زیبایى سحرآمیز مسجد صخره اى در شمال شرق ترکیه

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _مسجد قرق‌لار که در ارتفاع ۳۲۰۰ مترى از سطح دریا در صخره‌های کوه‌ سوغانلی در شمال شرق ترکیه بنا شده مورد توجه دوستداران طبیعت قرار گرفته است.

بایبورت/ عبدالقدیر نشانجی/ خبرگزاری آناتولی

مسجد قرق‌لار که در ارتفاع ۳۲۰۰ مترى از سطح دریا در صخره‌های کوه‌ سوغانلی بین شهر‌های بایبورت و ترابزون در شمال شرق ترکیه بنا شده مورد توجه دوستداران طبیعت قرار گرفته است.

این مسجد که در منطقه‌ای معروف به «بلندی‌های قرق‌لار» واقع شده و سه طرف آن متشکل از صخره است، با منظره طبیعی شگفت انگیز بازدید کنندگان را مسحور و مبهوت خود می‌کند.

تاریخ ساخت این مسجد که کاملا معلوم نیست، در سال‌های گذشته توسط افرادی که می خواستند جهات معنوی خود را تقویت کنند مورد ترجیح قرار می گرفت، اما در سال‌های اخیر مورد توجه دوست‌داران طبیعت قرار می گیرد.

مسجد قرق‌لار که در ارتفاع ۳ هزا و ۲۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد، مسیر دسترسی از طریق خودرو به آن وجود ندارد و دسترسی به آن با پیاده‌روی ممکن است.

در این مسجد که با سنگ‌های این بلندی‌ها ساخته شده و سپس با مواد مصنوعی چوبی بازسازی شده است، برای افرادی که دوست دارند شب را در آنجا سپری کنند، یک آشپز‌خانه و مکان خواب نیز دارد.

همچنین در این مسجد برای افرادی که از زندگی و شلوغی در شهر گریخته و می خواهند فقط با طبیعت هم‌دم باشند، یک دفتر خاطرات نیز وجود دارد.

زینب نرگس، یکی از بازدید کنندگان این مسجد در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی با بیان اینکه برای بازدید از این مسجد از استانبول به بایبورت آمده است، گفت: “منظره‌ای که مواجه شده‌ایم، غیر قابل تعریف است. به همه پیشنهاد می کنم از اینجا بازدید کنند”.

نورتن بالجی، یکی دیگر از بازدید کنندگان از این مسجد نیز گفت: “این دومین بار است که به اینجا می آیم. اولین بار که به اینجا آمده بودیم به شوهر خود به خاطر مسیر سخت این مسجد ستم کرده بودم. ولی از این منطقه بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم و دیگر می خواهم هر سال به اینجا بیایم”.