آلمان: خواهان برقراری روابط دوستانه با ترکیه هستیم

خانه ایرانیان مقیم ترکیه_سخنگوی دولت آلمان ضمن ابراز تمایل کشورش برای برقراری روابط دوستانه با ترکیه اعلام کرد که می خواهند در مسائل سخت و پیچیده نیز با آنکارا در ارتباط باشند.

برلین/ جنید کاراداغ/ خبرگزاری آناتولی

اولریکه دمر، معاون سخنگوی دولت آلمان طی سخنانی در جمع خبرنگاران در مرکز کنفرانس مطبوعاتی فدرال این کشور در برلین، ترکیه را همکار نزدیک و مهم آلمان دانست و گفت: ما خواهان داشتن روابط دوستانه با ترکیه هستیم. می خواهیم در مسائل سخت و پیچیده نیز با ترکیه در ارتباط باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات یولیا کلوکنر، وزیر کشاورزی و تغذیه آلمان علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در شبکه های اجتماعی اعلام کرد: ترکیه و آلمان هر چند در شرایط دشواری به سر می برند، منافع مشترک زیادی دارند. دولت آلمان در این راستا به یک همکاری مبتنی بر اعتماد نیاز دارد.

دمر گفت: اظهارات اردوغان درباره مسعود اوزیل بازیکن ترک‌تبار تیم ملی آلمان را در نظر می گیریم. ولی نمی خواهم در مورد این موضوع اظهار نظری کنم. به کسی پوشیده نیست که رئیس جمهور ترکیه به دفاع از منافع ترک‌تباران آلمان معروف است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با وی در مورد این موضات گفتگو می کند.

او تصریح کرد: در آلمان بیش از ۳ میلیون تبعه ترک زندگی می کنند که نیمی از آنها شهروند آلمان هستند و در خصوص انطباق با جامعه مشکلی ندارند. ترکتباران آلمان از هویت خود حمایت می کنند و به این صورت در غنی سازی اقتصادی، فرهنگی و سیاسی این کشور شریک می شوند.

معاون سخنگوی دولت آلمان همچنین در پاسخ به سوال دیگری نیز گفت: مسعود اوزیل مورد تمجید آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان قرار گرفته است. برای تصمیم اوزیل احترام قائل هستیم.

مسعود اوزیل، بازیکن ترک‌تبار فوتبال آلمان از طریق حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی کناره‌گیری خود از تیم ملی این کشور که از سال ۲۰۰۹ عضوش بوده را اعلام کرد.

اوزیل نوشت: «در شرایطی که احساس می کنم در معرض نژادپرستی و بی احترامی قرار گرفته ام نمی توان نماینده آلمان در سطح بین المللی باشم. یونیفرم آلمان را با غرور و هیجان می پوشیدم، اما اکنون آن احساسات گذشته را ندارم.»