حمایت مالی اتحادیه اروپا برای آموزش پناهجویان سوری در ترکیه

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهاد پرداخت کمک مالی ۴۰۰ میلیون یورویی به ترکیه برای پشتیبانی از تعلیم و تربیت پناهجویان سوری را تصویب کرد.

بروکسل/ آتا افق شکر/ خبرگزاری آناتولی

کمیسیون اتحادیه اروپا با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که برای پشتیبانی از تعلیم و تربیت پناهجویان سوری به وزارت آموزش ملی ترکیه کمک مالی ۴۰۰ یورویی ارائه خواهد کرد.

این کمک مالی به منظور تمدید پروژه موجود آموزشی برای پناهجویان سوری در ترکیه که قرار است در ماه اکتبر سال جاری به پایان برسد، برای سه ترم تحصیلی دیگر پرداخت خواهد شد.

هدف از این کمک مالی افزایش کیفیت آموزش کودکان پناهجو، ارائه آموزش زبان ترکی به بزرگسالان سوری و گسترش فعالیت ها برای انطباق اجتماعی این پناهجویان اعلام شد.

– توافقنامه میان ترکیه و اتحادیه اروپا درباره پناهجویان

سران اتحادیه اروپا طی نشستی در تاریخ ۲۹ ژوئن سال جاری در بروکسل در خصوص ارائه دومین بسته کمک مالی ۳ میلیارد یورویی برای پناهجویان سوری در ترکیه به توافق رسیدند. طیق این توافق قرار بود ۲ میلیارد یورو از این مبلغ از بودجه اتحادیه اروپا و یک میلیارد یورو از کشورهای عضو تامین شود.

اتحادیه اروپا در نشست سران این اتحادیه با ترکیه در تاریخ ۲۹ نوامبر ۲۰۱۵ وعده داده بود که تا پایان سال ۲۰۱۷ برای میزبانی از پناهجویان سوری کمک مالی ۳ میلیارد یورویی پرداخت خواهد کرد.

در نشست سران اتحادیه اروپا در ۱۸ ماه مارس امسال نیز تصمیم گرفته شد که در صورت مصرف کامل این بسته، تا پایان سال ۲۰۱۸ بسته اضافی ۳ میلیارد یورویی دیگر ارائه خواهد شد. قرار بود این بسته های کمک مالی برای تامین نیازهای بهداشتی، تحصیلی، زیرساختی و غذایی پناهجویان در ترکیه هزینه شود.

ترکیه به عنوان میزبان بیشترین تعداد پناهجویان در جهان بارها اعلام کرده است که اتحادیه اروپا این کمک های مالی را به اندازه کافی سریع پرداخت نمی کند.