۲ نفر از هر ۱۰۰ ایرانی بیماری قلبی دارند!

انستیتوتحقیقات ایرانیان ترکیه _دبیر علمی بیستمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب و عروق ایران (بیستم تا بیست و سوم شهریورماه در سالن همایش‌های برج میلاد) گفت: از هر ۱۰۰ نفر ایرانی دو نفر به نارسایی قلبی مبتلا می‌شوند.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر مسعود اسلامی، فوق‌تخصص الکتروفیزیولوژی، درباره بیماری نارسایی قلب توضیح داد: این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که قلب نتواند نیازهای بافت بدن را تأمین کند یا این‌که تأمین نیاز بافت‌ها با فشار قلبی بیشتری انجام شود.

وی افزود: فرم معمول نارسایی قلب زمانی است که عضله قلب ضعیف شده و قلب بزرگ‌تر می‌شود و قدرت انقباضی‌اش که حدود ۵۵ یا ۶۰ درصد است به زیر ۵۰ برسد. ممکن است قدرت انقباضی قلب به ۳۵ تا ۵۰ درصد برسد که در این موقع با عارضه نارسایی قلبی مواجه می‌شویم.

این متخصص درباره علائم این بیماری توضیح داد: احساس تنگی نفس، خستگی در حین فعالیت‌های روزانه، ورم شکم که ناشی از تجمع آب در آن است و ورم پاها از جمله علائم این بیماری به شمار می‌روند. بعلاوه در مواردی که فرد با نارسایی شدید قلب مواجه باشد در زمان استراحت نیز دچار تنگی نفس می‌شود.

دبیر علمی بیستمین کنگره تازه‌های قلب و عروق ایران با بیان این‌که پرفشاری خون ارتباط مستقیمی با بروز نارسایی قلب دارد، توضیح داد: پرفشاری خون باعث می‌شود که عضله بطن چپ قلب ضخیم شده و فشار خون فرد بالا برود و این فشار به ریه‌ها منتقل شود که این فرایند باعث ایجاد تنگی نفس خواهد شد.

دکتر اسلامی تاکید کرد: درمان نارسایی در مراحل اولیه با رژیم غذایی مناسب و پرهیز از مصرف غذاهای حاوی نمک و غذاهای نفاخ امکان‌پذیر است همچنین فعالیت‌های ورزشی مثل پیاده‌روی باعث کاهش ابتلا به این عارضه خواهد شد.