آغاز فصل برداشت اسطو خودوس از مزارع بوردور ترکیه

خانه ایرانیان مقیم ترکیه _تیمی صد و پنجاه نفره متشکل از داوطلبان داخلی و خارجی با آغاز فصل برداشت اسطو خودوس به مزرعه آقچه دره در استان بوردور ترکیه حضور یافته اند.

بوردور/بلال آلتی اوک/خبرگزاری آناتولی

با آغاز فصل برداشت اسطو خودوس در مزرعه آقچه دره در استان بوردور ترکیه که به عنوان بزرگترین مزرعه کاشت اسطوخودوس در ترکیه به شمار می رود، تیمی صد و پنجاه نفره متشکل از داوطلبان داخلی و خارجی برای آموزش نحوه کاشت، برداشت و نگهداری این گیاه به این منطقه حضور یافته اند.

این گیاه در چارچوب پروژه مرکز طبیعت «لیسیینا» در ۳۷۰ هکتار زمین و در یک طرح واحد کاشته شده است.

داوطابان هنگام برداشت اسطوخودوس و فراورده های آن، درباره این گیاه تحقیق کرده و همه ساله برای آموزش نحوه کاشت، برداشت و نگهداری این گیاه به مزرعه اسطوخودوس دره آقچه کوی بوردور حضور می یابند. همچنین مکانی مجزایی تا آخر ماه آگوست سال جاری برای عکاسانی که قصد عکس برداری از مناظر این منطقه دارند،‌ اختصاص داده شده است.

اوزترک ساریجا، مدیر مرکز «لیسیینا» در این زمینه به خبرنگار آناتولی گفت: ده سال است به این پروژه ادامه می دهیم و هر سال حدود هزار داوطلب به برداشت اسطوخودوس شرکت می کنند.

وی افزود: داوطلبان همچنین به انجام برنامه های از جمله نگهداری حیوانات وحشی، آموزش مهارت های طبیعت گردی و تولید عطر اسطوخودوس بدون افزودنی‌های شیمیایی می پردازند.