سایه تحریم بر تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ترکیه و آمریکا

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _رئیس جمهور آمریکا درحالی ترکیه را تهدید به اعمال تحریم کرده که دو کشور دارای حجم تجارتی معادل ۲۰ میلیارد دلار هستند.

آنکارا/خبرگزاری آناتولی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حالی با هدف اعمال فشار بر روند قضائی ترکیه به منظور آزادی آندرو برونسون مبلغ دینی، آنکارا را تهدید به اعمال تحریم کرده که دو کشور دارای روابطی قدیمی با حجم تجارتی معادل ۲۰ میلیارد دلار هستند.

صادرات ترکیه به آمریکا طی پنج ماهه نخست سال جاری ۳.۲ میلیارد دلار و واردات از آمریکا نیز ۵.۱ میلیارد بوده است.

محمد علی یالچین‌داغ، رئیس کمیسیون همکاری ترکیه و آمریکا در بنیاد روابط اقتصادی خارجی (DEİK) در گفتگو با خبرنگار آناتولی در این باره اظهار داشت: نباید تحریم راه حلی به عنوان حل مشکلات میان کشورهای دوست و متحد مطرح شود. مشکلات نه با تهدید بلکه باید با گفتگو حل و فصل شوند.

گفتنی است دادگاهی در ازمیر ترکیه روز چهارشنبه حکم بازداشت آندرو برونسون، کشیش و مبلغ آمریکایی به اتهام همکاری با گروه‌های تروریستی فتو و پ.ک.ک و جاسوسی را با توجه به وضعیت جسمانی وی به حبس خانگی تبدیل کرد.

برونسون در دسامبر سال ۲۰۱۶ دستگیر و در کیفرخواستش “همکاری با گروه های تروریستی پ.ک.ک و فتو در پوشش انجام فعالیت های دینی” به عنوان بخشی از موارد اتهامی ذکر شده است.

برونسون همچنین متهم به ارتباط جهت تعیین استراتژی با اعضای رده بالای فرقه فتو و دیدار با رئیس دفتر سازمان عفو بین الملل در ترکیه، که به اتهام “عضویت در گروه های مسلح تروریستی” در بازداشت بسر می‌برد، شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیروز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «ایالات متحده به دلیل بازداشت طولانی مدت آندرو برونسون که یک مسیحی بزرگ، مرد خانواده و انسانی فوق العاده است تحریم های گسترده ای را علیه ترکیه اعمال می‌کند. این مرد با ایمان و بی گناه باید فورا آزاد شود.»

مایک پنس، معاون اول ریاست جمهوری آمریکا نیز طی سخنانی در وزارت خارجه این کشور گفت: «ایالات متحده تا زمان آزاد شدن کشیش برونسون، این مرد با ایمان و بی گناه تحریم‌های گسترده ای را بر ترکیه اعمال خواهد کرد.»