متاسفانه حوزه ما به این دلیل که در آغاز راه است در‌حال‌ حاضر توانایی پاسخگویی به همه نیازها را ندارد اما در سطح کلان حرف‌های بسیار زیادی هست که می‌تواند مورد استفاده فعالان نظامات اجتماعی قرار بگیرد./اجتهاد

 

استنادات قرآنی دعای کمیل بررسی می شود

حجت‌الاسلام والمسلمین عابس قادری، معاون پژوهش مرکز تخصصی تفسیر حوزه علمیه گفت: استنادات قرآنی دعای کمیل، از مقاله‌ای از سوی یکی از محققان مرکز تخصصی تفسیر حوزه علمیه انجام خواهد شد.

او گفت: چند سال قبل در سفری که به کربلا داشتم این مسئله به ذهنم وارد شد اما بعد از مدتی فراموش شد تا اینکه در سفری عازم حج بودم که مجددا جرقه آن در ذهنم و به واسطه پرسش یکی از اعراب ایجاد شد.

معاون پژوهش مرکز تخصصی تفسیر حوزه علمیه افزود: مقدمات این کار در حال انجام است و بنا دارم ابتدا آن را در قالب یک یا چند مقاله و در نهایت در قالب کتاب منتشر کنم.