مکس دیوانه ( MAD Max )برترین فیلم قرن استرالیا شد

انستیتو تحقیقات ایرانیان ترکیه _مکس دیوانه: جاده خشم، محصول سال ۲۰۱۵ به کارگردانی “جورج میلر” به عنوان برترین فیلم سینمای استرالیا در قرن ۲۱ میلادی انتخاب شد.

 

به گزارش رادیو نشاط ، ۵۱ منتقد سینمایی استرالیا در یک نظرسنجی دست به انتخاب برترین فیلم‌های استرالیا قرن حاضر زدند و در نهایت فیلم آخرالزمانی «مکس دیوانه: جاده خشم» (MAD Max: Fury Road)ساخته «جورج میلر» در سال ۲۰۱۵ را در صدر این فهرست قرار دادند.

«مکس دیوانه: جاده خشم» که چهارمین قسمت از مجموعه فیلم‌های «مکس دیوانه» به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی «جورج میلر» بود در سال ۲۰۱۵ و با بازی «تام هاردی» و «شالیز ترون» در نقش‌های اصلی به سینما آمد. این فیلم در اسکار ۲۰۱۵ در ۱۰ بخش نامزد کسب جایزه بود که در نهایت شش مجسمه اسکار را به خانه برد.

اولین قسمت از فیلم «مکس دیوانه» در سال ۱۹۷۹ ساخته شد و «مل گیبسون» جوان را که نقش اصلی آن را بر عهده داشت به اوج شهرت رساند. «گیبسون» در سال‌ ۱۹۸۲ در «مکس دیوانه ۲» و در سال ۱۹۸۵ در «مکس دیوانه: فراتر از طوفان» در نقش اصلی این مجموعه مقابل دوربین رفت اما در «مکس دیوانه: جاده خشم» جدیدترین قسمت این فیلم که در سال ۲۰۱۵ ساخته شد «تام هاردی» ایفاگر نقش اصلی بود.

در نظرسنجی  معرفی ۲۵ فیلم برتر استرالیا قرن ۲۱ میلادی بعد از «مکس دیوانه: جاده خشم»، فیلم‌های «قلمرو حیوانات» به کارگردانی «دیوید میچود»،‌ «سامسون و دلیله» ساخته «وارویک تورنتون»، «چاپر» به کارگردانی «اندرو دومنیک» و «لانتانا» ساخته «ری لاورنس» در جایگاه‌های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند.

«کشور شیرین» ساخته «وارویک تورنتون»، «جاده مرموز» از «ایوان سن»، «مولن روژ» به کارگردانی «باز لورمن»، «خیاط» ساخته «جوسلین مورهوس»، «شیر» از «گرث دیویس»، «شرپا» به کارگردانی «جنیفر پیدوم»، و «ستیغ اره‌ای» به کارگردانی «مل گیبسون» از دیگر فیلم‌های شناخته‌شده استرالیا در این فهرست هستند.

 

۱. Mad Max: Fury Road (۲۰۱۵) — George Miller

۲. Animal Kingdom (۲۰۱۰) — David Michod

۳. Samson & Delilah (۲۰۰۹) — Warwick Thornton

۴. Chopper (۲۰۰۰) — Andrew Dominik

۵. Lantana (۲۰۰۱) — Ray Lawrence

۶. The Babadook (۲۰۱۴) — Jennifer Kent

۷. The Proposition (۲۰۰۵) — John Hillcoat

۸. Sweet Country (۲۰۱۸) — Warwick Thornton

۹. Snowtown (۲۰۱۱) — Justin Kurzel

۱۰. Mystery Road (۲۰۱۱) — Ivan Sen

۱۱. Moulin Rouge! (۲۰۰۱) — Baz Luhrmann

۱۲. Ten Canoes (۲۰۰۶) — Rolf de Heer, Peter Djigirr

۱۳. Look Both Ways (۲۰۰۵) — Sarah Watt

۱۴. Hail (۲۰۱۱) — Amiel Courtin-Wilson

۱۵. The Dressmaker (۲۰۱۵) — Jocelyn Moorhouse

۱۶. The Dish (۲۰۰۰) — Rob Sitch

۱۷. Lion (۲۰۱۶) — Garth Davis

۱۸. The Tracker (۲۰۰۲) — Rolf de Heer

۱۹. Noise (۲۰۰۷) — Matthew Saville

۲۰. Kenny (۲۰۰۶) — Clayton Jacobson

۲۱. Sherpa (۲۰۱۵) — Jennifer Peedom

۲۲. Mary and Max (۲۰۰۹) — Adam Elliot

۲۳. Hacksaw Ridge (۲۰۱۶) — Mel Gibson

۲۴. Wolf Creek (۲۰۰۵) — Greg McLean

۲۵. Predestination (۲۰۱۴) — Michael Spierig