۳۱ هزار درخواست برای پیوستن اعضای خانواده پناهجویان در آلمان

خانه پناهجویان ایرانی مقیم ترکیه _۳۱ هزار درخواست برای پیوستن اعضای خانواده #پناهجویان در #آلمان

🔺بخش صدور روادید در نمایندگی‌های آلمان در اردن، لبنان، عراق و ترکیه مملو از کسانی است که درخواست پیوستن به یکی از اعضای پناهجوی خود در آلمان را دارند. سفارت‌خانه‌های آلمان با بسیاری از این درخواست‌ها موافقت نمی‌کنند.

نمایندگی‌های آلمان در کشورهایی که محل اسکان موقت پناهجویان سوری است با انبوهی از درخواست‌های صدور روادید آلمان مواجه شده‌اند.

هزاران نفر از اعضای خانواده پناهجویانی که با درخواست اقامت آن‌ها در آلمان موافقت شده است با مراجعه به کنسول‌گری‌ها و سفارت‌خانه‌های آلمان تلاش می‌کنند مجوز ورود به این کشور و پیوستن به اعضای خانواده خود را دریافت کنند.

🔺در گزارش وزارت‌خارجه آلمان در پاسخ به پرسش سویم داگدلن، نماینده حزب چپ مجلس آلمان، در این باره آمده است که نمایندگی‌های این کشور برای بیش از ۳۱ هزار درخواست ویزا زمان مصاحبه تعیین کرده‌اند. تنها در سفارت‌خانه آلمان در بیروت، پایتخت لبنان، بیش از ۲۲ هزار فرم درخواست از سوی خانواده پناهجویان پر شده است.

 

 

وزارت‌خارجه آلمان در گزارش خود اطلاع داده است که به دلیل تعداد زیاد درخواست‌ها «کارکنان بخش ویزای نمایندگی‌های آلمان در بیروت و امان افزایش می‌یابند.»

🔺مقررات پیوستن اعضای خانواده به پناهجویانی که با اقامت آنان در آلمان موافقت شده است از اول اوت (۱۰ مرداد) سال جاری به مورد اجرا گذاشته می‌شود.

روز ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) سال جاری طرح پیوستن اعضای خانواده پناهجویان با اکثریت آرا (۳۷۰ رای موافق و ۲۹۰ رای مخالف) در پارلمان آلمان به تصویب رسید.

🔺بر اساس این طرح سالانه ۱۲ هزار تن از اعضای خانواده‌ی پناهجویانی که به دلیل جنگ یا شرایط غیرقابل‌تحمل در کشورشان، اجازه‌ی اقامت موقت در آلمان را دریافت کرده‌اند، می‌توانند به آنها بپیوندند. انتقادها از طرح پیوستن اعضای خانواده پناهجو

🔺در ماه ژوئن سال جاری احزاب مسیحی اتئلافی و حزب سوسیال دموکرات آلمان با ورود این تعداد از اعضای خانواده پناهجویان در ماه به توافق رسیدند. حزب چپ آلمان خواهان برداشتن هر گونه مانع قانونی برای پیوستن اعضای خانواده پناهجویان به آلمان شده است.

پناهجویانی که بر مبنای قانون پناهندگی آلمان و یا کنوانسیون پناهندگان ژنو امکان اقامت در آلمان را ندارند می‌توانند با اثبات این مسئله که در کشور خود با خطر مرگ یا شکنجه روبرو هستند و یا رفتار غیر انسانی آنان را تهدید می‌کند، اقامت موقت پناهجویی از این کشور را دریافت کنند.

پیوستن اعضای خانواده به این نوع پناهجویان در سال ۲۰۱۶ میلادی در آلمان لغو شده بود. اکنون این امکان فراهم شده است که همسر و فرزندان این نوع پناهجویان به آنان بپیوندند. اگر پناهجو زیر سن قانونی باشد، والدین و خواهران و برادران او با استفاده از این مقررات می‌توانند به این فرد در آلمان ملحق شوند.

🔺انتقاد نهاد‌های کلیسایی و به ویژه حزب چپ آلمان به قانون الحاق افراد خانواده پناهجو عمدتا بر این پایه استوار است که معیار روشنی برای فوریت گزینش اعضای خانواده پناهجویان وجود ندارد.

داگدلن، نماینده حزب چپ آلمان در پارلمان با انتقاد از نوع گزینش افراد گفت: «اتخاذ این تصمیم حیاتی برای اعضای خانواده پناهجو مانند شرکت در قرعه‌کشی است.»

🔺او گفت که کارکنانی که این تصمیم را برای گزینش کودکان خردسال و زنان و خانواده پناهجویان می‌گیرند برای این امر مهم آمادگی ندارند و خطر انجام «اقدام خودسرانه با معیاری نامعلوم» در این امر حیاتی وجود دارد.

مبنای گزینش این افراد «دلایل انسان‌دوستانه» است و اداره امور فدرال (Bundesverwaltungsamt) مسئولیت اجرای آن را بر عهده دارد.

دوری درازمدت از همسر، وجود یک فرزند خردسال، وجود خطرات جدی برای فامیل درجه یک در وطن پناهجو و بیماری علاج‌ناپذیر که مستلزم پرستاری درازمدت بیمار است، از جمله دلایل مورد قبول این طرح برای پیوستن اعضای خانواده به پناهجو در آلمان به‌شمار می‌روند.

به این ترتیب ماهیانه برای یک‌هزار نفر از اعضای خانواده پناهجویان امکان ورود به آلمان فراهم شده است. در شرایط ویژه مانند بیماری شدید #پناهجو «اداره امور فدرال» می‌تواند با درخواست ویژه از سقف یک‌هزار نفر در ماه بگذرد