تمجید روحانی معروف ایرانی از سیاستهای مذهبی ترکیه

خانه ایرانیان مقیم ترکیه_ناصر نقویان از روحانیون شناخته شده ایرانی با تعریف از نگاه دینی مردم ترکیه، سیاست های مذهبی ایران در ۴۰ سال گذشته را اشتباه خواند.

استانبول/خبرگزاری آناتولی

حجت الاسلام ناصر نقویان از خطبا و واعظان روحانی ایرانی در سخنانی که در صفحه اینستاگرام دانشجویان اصلاح طلب(نزدیک به اصلاح طلبان در ایران) منتشر شده، با اشاره رغبت مردم ترکیه به دین و مساجد، ضمن تمجید از آتاترک(بنیانگذار ترکیه نوین) گفت: “او می تواند ادعا کند که خدایا من در یک کشور مسلمان توانستم این خدمت را انجام دهم. اما ما در ایران فقط ادعا کردیم و حرف زدیم.

وی با اشاره به اینکه اخیرا به “کشور برادر” ترکیه سفر و فیلم هایی از مساجد موجود در آنکارا تهیه کرده اظهار داشت: مسجدهایی که در این شهر بود بسیار “زیباتر،باشکوه تر و پرجمعیت تر” از مساجد موجود در ایران است که ما در ۴۰ سال گذشته ساخته ایم.

نقویان همچنین با مقایسه فقر در ترکیه و ایران گفت: در طول زمانی که ما در آنکارا بودیم تنها یک نفر را دیدم که آمده و از ما طلب کمک خواست. از ظاهرهش هم نشان میداد که تُرک نبود و از سوری های گرفتار بود.

وی همچنین با اشاره به برخورد جبری با حجاب(و رقص) اظهار داشت: “فردی که در فرهنگ شما(ایران) به دنیا آمده و در رسانه و سیستم آموزشی که شما برای تنظیم کرده اید بزرگ شده، چرا از روسری متنفر است؟ کجا کوتاهی کردید؟ ما داریم اشتباه می کنیم و راه را ناکجاباد می رویم به ویژه در روزی که همه دنیا بر علیه ما بسیج شده است.”