امام خمینی: شکست روحانیت، شکست اسلام است

کانون نواندیشی دینی مدارا _امام خمینی خطاب به روحانیون: خودتان را بپایید، متوجه باشید! اعمالتان را با اسلام تطبیق بدهید. اگر کسانى در بین شما خداى نخواسته انحراف دارند، از صف خودتان خارج کنید.

امام خمینی: شکست روحانیت، شکست اسلام است
به گزارش خبرنگار جی پلاس، نهضت امام خمینی و به دنبال آن پیروزی انقلاب اسلامی در سایه توکل و حمایت الهی، رهبری حکیمانه امام و وحدت و همدلی مردم کشور روی داد، انقلابی که می توان آن را معجزه نامید چرا که با هیچ یک از انقلاب های مردمی قابل مقایسه نبوده و نیست. مسلما پس از پیروزی در همه انقلاب ها دغدغه هایی وجود دارد که این در حکومت های دینی دوچندان شده و برای شخصیت بزرگی مانند پیر جماران که از درایت و تیزبینی خاصی برخوردار بودند، به مراتب بیشتر و بیشتر. ایشان در سخنرانی ها و پیام های مختلف به این نگرانی های خود اشاره کرده اند که با قرار گرفتن در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به تناوب بخش هایی از این دغدغه ها را در اختیار مخاطبان قرار می دهیم.

خمینی کبیر در سخنرانی که به مناسبت رحلت آیت الله طالقانی در جمع قشرهای مختلف مردم در مدرسه فیضیه داشت، با بیان ویژگی های شخصیتی آن عالم جلیل القدر به گوشه ای از نگرانیهای خود اشاره کرده و گفت:

«من به آقایان روحانیین هم کراراً گفته ‌ام، حالا هم عرض مى ‌کنم که اولًا مسئولیت شما زیاد است، مسئولیت بزرگى به عهده شماست. این ملت که همه دارند مى ‌گویند نایب الامام و نایب پیغمبر اگر خداى نخواسته از شما یک انحرافى ببینند؛ این روحانیت را مى ‌شکنند. روحانیت اگر شکسته بشود، اسلام شکسته شده است. روحانیت، اسلام را نگه داشته؛ اگر این شکسته بشود، اسلام شکسته مى ‌شود. اگر در این مقطع زمان به دست ما شکسته بشود، ما خیانت به اسلام و قرآن کردیم. خودتان را بپایید، متوجه باشید! اعمالتان را با اسلام تطبیق بدهید. اگر کسانى در بین شما خداى نخواسته انحراف دارند، از صف خودتان خارج کنید.»

صحیفه امام؛ ج‌۹، ص ۵۳۹