ترکیه: کسی نمی‌تواند تهدیدمان کند و به ما دستور دهد

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _آنکارا در واکنش به تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنى بر تحریم ترکیه اعلام کرد کسی نمی‌تواند کشور ما را تهدید کند و به آن دستور دهد.

آنکارا/خبرگزاری آناتولی

حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در خصوص دخالت مقامات آمریکا در امور قضایی ترکیه اعلام کرد: کسی نمی‌تواند کشور ما را تهدید کند و به آن دستور دهد.

وی با تصریح بر اینکه ترکیه تا کنون هر آنچه برای بهبود روابط آنکارا و واشنگتن لازم بود انجام داده، افزود: سران آمریکا را به کنارگذاشتن هرچه سریعتر این رویکرد (تهدید آمیز) غلط و بازگشت به چارچوب گفت‌وگوی سازنده دعوت می کنیم.

آکسوی با تأکید بر اینکه ترکیه یک کشور مستقل با سنت دموکراتیک ریشه دار و نظام سیاسی مبتنی بر حاکمیت قانون است، ادامه داد: به وسیله های مختلف درخصوص پرونده آندرو برونسون اطلاعات لازم در اختیار مخاطبان آمریکایی مان قرار گرفته و به شکلی روشن تصریح شده که این مساله در محدوده اختیارات دستگاه قضایی مستقل ترکیه است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «ایالات متحده به دلیل بازداشت طولانی مدت آندرو برونسون که یک مسیحی بزرگ، مرد خانواده و انسانی فوق العاده است تحریم های گسترده ای را علیه ترکیه اعمال می کند. این مرد با ایمان و بی گناه باید فورا آزاد شود.»

مایک پنس، معاون اول ریاست جمهور آمریکا نیز طی سخنانی در وزارت خارجه این کشور گفت: «ایالات متحده تا زمان آزاد شدن کشیش برونسون، این مرد با ایمان و بیگناه تحریم‌های بزرگی را بر ترکیه اعمال خواهد کرد.»

گفتنی است دادگاه ازمیر در ترکیه، حکم بازداشت آندرو برونسون، کشیش آمریکایی که به اتهام همکاری با گروه‌های تروریستی فتو و پ.ک.ک و جاسوسی در بازداشت است را با توجه به وضعیت جسمانی وی به حبس خانگی تبدیل کرد.

وی در دسامبر سال ۲۰۱۶ دستگیر و در کیفرخواستش “همکاری با گروه های تروریستی پ.ک.ک و فتو در پوشش انجام فعالیت های دینی” به عنوان بخشی از موارد اتهامی ذکر شده است.

برونسون همچنین متهم به ارتباط جهت تعیین استراتژی با اعضای رده بالای فرقه فتو و دیدار با رئیس دفتر سازمان عفو بین الملل در ترکیه، که به اتهام “عضویت در گروه های مسلح تروریستی” در بازداشت بسر می برد، شده است.